Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη εφαρμογής φωτοβολταϊκής εγκατάστασης


gnusselt

Recommended Posts

Σ'αυτην λοιπόν την έλλειψη έρχεται και η δικιά μας ΔΕΗ και ολοκληρώνει το χαμό. Τι εννοώ?

Ενώ στις αιτήσεις για 20kW επιτρέπεται η μετέπειτα αλλαγή του εξοπλισμού (και ορθώς αφου μετά από τοοοοοοσους μήνες μέχρι την έγκριση πολλά μοντέλα δεν υπάρχουν), για τα φωτοβολταικά στις στέγες μέχρι 10kW κατι τέτοιο δεν επιτρέπεται! Πώς θα επιλέξω εγώ λοιπόν τον εξοπλισμό της αίτησης όταν ξέρω ότι άλλα πάνελ θα βρω σήμερα διαθέσιμα και άλλα σε 3-4-5... μήνες που (ελπίζω) να παραλάβω τον inverter?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιταξε δεν εχω κανενα λογο να δυσφημησω την SMA αλλα τα πραγματα ειναι απλα , πριν 4 μηνες, ισως και πιο λιγο το συγκεκριμενο κουτι κοστιζε απο 1900 εως 2100 ευρω σε πωλητες που σεβονταν το ονομα τους. Σημερα κοστιζει απο 2600 και πανω (και πολυ πανω μπορω να πω).

 

Οι βασικοι κανονες της αγορας ειναι γνωστοι , προσφορα και ζητηση ,αλλα αυξηση 30% και 40% πως θα την ονομαζες; Αν δεν φανε λιγο κραξιμο για τις υπερογκες αυξησεις αυριο θα ανεβασουν τις τιμες αλλο τοσο.

 

Όλα τα παραπανω θεωρειστε εσφαλμενες εκτιμησεις δικες μου , μονο εαν καποιος βαλει λινκ με καποια τιμη περι τα 2000 ευρω . Και εννοειται λαθος αν κανω δεν υπαρχει θεμα ,διορθωστε με ,δεν ειμαι θεος, ισως κατι μου διαφευγει, μιλαω ειλικρινα, δεν μου αρεσει να παριστανω τον εξυπνο

 

EDIT : Σε όλα τα φορουμ του κοσμου κάποιος μπορει να αναφερθει σε οποιαδηποτε εταιρεια ,τουλαχιστον ευρεως γνωστη, και να κανει κριτικη, τα κοκκινα αστερακια μου κανουν κακιστη εντυπωση

 

 

Μπορεί να υπάρχει μεγάλη υποκρισία στα fora, αλλά αυτό που γράφεις δεν παύει να μην ισχύει. Φυσικά και δεν αισχροκερδεί η πολυεθνική, αλλά οι μεγαλέμποροι και έμποροι πάσης φύσης. Μην το συζητάς καν ως ενδεχόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτην λοιπόν την έλλειψη έρχεται και η δικιά μας ΔΕΗ και ολοκληρώνει το χαμό. Τι εννοώ?

Ενώ στις αιτήσεις για 20kW επιτρέπεται η μετέπειτα αλλαγή του εξοπλισμού (και ορθώς αφου μετά από τοοοοοοσους μήνες μέχρι την έγκριση πολλά μοντέλα δεν υπάρχουν), για τα φωτοβολταικά στις στέγες μέχρι 10kW κατι τέτοιο δεν επιτρέπεται! Πώς θα επιλέξω εγώ λοιπόν τον εξοπλισμό της αίτησης όταν ξέρω ότι άλλα πάνελ θα βρω σήμερα διαθέσιμα και άλλα σε 3-4-5... μήνες που (ελπίζω) να παραλάβω τον inverter?

