Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

1. Μέχρι πρότινος οι συμβ/φοι έλεγαν ότι δεν απαιτείται αλλαγή σύστασης Ο.Ι. άρα ούτε αλλαγή στον πίνακα χιλιοστών της οικοδομής.

1α. Αφού υπάρχει εμβαδόν > του δηλωθέντος, δεν απαιτείται να κάνεις τακτοποίηση και για τα επιπλέον m2??

2. Επιδή, μάλλον υπάρχει ασάφεια στον νόμο, θα έλεγα να πληρωθούν τα 500,00 € από τον πελάτη σου.

Ερώτηση: Στην περίπτωση που δεν έχεις μόνο διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου αλλά και αλλαγή στο εμβαδόν του δ/τος σου μήπως απαιτούνται 2 ξεχωριστές δηλώσεις?? Δηλ. 1 δήλωση για διαμερισμάτωση = 500,00 € και 1 ξεχωρσιτή δήλωση για τακτοποίηση αποκλειστικά των αυθαιρεσιών του πελάτη σου ??

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι επειδή το δίαβασα σε προηγούμενο post αλλα δεν έβγαλα άκρη,

1)έστω ότι κάνω την αυτοψία και συγκρίνω με τα εγκεκριμένα σχέδια της αδείας και είναι όλα οκ, δεν ασχολούμαι καθόλου φυσικά με σχέδια σύστασης....σωστα?

2)Σε περίπτωση που βρω διαφορές, και ψάξω τα σχέδια της σύστασης και παρουσιάζουν την υφιστάμενη κατάσταση, τότε πάιζει πρόβλημα και με το συμβόλαιο και άρα μακρια και αγαπημένοι και δεν πρέπει να δώσω βεβαίωση,σωστα?

3)Έστω ότι τακτοποιήσω με νέα κάτοψη, που στην ουσία θα είναι η κάτοψη της σύστασης.... Δεν μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο?? Γιατί δλδ να μην εκδοθεί βεβαιωση με την ισχύ ενός σχεδίου που χρησιμοποιήθηκε στην σύσταση, και που πιθανόν να δείχνει την υφιστάμενη κατάσταση διαμερισματώσεων κτλ κτλ,αφού στην ουσία έχουν μια ισχύ ότι είναι νόμιμα απ το συμβόλαιο..

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι επειδή το δίαβασα σε προηγούμενο post αλλα δεν έβγαλα άκρη,

1)έστω ότι κάνω την αυτοψία και συγκρίνω με τα εγκεκριμένα σχέδια της αδείας και είναι όλα οκ, δεν ασχολούμαι καθόλου φυσικά με σχέδια σύστασης....σωστα?

2)Σε περίπτωση που βρω διαφορές, και ψάξω τα σχέδια της σύστασης και παρουσιάζουν την υφιστάμενη κατάσταση, τότε πάιζει πρόβλημα και με το συμβόλαιο και άρα μακρια και αγαπημένοι και δεν πρέπει να δώσω βεβαίωση,σωστα?

3)Έστω ότι τακτοποιήσω με νέα κάτοψη, που στην ουσία θα είναι η κάτοψη της σύστασης.... Δεν μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο?? Γιατί δλδ να μην εκδοθεί βεβαιωση με την ισχύ ενός σχεδίου που χρησιμοποιήθηκε στην σύσταση, και που πιθανόν να δείχνει την υφιστάμενη κατάσταση διαμερισματώσεων κτλ κτλ,αφού στην ουσία έχουν μια ισχύ ότι είναι νόμιμα απ το συμβόλαιο..

 

1. Σωστά.

2. Δεν ασχολείσαι με τα σχέδια της σύστασης. Αν βρεις διαφορές δεν δίνεις βεβαίωση. Πληρώνεσαι για την αυτοψία. Αν θέλει ο ιδιοκτήτης του το ρυθμίζεις με τον 4014. Αν ναι, στη συνέχεια βγαίνει η βεβαίωση.

