Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

θεωρούμε λοιπόν ότι αυτό δεν πήρε παράταση μαζί με τα υπόλοιπα δλδ???

άρα τους νομιμοποιούμε με το άρθρο 24 και μόνο πλέον???

 

πάντως σε ένα email που μου απάντησαν (πριν μια εβδομάδα) για μια περίπτωση μου είπαν ότι γίνεται κανονικά ή με το άρθρο 26 ή με το άρθρο 24...

 

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, ότι πήρε παράταση μαζί με τα υπόλοιπα, αλλά μέσα στον γενικό χαμό τους διέφυγε και αυτό.

 

Επίσης, στην εγκ-1 της 7/2/2012 του ΥΠΕΚΑ, που είναι μεταγενέστερη, στις παρ 7β και 9, αναφέρεται στην περίπτωση του άρθρ 26 του Ν-4014, σαν να μην συμβαίνει τίποτα σχετικά με τις χρονικές προθεσμίες του άρθρ 26.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απόλυτη απάντηση δεν υπάρχει σε αυτό.Μάλλον θα υπάρξει "μάχη" με το ΙΚΑ αν προσπαθήσεις να μην βάλεις ημερομίσθια.Είναι ένα θέμα που ο 4014 το περασε σαν "τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται", αλλά το ΙΚΑ δεν το παρέλειψε.Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, ότι πήρε παράταση μαζί με τα υπόλοιπα, αλλά μέσα στον γενικό χαμό τους διέφυγε και αυτό.

 

Επίσης, στην εγκ-1 της 7/2/2012 του ΥΠΕΚΑ, που είναι μεταγενέστερη, στις παρ 7β και 9, αναφέρεται στην περίπτωση του άρθρ 26 του Ν-4014, σαν να μην συμβαίνει τίποτα σχετικά με τις χρονικές προθεσμίες του άρθρ 26.

 

έχω κι εγώ αυτήν την εντύπωση, αλλά -επειδή έχω μια περίπτωση που δεν έχω δηλώσει ακόμα- δεν είμαι σίγουρος τι θα αποφασίσω να κάνω, για να μην έχω τρεχάματα μετά...(τίποτα ακυρώσεις δηλώσεων κτλπ)

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που πας να βγάλεις Οικοδομική Άδεια, θα πρέπει να γίνει αναγγελία στο ΙΚΑ. Κι η ΥΔΟΜ, θα πρέπει να σου ζητήσει

την εξόφληση της προκαταβολής για να σου δώσει την Οικ. Άδεια (Άδεια Δόμησης). Το θέμα με το ΙΚΑ δεν είναι οι εσφορές που βγαίνουν

αλλά το πρόστιμο που θέλει να επιβάλλει για την εκπρόθεσμη υποβολή τους.

Εγώ συμφωνώ με την καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών (δεν μπορείς να αυθαιρετείς και να περιμένεις ότι δεν θα πληρώσεις εισφορές) αλλά διαφωνώ με την επιβολή προστίμων γιατί το ορίζει ρητά ο Ν.4014/2011.

Απλά το ΙΚΑ το παίζει ... αφεντικό. Με έναν καλό δικηγόρο τους βάζεις στην θέση τους και ησυχάζουν....

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου εχω αδεια για ισογεια κατοικια η οποια εχει κατασκευαστει κανονικά χωρις να εχει εξαντληθει ο συντελεστής δομησης και αυθαιρετο υπογειο το οποιο θα μπορούσε να καλυπτεται απο τον συντελεστή δόμησης. Στην πολεοδομια μοθ ειπανε οτι πρεπει να βγει αδεια νομιμοποιησης και αποπεράτωσης. Το Ερώτημα μου ειναι ποιες μελετες πρεπει να περιλαμβανει ο φακελος?Σε περιπτωση που χρειαζεται τοπογραφικο γίνετε να χρησιμοποιήσω αυτο που υπαρχει στην παλιά άδεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έχω περίπτωση νομιμοποίησης με το άρθρο 26 του 4014, με πληρωμή παραβόλου "προς έκδοση οικοδομικής άδειας", το παράβολο έχει πληρωθει στους δείκτες επιβεβεβαιώνεται ή "αρχική υποβολή" πρεπεί να κάνω και αλλή ενέργεια δεν ανοιγούν τα pdf?

Link to comment
Share on other sites

Από το ΤΕΕ:

  • Εάν η δήλωση αφορά μόνο την έκδοση παραβόλου για υπαγωγή στο άρθρο 26 (προς έκδοση οικοδομικής αδείας) και έχει ήδη εκδοθεί η οικοδομική άδεια, ο μηχανικός εκδίδει «Βεβαίωση» νομιμότητας (περίπτωση 1 των διαθέσιμων τύπων Βεβαιώσεων) άσχετα με τη δήλωση που χρησιμοποιήθηκε για την έκδοση του παραβόλου, αφού η ιδιοκτησία είναι πλέον νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβάζω όλες τις απαντήσεις και πραγματικα είναι απίστευτό το πόσες περιπτώσεις υπάρχουν. Η περίπτωση μου τώρα. Σε υφιστάμενο κτίριο με οικοδομική άδεια υπάρχει προσθήκη το έχω δηλώσει εδώ και κέτι μήνες έχει πληρωθεί το παράβολο και βρίσκεται σε προσωρινή υπαγωγή. Οι απορίες τωρα:

 

1) έχω τσεκάρει πως υπάρχει οικοδ. άδεια είναι σωστό η πρέπει να θωρήσω ότι η προσθήκη είναι κάτι καινούργιο οπότε πρέπει να δηλώσω ότι δεν έχει άδεια?

 

2) Στο καθεστώς προσωρινής υπαγωγής που βρίσκομαι έχω δηλώση προς έκδοση οικ αδείας, μπορώ να το αλλάξω πλέον? και να πάω προς τακτοποίηση και να προκύψει πρόστιμο αποφεύγοντας την διαδικασία της άδειας.

 

3) σε σχέση με το 1) βλέπω ότι αν δηλώσω ότι υπάρχει οικοδομική άδεια το πρόστιμό είναι 14000 αν πώ όχι είναι 28000 δηλαδή διπλασιάζεται για αυτό είναι απόλυτα σημάντικό να ξεκαθαρίσω αν θεωρείται ότι έχω άδεια η δεν έχω άδεια.

 

4) Όταν πρέπει να δηλώσω Υπέρβαση δόμησης μπερδεύμαι από το έξης η προσθήκη δεν απότελει "υπέρβαση δόμησης" υπό την έννοια ότι είναι εντός όλων των συντελεστών δόμηση, κάλυψη, ύψος, όγκος αλλά δεν έχει άδεια οπότε τι ισχύει? Τη θεώρω υπέρβαση δόμησης σε σχέση με τα πραγματοποιύμενα στοιχεία της αδείας? το οπόιο σημαίνει ότι κάνω την παραδοχή ότι υπάρχει άδεια και τσεκάρω ναι.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά κάθε απάντηση καλοδεχούμενη καθότι βρίσκομαι σε συγχυση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.