Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Εγω δε βαζω τον πελατη να υπογραφει τη νομιμη

Απο τη στιγμη που στο συμφωνητικο δηλωνει οτι αποδεχεται τον τροπο υπολογισμου της νομιμου....

Δε θα τον βαζω τον ανθρωπο να υπογραφει δεξια κι αριστερα...

3 συμφωνητικα και πολλα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή

Inzaghi

,είναι απαραιτητο το συμφωνητικο και στην περίπτωση που η αμοιβή είναι η νόμιμη?Νομίζω πωσ δεν χρειάζεται!!Ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ-> καταχωρείς το έργο σαν "ενεργειακή επιθεώρηση" (με τα τετραγωνικά της θερμαινόμενης επιφάνειας)-> το υποβάλεις για υπολογισμό-> δημιουργείς μια προσωρινή αναφορά-> εκτυπώνεις την αναφορά-> την συνυπογράφουν μηχανικός και εργοδότης-> την σκανάρεις μαζί με το συμφωνητικό-> ανεβάζεις το σκαναρισμένο κείμενο στο σύστημα αμοιβών-> κάνεις τελική υποβολή.

Αυτό κάνω εγώ.

 

 

Να ρωτήσω δηλαδή τυπώνετε την προσωρινή αναφορά πού μπορείς ανα πάσα στιγμη από τα βασικα στοιχεία να τυπώσεις και κατεβαίνει ώς αρχείο ΤΕΕ_paymentsή αφού το υποβάλεις σε ενδιάμεση πάς στίς αναφορές και τυπώνεις αυτή πού γράφει καί πάνω ενδιάμεση TEE_Amoibes_?

μήπως πάλι ε΄κανα λάθος πού έκανα ενδιάμεση και έπρεπε πρίν να τυπώσω την αναφορά?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις αυτό ακριβώς που γράφει στη σελίδα 3 των οδηγιών: "Μετά την υποβολή ενός έργου σε ενδιάμεση κατάσταση (ΠΡΟΣΟΧΗ σε τελική κατάσταση πρέπει να οδηγείται ένα έργο μόνο μετά την ολοκλήρωση όλων των εκκρεμοτήτων του) στην καρτέλα "Αναφορές" υπάρχει η δυνατότητα υποβολής αρχείων".

Με άλλα λόγια το αρχείο TEE_AmoibesBeb_xxxx.pdf, που γράφει με υδατογράφημα "Ενδιάμεση αναφορά υπολογισμού". Θα πρέπει να φαίνεται και η συμφωνηθείσα κι ας είναι ίση με τη νόμιμη.

 

Υπάρχει αρχείο ΤΕΕ_payments;;;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Πάνο ευχαριστώ φιλε για την διευκρίνηση έχεις δίκιο. μπορεί να λέω και μα-------ς. είναι το αρχείο με το pdf στα βασικά στοιχεία ΠΡΙΝ κανεις όμως ενδιαμεση πού αμα σύρεις το ποντίκι πάνω γράφει <<εμφάνιση προσωρινής αναφοράς υπολογισμένων.....>>. Η λέξη προσωρινής πού έχεις χρησιμοποιησει και εσύ με μπέρδεψε μη τυχόν θέλαν αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται οι πελάτες να υπογράφουν την αναφορά έργου με τη νόμιμη αμοιβή!!!!!

Απλώς στο συμφωνητικό μας μαζί τους ν' αναφέρεται ότι, αυτή αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσων σωστό μου φαίνεται αυτό που λες, ωστόσο η τρίτη παράγραφος των οδηγιών άλλο αφήνει να εννοηθεί (ή τουλάχιστον άλλο καταλαβαίνω εγώ). Ζητά υπογραφές της αναφοράς από όλα τα συμβαλλόμενα μέρη. Αυτό καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με συγχίζετε μέρες γιορτινές...

 

Συμφωνώ με έναν άνθρωπο : Για να σου κάνω αυτή τη δουλειά θα πάρω 2000Ε

 

Είτε η νόμιμη είναι 1000 είτε 15000 εγώ θα πάρω τα συμφωνηθέντα. Αυτό σημαίνει συμφωνητικό.

 

ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ Η ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ?

Link to comment
Share on other sites

panos-viscious το "με συγχίζετε" είναι ρητορικό και όχι προσωπικό. Το ΤΕΕ , τα ζητάει αυτά στηριζόμενο ...πουθενά .

 

Εγώ αρνούμαι να τα γράψω , και γιατί δεν προκύπτει από κάποιο νόμο και συγκεκριμένα τον 3919 αλλά και για λόγους πρακτικούς.

 

Και εν πάσει περιπτώσει τι είμαστε ? Γαλόπουλα να μας οδηγούν με το καλάμι ? Εδώ αναφέρθηκε ότι μέλη της Διοικούσας δεν έχουν ιδέα για το θέμα.

 

Και σε συνάδελφο που πήγε και ρώτησε "τι θα κάνω με τα προηγούμενα συμφωνητικά" του είπαν "αυτά άστα όπως είναι , από δω και πέρα να τα κάνεις έτσι".

 

Για να καταλάβουμε δηλαδή την ""σοβαρότητα"" του πράγματος.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.