3. Ρυθμίζεις με τον 4014 αναλόγως με αυτά που προκύπτουν από την αυτοψία. Στη συνέχεια γίνονται "συμβολαιογραφικά" οι όποιες διορθώσεις κ.λπ., για τις οποίες εσύ δεν ασχολείσαι (διότι, ούτε πληρώνεσαι γι' αυτό, ούτε είναι η δουλειά σου, απλώς έχεις συμβουλευτικό χαρακτήρα)!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχω την παρακατω περιπτωση οπου επισυναπτω και σκαριφημα , ολα ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη , θελει να νοικιασει το καταστημα 2 (οπως αυτο φαινεται απο την σημερινη κατασταση) . Ποσες αιτησεις πρεπει να κανω ...? Καταληγω στην μια αιτηση επειδη ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη ...

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων για ολες τις γνωμες

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια αποθηκη στο υπογειο για την οποια θελω να αλλαξω την μεσοτοιχια με την διπλανη αποθηκη....(εχω συναινεση κλπ) το θεμα μου ειναι οτι εχω και μια τρυπα σκαλας απο πανω και θελω να την ενωσω με δυο διαμερισματα (δωματια) απο πανω......και εχω κολλησει ποσα 500αρια να κοψω?????

 

εγω λεω 1 μια διαμερισματωση και ενωση ταυτοχρονα....δεν ξεπερναει τα 5000 προυπολογισμο...

 

SOSOSOSOS

Link to comment
Share on other sites

Εχω την παρακατω περιπτωση οπου επισυναπτω και σκαριφημα , ολα ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη , θελει να νοικιασει το καταστημα 2 (οπως αυτο φαινεται απο την σημερινη κατασταση) . Ποσες αιτησεις πρεπει να κανω ...? Καταληγω στην μια αιτηση επειδη ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη ...

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων για ολες τις γνωμες

post-16004-0-88150500-1332513812_thumb.jpg

Edited by pontifikas
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εσύ κάνεις μια δήλωση για τη διαφορετική διαμερισμάτωση.

Ο ιδιοκτήτης όμως συνεχίζει και έχει "πρόβλημα" με τη σύσταση.....

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ

 

Ευχαριστω πρωτα απο ολα για την απαντηση σου, εγω θελω να βγαλω αδεια λειτουργιας στο καταστημα 2 (σημερινη κατασταση) , οποτε αφου στην αδεια φαινεται ενα καταστημα και σημερα ειναι δυο καταστηματα θεωρω πως πρεπει να κανω μια δηλωση ενα 500αρικο εφοσον ανηκουν και στον ιδιο ιδιοκτητη.

 

Η συσταση οπως εγινε ειναι ακυρη πολεοδομικα και εγινε το 1998 ,τι κανω δεν της δινω σημασια και προχωρω οπως ειπα παραπανω...?σημειωση ολα ανηκουν στο ιδιο ατομο...

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση πολυκατοικίας με ο.α. Η κάτοψη του ισογείου χωρίζεται στα 2. Σε ένα διαμέρισμα (μπροστά τμήμα κάτοψης) και μια αποθήκη (πίσω μέρος) θεωρούμενη ως υπόγειο διότι η είσοδος της είναι από το κοινόχρηστο διάδρομο ενώ το φυσικό έδαφος έχει κλίση επιτρέποντας τη θεώρηση της ως υπόγειο.(αριστερά των χώρων υπάρχει ο κοινόχρηστος διάδρομος ενώ δεξιά όμορο κτίριο). Και οι 2 χώροι ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Στην πραγματικότητα έχει γίνει ένας χώρος, ενοποιημένος, χωρίς φυσικά τη μεσοτοιχία που χώριζε τους δυο χώρους. Εκτός από την υπέρβαση δόμησης του τμήματος της αποθήκης που μετρά πλεον στη δόμηση πρέπει να δηλωθεί και πολεοδομική παράβαση για διαμερισμάτωση?

Εννοείται πως wc και κουζίνα (άρα και η μελέτη των Η/Μ) έχουν αλλάξει θέσεις ως προς την ο.α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.