Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Στην ονομασία βάζω π.χ ΔΚ-μέγεθος Α3 τπτ άλλο 8-)

Βάζεις π.χ. κάτοψη_ορόφου_paper_600x900 κτλ. Το σχέδιο που βάζεις είναι αυτό το οποίο θα εκτύπωνες για να το πας πχ στην πολεοδομία. Πως θα το έκανες αυτό, με δεδομένο πως πρέπει να πας με ένα pdf στο φωτοτυπάδικο για εκτύπωση; Ή πως θα μπορούσε να εκτυπώσει το σχέδιο ένας συνάδερφος μηχανικός από τον plotter του γραφείου του; 

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάζεις π.χ. κάτοψη_ορόφου_paper_600x900 κτλ. Το σχέδιο που βάζεις είναι αυτό το οποίο θα εκτύπωνες για να το πας πχ στην πολεοδομία. Πως θα το έκανες αυτό, με δεδομένο πως πρέπει να πας με ένα pdf στο φωτοτυπάδικο για εκτύπωση; Ή πως θα μπορούσε να εκτυπώσει το σχέδιο ένας συνάδερφος μηχανικός από τον plotter του γραφείου του; 

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Μα ο τύπος του σχεδίου (π.χ. Α3) έχει συγκεκριμένες πρότυπες διάστασεις. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.Αντιλαμβάνεται ο άλλος που θα το πάρει σε τι χαρτί θα τυπώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να ρωτήσω κάτι αλλο που νομίζω είχε συζητηθεί στο παρελθόν....έστω ότι στα εγκεκριμένα-ελεγμένα σχέδια της πολεοδομίας βρίσκω λάθος με βάση τον  ΓΟΚ...π.χ. βρήκα συντελεστή κάλυψης σε ΔΚ άδειας του 77 (την είχε κάνει ο μηχανικός άγνωστο γιατί, αν και θυμάμαι πως δε προβλεπόταν κάτι τέτοιο) 0.85 για γωνιακό οικόπεδο 150μ2 αντί νομίζω του ορθού 0.8. Τι συμβαίνει τότε ? Εγώ πάντως προχώρησα κανονικά και δήλωσα την αυθαιρεσία που βρήκα σύμφωνα με αυτό το ΔΚ και σφράγισα δίπλα σε αυτά που εγώ αποτύπωσα. Έχει διευκρινιστεί τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ??

 

Δε ξέρω άν το ερώτημα έπρεπε να τεθεί εδώ....μήπως να το τσεκάρει ο moderator.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το αντιλαμβάνεται. Πάρε υπόψη σου πως στα περισσότερα plotter γίνεται εισαγωγή χαρτιού 300, 600, 900. Αν θες βάλε και A3, αλλά δεν μπορεί όλα τα σχέδια να σου χωράνε σε A3.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το αντιλαμβάνεται. Πάρε υπόψη σου πως στα περισσότερα plotter γίνεται εισαγωγή χαρτιού 300, 600, 900. Αν θες βάλε και A3, αλλά δεν μπορεί όλα τα σχέδια να σου χωράνε σε A3.

 

Μα αν κάνεις scale to fit στο autocad χωράνε και σε A4.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ονομάζω πχ. "Α1 KAT_1".

Αρκετά σκοτιζουμε το κεφάλι μας...

 

Α1 είναι ο αριθμός του σχεδίου.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Και πως τα εκτυπώνεις σε κλίμακα; Ξέρω δεν φταίμε εμείς και σε αυτό, αλλά το γεγονός πως δεν βγάλανε προδιαγραφές.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Σε pdf από Autocad τυπώνεις κανονικά σε κλίμακα σαν να έχεις κανονικό χαρτί, αν αυτό εννοείς.

 

Εγώ όπως είπα κάνω scale to fit σε Α3 ,εφόσον δεν έχουν δωθεί προδιαγραφές. Εξάλλου με την εισαγωγή της εικόνας στο autocad που ήδη είναι υπό κλίμακα δε ξέρω πως να τη φέρω σε τέτοιες διαστάσεις ώστε να τυπωθεί σωστά π.χ. σε Α1 και να απεικονίζεται με τέτοιο τρόπο που να μη να βγάζει ο άλλος τα μάτια του για να διαβάσει το σχέδιο. Με το scale to fit αντίθετα το αποτέλεσμα είναι ιδανικό.

 

 

Εγώ έχω να ρωτήσω κάτι αλλο που νομίζω είχε συζητηθεί στο παρελθόν....έστω ότι στα εγκεκριμένα-ελεγμένα σχέδια της πολεοδομίας βρίσκω λάθος με βάση τον  ΓΟΚ...π.χ. βρήκα συντελεστή κάλυψης σε ΔΚ άδειας του 77 (την είχε κάνει ο μηχανικός άγνωστο γιατί, αν και θυμάμαι πως δε προβλεπόταν κάτι τέτοιο) 0.85 για γωνιακό οικόπεδο 150μ2 αντί νομίζω του ορθού 0.8. Τι συμβαίνει τότε ? Εγώ πάντως προχώρησα κανονικά και δήλωσα την αυθαιρεσία που βρήκα σύμφωνα με αυτό το ΔΚ και σφράγισα δίπλα σε αυτά που εγώ αποτύπωσα. Έχει διευκρινιστεί τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ??

Εμένα αυτό με απασχολεί περισσότερο...

 

Παρακαλώ μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.