Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση ΕΠΑ για σωληνώσεις και στην κουζίνα


banskoboy

Recommended Posts

Δεν είναι υποχρεωτική η κατασκευή όχι η μελέτη αυτό θέλει να πει ο συνάδελφος ierofantis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζω ότι για να πάρεις αέριο στην κουζίνα θα πρέπει να τηρούνται και κάποιες προδιαγραφές (αερισμός, πυρανίχνευση, ανίχνευση διαρροών κ.τ.λ), είναι υποχρεωτικές και αυτές όταν κάνεις την αναμονή ακόμα και αν δεν θέλεις αέριο στην κουζίνα???

Link to comment
Share on other sites

Σωστά απαντά ο Shelby!

Συνοψίζω, η μελέτη γίνεται πλήρης, δηλ. θέρμανση, ζεστό νερό χρήσης, μαγείρεμα, (αυτά είναι τα ελάχιστα επιβαλλόμενα από τον Κανονισμό). Στην φάση της αυτοψίας και για να πάρει ρεύμα η οικοδομή (Πολεοδομία - ΔΕΗ) πρέπει να υπάρχουν οι σωληνώσεις, από μετρητή μέχρι καταναλώσεις. Για το μαγειρείο μένουμε έξω από την κουζίνα με βάνα - τάπα, για το λεβητοστάσιο (άν υπάρχει) μπαίνουμε μέσα και τοποθετούμε βάνα - τάπα. 'Οταν αποφασίσουμε να πάρουμε αέριο (δεν είναι και υποχρεωτικό..) προχωράμε στα υπόλοιπα, όπως αυτά αναφέρονται στην εγκεκριμένη μελέτη. Για ανιχνευτές αερίου κπλ δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικά, εμένα τουλάχιστον δεν μου τα ζήτησαν ποτέ. (ΕΠΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ).

Link to comment
Share on other sites

Oύτε η ΕΠΑ Θεσσαλίας θέλει ανιχνευτές σε οικία γιατί υπάρχουν οδηγίες. Όμως για επαγγελματικά κτήρια ζητάει και καλά κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις αυτοψίες που μου έκαναν στην Χαλκίδα ήθελαν ο σωλήνας της κουζίνας να είναι μέχρι την θέση της κουζίνας και όχι απ΄έξω ταπομένος....

Τουλάχιστον μέχρι πριν από ένα μήνα που ήταν η τελευταία....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι κάθε ΕΠΑ ζητάει και τα δικά της, δεν έχουν μια κοινή γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως το λέει ο shelby. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι, τουλάχιστον στην ΕΠΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ, να αποφεύγουν τις διελεύσεις σωληνώσεων μέσα από τα διαμερίσματα, και να τοποθετούνται αυτές μόνο όταν εγκατασταθεί και η κατάλληλη συσκευή. Ίσως και να έχουν δίκαιο μην ξεχνάμε το αέριο σκοτώνει...

Link to comment
Share on other sites

Oύτε η ΕΠΑ Θεσσαλίας θέλει ανιχνευτές σε οικία γιατί υπάρχουν οδηγίες. Όμως για επαγγελματικά κτήρια ζητάει και καλά κάνει.

 

ΕΠΑ θεσσαλίας & ΕΠΑ Θεσ/νίκης είναι η ίδια εταιρεία, οπότε ζητούν και τα ίδια πράγματα

 

:???:

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα ξερω και ετσι εφαρμοζεται στη πραξη να υπάρχουν αναμονές για κουζίνα αερίου (ταπωμένη βάνα) έξω στον επίτοιχο λέβητα αερίου για οικοδομές μετα το 2007. πουθενα δεν εχω δει σωληνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλησπέρα, για νέα οικοδομή στην Αττική ολοκληρώνω τη μελέτη φ. αερίου. Η οικοδομή δεν θα συνδεθεί (άμεσα τουλάχιστον) καθώς δεν περνάει δίκτυο από το δρόμο. Πώς θα κρίνω πού θα σταματήσει η σωλήνωση του εσωτερικού δικτύου. Διαβάζω για ταπωμένες αναμονές, εντός κτιρίου - εκτός κτιρίου κτλ αλλά υπάρχει κάποιος κανονισμός;

Πώς μπορώ να σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω θέμα στον έλεγχο κατασκευής, αν πχ έχω σταματήσει έναν σωλήνα έξω και μου πουν από την εταιρία πρέπει να μπει μέσα ή κάτι αντίστοιχο; Δεν θα πρέπει να ξέρω νωρίτερα τα ακριβή απαιτούμενα που αφορούν στην πραγματική κατασκευή; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.