Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

δεν διαμαρτύρομαι γιατί με ενόχλησαν φίλε FAETHON

αλλά απλώς προτείνω στους συναδέλφους πως να ενεργήσουν

για να λύσουν το πρόβλημά τους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου δεν το έγραψα καλά, ήθελα να πω ότι αν δεν ενοχλούσες εσύ η ο άλλος συνάδελφος δεν θα έκανε τίποτα από μόνη της η ΕΤΕ.

Καλημέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Eδω και κάποιο καιρό (πιθανόν μετά την εποχή νόμιμων-συμφωνηθέντων) οι αμοιβές δεν εμφανίζονται στο σύστημα του ΤΕΕ...

 

Προσφάτως κάναμε τις καταθέσεις και τζίφος. (για 2 αδειες δόμησης).

 

Σε παλιότερες ομως καταθέσεις αμοιβών, φαινόταν. Οπότε θαρρώ πως πλέον, σταμάτησε το τροπάριο τούτο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή μετά απο καιρό πρέπει να περάσω αμοιβές στο σύστημα για κάποια άδεια ήθελα να ρωτήσω, τελικά κάνουμε κατάθεση στην τράπεζα την αμοιβή ή πληρώνουμε μόνο κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ?

Link to comment
Share on other sites

Η κατάθεση στην τράπεζα της αμοιβής δεν είναι υποχρεωτική.Κάνε ότι θες.Πληρώνεις όμως ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ (μεχρι να αλλάξει και αυτό). Αν όμως η αμοιβή μαζί με ΦΠΑ περνά τα 1500 € καταθέτεις υποχρεωτικά σε λογαριασμό σου σε οποιαδήποτε τράπεζα ή στον όψεως της εθνικής αν επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω πως να αντιμετωπίσω κάποιες αμοιβές μου...Λοιπόν έχω 3 αυθαίρετα σε ένα οικόπεδο για τα οποία έχω 3 διαφορετικές δηλώσεις 4014. Επίσης 3 διαφορετικά έργα στο σύστημα αμοιβών. Όμως έχω συν ένα έργο στο σύστημα αμοιβών που αφορά το τοπογραφικό του οικοπέδου και την αμοιβή αυτού που είναι 600 ευρώ θα τη μοιραστούν οι 3 ιδιοκτήτες, δηλ 200 ευρώ έκαστος.

Κανονικά θα έπρεπε να πληρώσω κρατήσεις για κάθε ένα από τα 4 έργα, ξ ε χ ω ρ ι σ τ ά. (ΕΜΠ/ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ)

Ωστόσο έκανα την εξής βλακεία: πλήρωσα κρατήσεις ΕΜΠ/ΤΣΜΕΔΕ για τον ένα ιδιοκτήτη, βάζοντας ως νόμιμη αμοιβή τα 1569,598 ευρώ για το αυθαίρετο του συν το 1/3 της αμοιβής του τοπογραφικού...δηλαδή 1569,58+200=1769,58 ευρώ.

Τώρα που θέλω να πληρώσω γενικά όλες τις κρατήσεις τι κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.