Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Εγω για συμφωνητικα που περνανε απο συστημα αμοιβων ΤΕΕ, οπως 4014 ας πουμε, δινω να υπογραψουν το 4σελιδο που ανεβασε ο Ιασωνας

Εξαιρετικο για μια ακομα φορα.

Το υπογραφουν μια χαρα, χωρις το παραμικρο....

Οι μοναδικες προσθηκες που πρεπει να γινουν ειναι αυτα τα 3 σημεια...

Αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα...

Για ΠΕΑ ουτε λογος... Ενα τυπικο συμφωνητικο και τελος. Δεν περνανε συστημα αμοιβων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω ΟΛΑ τα συμφωνητικα απλη υπογραφη εγω και ιδιοκτητης!!!

 

σε κατι αδειες πηγα εμ νομιμες γιατι ΜΟΝΟ εκει θελει να πας σε ΚΕΠ για γνησιο υπογραφης!!

 

 

αν πω σε καποιον οτι για ΠΕΑ θα πρεπει να τον τρεχω και σε ΚΕΠ θα μου αντε και @@@

 

 

 

τελικα θα κοιμαμαι ησυχος για εναν πελατη πουχω που κοβω νομιμη και του κανω εκπτωση με τον παλιο τροπο!!

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα φορολογικά αποτελούν το 30% της μελέτης μιας άδειας. Προτείνω στο ΤΕΕ να προσθέσει μία καινούρια μελέτη στις απαιτούμενες για την έκδοση ΟΑ η οποία θα λέγεται "Υπολογισμός φορολογικών". Γιατί πλέον ο υπολογισμός των φορολογικών είναι μελέτη από μόνος του... Και μάλιστα πιο χρονοβόρα από τις άλλες. Κρίνω ότι μια τιμή 2000λ είναι λογική.....

Edited by strudel7878
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Μας θίγεις τα προσωπικά δεδομένα. Πρόσεχε! :shock:

 

Ναι, οκ, συγνώμη ειλικρινά, έχεις δίκιο!

Εικασία έκανα, δεν έπρεπε,

my bad...!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Ιάσονα, ξαναστείλε το συμφωνητικό που άρεσε τόσο πολύ στον Inzaghi να το δω κι εγώ.

 

Παραθέτω κι εγώ το συμφωνητικό που χρησιμοποίησα για δύο άδειες τον Οκτώβριο.

Έχει στοιχεία από αυτό που δίνει η 4Μ στο πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών και έβαλα κάποια δικά μου.

 

Ο ένας εκ των δύο πελατών (συνάδελφος) μου είπε: ¨Υπερβάλεις...., τι είναι αυτά που βάζεις να υπογράψουμε....¨

Συμφωνητικό για Οικοδομική Άδεια σε michanikos.doc

Link to comment
Share on other sites

Ρε Ιάσονα, ξαναστείλε το συμφωνητικό που άρεσε τόσο πολύ στον Inzaghi να το δω κι εγώ.

 

Θα το βρεις εδώ: http://www.michanikos.gr/files/file/84-%CF%83%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85-%CE%BD401411/

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να πάω κάποιο συμφωνητικό σε ΚΕΠ για γνήσιο υπογραφής και να το καταθέσω και στο ΤΕΕ?

Όχι, η σύμβαση με τον πελάτη δεν θέλει γνήσιο υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν έχουν καταργηθεί οι νόμιμες και πρέπει να πληρώνουμε μόνο ΤΣΜΕΔΕ και μάλιστα βάσει συμφωνηθείσας?

 

ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ επί της νόμιμης για όλες τις εργασίες που περνάν από το σύστημα του Τ.Ε.Ε. (δηλαδή και ενεργειακής επιθεώρησης)

Link to comment
Share on other sites

εγω ΟΛΑ τα συμφωνητικα απλη υπογραφη εγω και ιδιοκτητης!!!

 

σε κατι αδειες πηγα εμ νομιμες γιατι ΜΟΝΟ εκει θελει να πας σε ΚΕΠ για γνησιο υπογραφης!!

 

 

αν πω σε καποιον οτι για ΠΕΑ θα πρεπει να τον τρεχω και σε ΚΕΠ θα μου αντε και @@@

 

 

 

τελικα θα κοιμαμαι ησυχος για εναν πελατη πουχω που κοβω νομιμη και του κανω εκπτωση με τον παλιο τροπο!!

 

Αναφέρεται πουθενά στην νομοθεσία ότι χρειάζεται να πας σε ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής για τις άδειες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.