Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

αυτό είναι ερώτηση ή απάντηση?

 

 

να ρωτησω κάτι απλό.

 

Εαν θυμάμαι καλά πριν μερικούς μήνες, είχαν πει ότι σε οικόπεδα με οριζόντια ή καθετη συνιδιοκτησία δεν απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό για την μεταβίβαση. Σωστά?

 

Αυτό όμως δεν ισχύει για την τακτοποίηση. Επομένως εαν κάποιος θέλει να τακτοποίησει ενα διαμέρισμα, θα χρειαστεί και εξαρτημένο τοπογραφικό.

Και το ίδιο θα ισχύει για την οριζόντια συνιδιοκτησία σε διπλοκατοικίες εντός οικισμού < 2000.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για εντός οικ και εντός σχεδίου και για τη βεβαίωση και για την τακτ/ση

δεν χρειάζεται εξάρτηση

Link to comment
Share on other sites

Υπερβασεις στην οικοδομικη αδεια,εχουν αναφερθει στα σχεδια που εχουν προσαρτηθει στη συσταση.Συμφωνα με τις οδηγιες για το δ.κ. προ του 83 ,αυτες ειναι οι κατοψεις,δηλαδη δεν νοουνται υπερβασεις αν εχουν περιγραφει στη συσταση;

Link to comment
Share on other sites

για εντός οικ και εντός σχεδίου και για τη βεβαίωση και για την τακτ/ση

δεν χρειάζεται εξάρτηση

 

Είναι σίγουρο αυτό KANA; Γιατί εγώ έχω καταλάβει ότι για την τακτοποίηση όταν δεν υπάρχει τοπογραφικό απαιτείται σύνταξη εξαρτημένου, στα εντός σχεδίου και εντός οικισμού. Για τη μεταβίβαση (αν δεν έχει αυθαιρεσίες άρα δεν μπαίνει στο Ν4014) δεν απαιτείται εξαρτημένο. Το έχω καταλάβει λάθος;

Edited by MONOS
Link to comment
Share on other sites

για εντός οικ και εντός σχεδίου και για τη βεβαίωση και για την τακτ/ση

δεν χρειάζεται εξάρτηση

 

αυτο εξαρτάται απο το εαν υπάρχει οριζόντια ή καθετη συνιδιοκτησία ή δεν έχει σχέση?

 

επομένως όταν υπάρχει τοπογραφικό άδειας, εντός οικισμού, χρησιμοποιούμε το τοπογραφικό της άδειας και πάνω σε αυτό κάνουμε διορθώσεις ή φτιάχνουμε καινούργιο (μη εξαρτημένο)?

 

στις παλιες άδειες που δεν υπάρχει διάγραμμα κάλυψης, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το τοπογραφικό σαν διάγραμμα κάλυψης και πάνω σε αυτό να προσθέσουμε τα δικά μας στοιχεία ή πρέπει να κάνουμε νεό διαγραμμα κάλυψης?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ περίπτωση με ΓΟΚ55, δεν έχει διάγραμμα κάλυψης η άδεια. νομίζω όμως πως τα στοιχεία από τοπογραφικό και κάτοψη αρκούν να δείξουμε τις υπερβάσεις κτλ που χρειάζονται. τι λές; κάνεις τις απαραίτητες συγκρίσεις των τ.μ. και σημειώνεις και τις υπόλοιπες παραβάσεις. δεν πρέπει να χρειάζεται νεο Δ.Κ., σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον.

 

Την παράβαση του Δ πάνω στο τοπογραφικό της άδειας θα την δείξουμε?

Θα σκανάρουμε το τοπογραφικό και θα δείξουμε την απόσταση από το όριο του οικοπέδου?

Link to comment
Share on other sites

για την τακτοποίηση χρησιμοποιούμε το τοπογραφικό της άδειας.

 

Εαν όμως το οικόπεδο είναι στην πραγματικότητα μεγαλύτερο από ότι στην αδεια τι γίνεται?

 

Πρώτα τακτοποίηση με το τοπογραφικό της άδειας και μετά αναθεωρηση της οικοδομικής άδειας ως προς το τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

Και τι εμποδίζει αν αντιληφθείς ότι το οικόπεδο είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο να κάνεις τακτοποίηση με νέο τοπογραφικό;

Link to comment
Share on other sites

Σε Η/Χ κατοικίας στα σχέδια φαίνεται τετράγωνη κολώνα, ενώ στην πραγματικότητα έχει κατασκευαστεί στρογγυλή.

Τι γίνεται, την διορθώνω στα σχέδια ή το αγνοω? πως υπολογιζω προστιμο

εαν την αγνοησω, θα υπαρχει προβλημα με το ΔΔΤΦΟ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.