Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Για τα ΠΕΑ στον υπολογισμό της αμοιβής "ανεβάζεται" και το ιδιωτικό συμφωνητικό? Αν η συμφωνειθήσα αμοιβή είναι ίδια με την νόμιμη πάλι θέλει συμφωνητικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ανεβαζω ΤΙΠΟΤΑ.....περνω τον Α/Α για τα ΠΕΑ και 4014 και αντε ΓΕΙΑ....

 

απο την στιγμη που κοβω ΑΠΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ βαση συμφνητικου...οι αμοιβες μεσα απο τραπεζα καταθεση να πνιγει το ΤΕΕ

 

συμφωνητικο με αυτα που ζητα το ΤΕΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

 

ΕΙΔΙΚΑ αυτο που ζητα το ΤΕΕ πρωτα να βγει η νομιμη αμοιβη και να κανεις συμφωνητικο ΒΑΣΗ ΑΥΤΟΥ ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ...

 

1. σου τηλ ο πελατης για ενα ΠΕΑ σου λεει περιπου τα τμ και του λες τιμη.......κανεις συμφωνητικο και βγαζεις το ΠΕΑ και βλεπεις οτι αντι 100 τ.μ ειναι 110 με τοιχοποιιες οπως ζητα το ΠΕΑ τι κανεις? ξαναλλαζεις αμοιβη και συμφωνητικο?\

2. αντιστοιχα για αδεια εεκει εισαι ΧΑΜΕΝΟΣ απο χερι

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συναδελφοι επειδη χαθηκα λιγο στο ψαξιμο.

κανω την πρωτη μου δουλεια ενα αυθαιρετο.

για να προχωρησω σε ολοκληρωμενη υπαγωγη πρεπει να παρω Α/Α εργου.

παω στο συστημα των αμοιβων και υπολογιζω νομιμη μονο με τις εργασιες του 4014 . αν και εκανα τοπογραφικο πρεπει υποχρεωτικα να το δηλωσω αφου οι εργασιες το περιλαμβανουν και αυτο . ισως να ειμαι λαθος.

απο 1590 ευρω θα βαλω συμφωνηθεισα αμοιβη 500. μετα τι αλλο κανω?

αφου ειναι κατω απο 1500 δεν κανω καταθεση στην ΕΤΕ.

ομως κρατησεις εμπ και τσμεδε χρειαζονται στο συστημα. τις πληρωνω στη ΕΤΕ με το εντυπο που υπαρχει εδω? Επι της νομιμου? δηλ επι της 1590 + Φπα?το ΤΕΕ εννοειται οτι δεν ειμαι υποχρεωμενος να το πληρωσω.

και ανεβαζω τις αποδειξεις της τραπεζας για εμπ και τσμεδε στο συστημα αυθαιρετων για να προχωρησω.

Link to comment
Share on other sites

stvxri πρέπει να μπεις κανονικά στο σύστημα αμοιβών όπου δηλώσεις α)εργασίες με Ν.4014 και β) τοπογραφικό. Εκεί που λέει συμφωνηθείσα βάζεις τα 500 ευρώ και εκτυπώνεις το έντυπο υπολογισμού των αμοιβών, και μετά βγάζεις και εντολή πληρωμής. Νομίζω αν και δεν το έχω κάνει ακόμα πρέπει να ανεβάσεις εκεί και το συμφωνητικό σου ψηφιακά.Μετά πας στην ΕΤΕ με το Έντυπο ΤΣΜΕΔΕ κ ΕΜΠ με όλα συμπληρωμένα και πληρώνεις τις κρατήσεις (εννοείται επί της νομίμου αμοιβής: 1590 ευρώ, χωρίς το ΦΠΑ), όχι κρατήσεις ΤΕΕ . Έπειτα πας εφορία για ΦΕΜ επί της συμφωνηθείσας. Τέλος όλες αυτές τις αποδείξεις τις ανεβάζεις στο σύστημα των αυθαιρέτων όπου και βάζεις και τον Α/Α έργου από το σύστημα αμοιβών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα!
Υπαρχει καποιος που να εχει κανει υπολογισμο νομιμης αμοιβης και να μην εχει βαλει καποιο νουμερο στο "επιφανεια";
εγω εχω τακτοποιηση ενος τοιχιου αλλα αργοτερα θα εχω και αλλαγη οψεων. Σ' αυτες τις περιπτωσεις δεν υπαρχει επιφανεια σε κατοψη αλλα το συστημα απαιτει καποιο νουμερο! Ξερει κανεις τι γινεται σ'αυτες τις περιπτωσεις;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

 

Σε παρόμοια ερώτηση μου προς το ΤΕΕ μου απάντησαν να βάλω ό,τι θέλω σαν νούμερο, καθώς δεν παίζει κανέναν ρόλο στη συνέχεια στον υπολογισμό της αμοιβής του Ν.4014...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

... αλλα αργοτερα θα εχω και αλλαγη οψεων.

τι είδους αλλαγή;

π.χ. αν αλλάζεις ανοίγματα (θέση-μέγεθος) πας με αναλυτικό (και βάζεις ως προϋπολογισμό το αντίστοιχο ποσό) και βέβαια έχεις θέματα θερμομόνωσης -ΚΕΝΑΚ- ή πυροπροστασίας (π.χ. λέω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.