Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Α! Εσύ είσαι πολύ γρήγορος, ναι αλλά θα χρειάζεται τον αρχικό ιδιοκτήτη που είναι και ο κατασκευαστής για τις δηλώσεις, τώρα που δεν υπάρχει ο κατασκευαστής, δεν θα υπάρξει πρόβλημα που οι ιδιοκτήτες είναι 2 ? Αν ήταν ένας θα το καταλάβαινα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις πρόβλημα τότε, διότι δεν μπορείς να παρουσιάσεις "ενιαίο τίτλο ιδιοκτησίας" με βάση τον οποίο θα βγάλεις την άδεια.

Άρα, μάλλον 4014 και διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ, σου είναι εύκολο να μου πεις την άποψη σου?

 

Μεταξύ δύο κολλητών αυτόνομων αποθηκευτικών χώρων που έγιναν κατοικία δημιουργήθηκε ένα κοινόχρηστο λεβητοστάσιο ( πάρθηκε ένα τμήμα-μια λωρίδα από κάθε υπόγειο ) το οποίο εξυπηρετεί τους δύο χώρους καθώς και τα διαμερίσματα του ορόφου. Εγώ θέλω να τακτοποιήσω μόνο τον έναν αποθηκευτικό χώρο. Αποτελεί διαφορετική διαμερισμάτωση?

Βεβαίωση μπορώ να δώσω καθώς πρόκειται να μεταβιβαστεί? Στην οικοδομή υπάρχει σύσταση...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι, υπάρχει ΟΑ.

Καταρχήν μέρος του αποθηκευτικού χώρου του υπογείου (αν κατάλαβα καλά) έγινε κατοικία. Άρα δήλωση 4014 για τα τ.μ. αυτού που "άλλαξαν χρήση" με ΥΔΒΧ (τα υπόλοιπα παρέμειναν ως ΒΧ).

Κατά την προσωπική μου άποψη, η συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αποτελεί διαφορετική "διαμερισμάτωση".

Το λεβητοστάσιο (πια) αποτελεί "κοινόχρηστο - κοινόκτητο" βοηθητικό χώρο του κτιρίου (κάπως έτσι θα μπορούσε να ειπωθεί).

Με τα σχέδια που θα σφραγίσεις - υπογράψεις - στείλεις "καρφώνεις" και όλες τις υπόλοιπες παραβάσεις του χώρου!

Όταν θα έρθει η ώρα της Βεβαίωσης ....θα κολλήσεις, διότι άλλα τ.μ. κ.λπ. θα έχεις στο συμβόλαιο - εγκεκριμένα σχέδια κι άλλα στην πραγματικότητα - αυτοψία.

Ίσως για να το "προσπεράσεις" αυτό, θα μπορούσες να βάλεις στη δήλωση 4014 που θα κάνεις, με αναλυτικό προϋπολογισμό (κατηγορία 13) τον "ενδιάμεσο" τοίχο κ.λπ. (κατοικία - λεβητοστάσιο).

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι, υπάρχει ΟΑ.

Καταρχήν μέρος του αποθηκευτικού χώρου του υπογείου (αν κατάλαβα καλά) έγινε κατοικία. Άρα δήλωση 4014 για τα τ.μ. αυτού που "άλλαξαν χρήση" με ΥΔΒΧ (τα υπόλοιπα παρέμειναν ως ΒΧ).

Κατά την προσωπική μου άποψη, η συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αποτελεί διαφορετική "διαμερισμάτωση".

Το λεβητοστάσιο (πια) αποτελεί "κοινόχρηστο - κοινόκτητο" βοηθητικό χώρο του κτιρίου (κάπως έτσι θα μπορούσε να ειπωθεί).

Με τα σχέδια που θα σφραγίσεις - υπογράψεις - στείλεις "καρφώνεις" και όλες τις υπόλοιπες παραβάσεις του χώρου!

Όταν θα έρθει η ώρα της Βεβαίωσης ....θα κολλήσεις, διότι άλλα τ.μ. κ.λπ. θα έχεις στο συμβόλαιο - εγκεκριμένα σχέδια κι άλλα στην πραγματικότητα - αυτοψία.

Ίσως για να το "προσπεράσεις" αυτό, θα μπορούσες να βάλεις στη δήλωση 4014 που θα κάνεις, με αναλυτικό προϋπολογισμό (κατηγορία 13) τον "ενδιάμεσο" τοίχο κ.λπ. (κατοικία - λεβητοστάσιο).

 

 

Υπάρχει οικοδομική άδεια. Όπως επίσης υπάρχει και σύσταση που περιγράφει τις ιδιοκτησίες και στην οποία δεν φαίνεται το κοινόχρηστο πλέον λεβητοστάσιο...

Το ότι φανερώνονται και άλλες παραβάσεις του κτιρίου που μάλλον δεν θα δηλωθούν αφορούν την δικιά μου ιδιοκτησία? Πρέπει να ασχοληθώ με αυτές? Μήπως να έβαζα και το λεβητοστάσιο σαν ΥΔΒΧ στη δήλωση μου αν και κοινόχρηστο?

Με προβληματίζει το θέμα της βεβαίωσης για το λόγο ότι δεν ταιριάζουν πλέον τα μέτρα του χώρου μου με αυτά της σύστασης αν και λιγότερα και γι αυτό είπα να το αντιμετωπίσω με διαφορετική διαμερισμάτωση

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...

Link to comment
Share on other sites

Στην Ο.Α. εμφανίζονται 2 διαμερίσματα

στην πράξη όμως κατασκευάστηκε 1.

 

Στον τίτλο ιδιοκτησίας επίσης φαίνεται 1.

 

Υπάρχει αυθαιρεσία?

Δηλώνω μία παράβαση την καθαίρεση της εσωτερικής τοιχοποιίας?

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Αφού έγινε διαφορετική διαμερισμάτωση απ΄΄ ότι στην οικ. άδεια , δηλώνεις "αλλαγή διαμερισμ." και πάς 'στο 500 άρικο.

2. Ακόμα και καθαίρεση τοιχοπ. να δήλωνες πάλι στο ίδιο ποσό είσαι, αλλά στην πρώτη περίπτωση είσαι σύμφωνα με τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Είτε με Αναλυτικό υπολογισμό είτε με διαμερισμάτωση το πρόστιμο σου 500€ είναι.....

 

Αλλά +1 με την διαμερισμάτωση

Link to comment
Share on other sites

1. Αφού έγινε διαφορετική διαμερισμάτωση απ΄΄ ότι στην οικ. άδεια , δηλώνεις "αλλαγή διαμερισμ." και πάς 'στο 500 άρικο.

υπάρχει το πεδίο "αλλαγή διαμερισμ" ?

 

δεν το θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.