Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

αυτό είναι το δύσκολο κομμάτι...

....για το οποίο θα έπρεπε για λόγους ισονομίας αν μη τι άλλο να δέχονται ΜΟΝΟ με την υπεύθυνη δήλωση, όπως ίσχυε και με τον 3843 (τουλάχιστον για την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ένταξης ως προς την ημερομηνία που δημοσιεύθηκε ο Νόμος) και με δεδομένο ότι τέτοιοι χώροι αφενός μεν ΔΕΝ έχουν προκαλέσει βλάβη στο περιβάλλον μέσω αύξησης όγκου της οικοδομής, αφετέρου δε είναι στην πλειονότητα των περιπτώσεων σχεδόν αδύνατο να βρεθούν δημόσια έγγραφα, ενώ οι αεροφωτογραφίες δεν αποδεικνύουν τίποτα....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως συνάδελφοι σε περίπτωση ελέγχου των φακέλων των αυθαιρέτων από Υπηρεσίες Δόμησης (αν δεν ανοίξει τελικώς το ηλεκτρονικό σύστημα) αλλά και σε οποιονδήποτε έλεγχο γίνει τελικά, κυρίως για τα αυθαίρετα τα προ του 1983 αλλά και τα νεόδμητα προ της έναρξης ισχύος του ν. 4014, θα ζητηθεί απόδειξη παλαιότητας συνημμένη στην Υ/Δ ιδιοκτήτη αλλιώς δε θα τα δέχονται. Από τη στιγμή κιόλας που το ΥΠΕΚΑ υποστηρίζει την απόφαση του ΣτΕ τότε θα είναι κάτι σαν υποχρεωτικό. Εγώ, ειδικά για εκείνους τους πελάτες με παλαιά αυθαίρετα, τους προετοιμάζω πάντα για ένα έξτρα κόστος (από 150 € ως 300 €) για αεροφωτογραφίες - φωτοερμηνεία εφόσον δεν υπάρχουν άλλα δημόσια έγγραφα απόδειξης παλαιότητας

 

Συμφωνώ με την άποψή σου και συμπληρώνω ότι, μην είσαι τόσο βέβαιος ότι, θα φτάσουν αυτά τα ...."λιγοστά¨χρήματα που αναφέρεις για να "ολοκληρωθεί" η διαδικασία, αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι οι εσωτερικοί χώροι θα πάνε με τις διατάξεις του νόμου (ΥΔ ιδιοκτήτη - ΤΕ μηχανικού). Ωστόσο, πιστεύω ότι οι έλεγχοι μέσω ηλεκτρονικού συστήματος θα αφορούν πιο πολύ εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα, αυθαίρετους ορόφους, κλπ (στυλ Μυκόνου δλδ). Αν οι ΥΔΟΜ ζητήσουν απόδειξη και για εσωτερικούς χώρους, ας τους πάνε οι ιδιοκτήτες φωτογραφίες των παιδιών τους όταν αυτά ήταν μικρά και στις οποίες να φαίνεται το πατάρι από την δεκαετία του 80...

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, εδώ ρε φιλέ θα έχουμε εκλογές λίγο πριν λήξει η προθεσμία του νόμου. Εννοείται ότι μιλάω για την περίπτωση που το κράτος λειτουργήσει όπως πρέπει & πάλι. Πάντως πολύ φοβάμαι ότι σε περίπτωση που δεν ανοίξει ποτέ το σύστημα, οι ουρές στις ΥΔΟΜ θα ξεπεράσουν τις ουρές στα ΙΚΑ. Εκτός βεβαία αν οι ελεγκτές δόμησης πιάσουν δουλειά.....

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, εδώ ρε φιλέ θα έχουμε εκλογές λίγο πριν λήξει η προθεσμία του νόμου. Εννοείται ότι μιλάω για την περίπτωση που το κράτος λειτουργήσει όπως πρέπει & πάλι. Πάντως πολύ φοβάμαι ότι σε περίπτωση που δεν ανοίξει ποτέ το σύστημα, οι ουρές στις ΥΔΟΜ θα ξεπεράσουν τις ουρές στα ΙΚΑ. Εκτός βεβαία αν οι ελεγκτές δόμησης πιάσουν δουλειά.....

 

Και τί ακριβώς θα ζητάς για αμοιβή;;; 7 € την ώρα αναμονής;;; Εγώ πάντως δεν θα αναλάβω καμία υπόθεση τέτοια παρά μόνο αν υπάρχει περίπτωση να πάει ο ιδιοκτήτης και να βγάλουν σκάρτη τη τακτοποίηση και να έρχεται να μου ζητά ευθύνες... Εξ' ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή αποτυπωμένη και σχεδιασμένη, να πάει να τη δώσει μόνος του ο ιδιοκτήτης... Με 50% εκπτώσεις στις αμοιβές του ΤΕΕ θέλεις και να στηθώ 3 μέρες στην ουρά;

 

@ΙΑΣΟΝΑ : Καλό... ραντεβού 6 μήνες μετά θα είναι... και άμα προλαβαίνουν... Θα βάλουν και πενταψήφιο για τους μηχανικούς... να πάρουμε μια γεύση πώς θα είναι όταν θα παίρνουμε ύστερα από χρόνια στον ΕΟΠΠΥ για ραντεβού σε γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

Η περαίωση στο ΙΚΑ, μετά από κατάθεση νέου πίνακα λόγω αυτοψίας όπου σε αυτόν φαίνονται όλα τα τετραγωνικά, μπορεί να θεωρηθεί στοιχείο αποδείξεως του χρόνου δημιουργίας;

 

υ.γ.

JTB, μου θύμισες πως πρέπει να πάω σε καρδιολόγο, οφθαλμίατρο και παθολόγο μέχρι τέλος του μήνα. Να είσαι καλά....

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις αποφύγει μέχρι σήμερα τον ψυχίατρο... να είσαι ευχαριστημένος... Εγώ ψάχνω κανένα καλό... αν ξέρετε... ρίξτε pm...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα.επανερχομαι στο θεμα

σε ενα δωμα υπαρχει ενα δωματιο 39 τ.μ. που υπηρχε απο παλαια.

με φωναξε ο ιδιοκτητης να το τακτοποιησουμε.οταν πηγα ειδα οτι ειχε ξεκινησει να το "περιποιειται" βαζοντας περιμετρικα μεταλλικο στεγαστρο περιπου 1 μετρο και κλεινοντας και ολο τον εξωστη.

βλεποντας το τον ενημερωσα οτι αυτο δεν μπορω να το τακτοποιησω γιατι ηταν μετα τον 7/2011.

το ερωτημα μου ειναι οτι πως θα βγαλω φωτο του ακινητου απο την στιγμη που φαινεται πλεον και το στεγαστρο αυτο που δε μπορω να το τακτοποιησω?γιατι οι φωτογραφιες απο οτι εχω καταλαβει ειναι υποχρεωτικες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.