 

Μην άγχεσαι αγαπητέ. Η τροποποιητική καθώς και η μη δήλωση της αλλαγής παρά μόνο προφορικά είναι απλούστατες. Ας είναι 'σωστό' το σύστημά σου ώστε να παραλάβει η ΔΕΗ το σταθμό παραγωγής και μετά θα πίνετε με το ΔΕΗτζή και τον ιδιοκτήτη καφέ στην παραλία.

Link to comment
Share on other sites

@pv-t solar

 

Καλώς, μένει να επαληθευτουν οι τιμές περι των 2000 ευρω κι οταν θα κάνω απευθειας παραγγελια απο την sma hellas χωρις μεσαζοντες, κι ας περιμενω κι 6 μηνες. Αλλα όπως σου ειπα η εκτιναξη της χαμηλοτερης τιμης περι τα 2700 εγινε σχεδον ταυτοχρονα απο όλους τους μεσαζοντες, Ελληνες, Γερμανους, Ιταλους, Ισπανους κλπ. Ιδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Μην άγχεσαι αγαπητέ. Η τροποποιητική καθώς και η μη δήλωση της αλλαγής παρά μόνο προφορικά είναι απλούστατες. Ας είναι 'σωστό' το σύστημά σου ώστε να παραλάβει η ΔΕΗ το σταθμό παραγωγής και μετά θα πίνετε με το ΔΕΗτζή και τον ιδιοκτήτη καφέ στην παραλία.

 

Επειδή μου έχει τύχει 2 φορές σε 2 διαφορετικές ΔΕΗ να πρέπει να 'αλλάξω' πλαίσιο (και kW έστω και ελάχιστα), έπρεπε να γίνει τροποποίηση που ευτυχώς ειδοποίησα έγκαιρα (πριν υπογραφούν συμβάσεις) γιατί αλλιώς η διαδικασία προβλέπει καινούρια αίτηση. ΑΥΣΤΗΡΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αdaptor

εκ του αγγλικού adaptor. Οι ορισμοί που δίνουν τα λεξικά είναι προσαρμοστής ή προσαρμογεύς ή και προσαρμογεύς ρευματολήπτου. Επεξηγούν δε ενίοτε ότι πρόκειται για βύσμα συνδέσεως το οποίο χρησιμοποιούμε όταν οι ακροδέκτες του βύσματος που έχουμε δεν είναι συμβατοί με τις υποδοχές της πρίζας όπου πρέπει να μπει.

 

Ακριβώς επειδή όλα αυτά είναι εξαιρετικά μπερδεμένα λέμε αντάπτορας και καθαρίζουμε τη θέση μας. Ο αντάπτορας είναι ένα μαραφέτι που έχει την σωστή υποδοχή για να πάρει την αρσενική πρίζα που διαθέτουμε αλλά και τα σωστά γκαβλιτσέκια για να μπει στη συνέχεια στη θηλυκή πρίζα που είμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιήσουμε.

 

δεν σας θυμιζει κάτι?

 

Inverter SMA

 

11.2 Μηνύματα σφαλμάτων

 

Στη γραμμή κειμένου της οθόνης εμφανίζονται σε περίπτωση σφάλματος αντίστοιχα μηνύματα

οθόνης με τους σχετικούς αριθμούς συμβάντων. Χτυπώντας ελαφρώς το καπάκι του κελύφους,

μπορείτε να προχωρήσετε στην επόμενη γραμμή μηνυμάτων με πολλές γραμμές......

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε φάει τη λάσπη της ζωης μας από τα κομπλεξικα τυπακια και οι moderator μοιραζουν κοκκινες κάρτες για επανάληψη του ποστ

 

 

 

καλα κρασια και μπραβο στο αντικειμενικο site σας

 

Προσβολή μελών του Φόρουμ

ilias

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε φάει τη λάσπη της ζωης μας από τα κομπλεξικα τυπακια και οι moderator μοιραζουν κοκκινες κάρτες για επανάληψη του ποστ

 

καλα κρασια και μπραβο στο αντικειμενικο site σας

 

 

κιπ γουόκινκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.