Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Ν. 4042/2012, άρθρο 50 παρ. 7: " η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκρ. σχέδια της οικ. άδειας................ το ποσό των 500 ευρώ." Από εδώ, νομίζω ότι φαίνεται, τελικά 500 € ανά όροφο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ν. 4042/2012, άρθρο 50 παρ. 7: " η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκρ. σχέδια της οικ. άδειας................ το ποσό των 500 ευρώ." Από εδώ, νομίζω ότι φαίνεται, τελικά 500 € ανά όροφο.

 

Γι' αυτον ακριβώς τον λόγο έχω την απορία μου, αλλά σε αυτον τον νόμο δεν γίνεται αναφορά πουθενά για λειτουργικά ανεξάρτητες

κατοικίες, παρά εμπλέκει μόνο τα ιδιοκτησιακά οριζόντιες καθετες ιδιοκτησίες κτλ..

Edited by diosifides
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα διαμερίσματα από 3 έγιναν 6, μάλλον θα έβαζα 1 παράβαση ανά ιδιοκτησία που τροποποιήθηκε δηλ. 3 παραβάσεις

 

Δηλαδή 3 παραβάσεις ή 6;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

επανερχομαι και ζηταω την γνωμη σας .

Μια τριώροφη πολυκατοικία κατασκευή του 197 , που βάσει άδειας έχει δώδεκα διαμερίσματα τεσσερα διαμερισματα ανα οροφο ο κατασκευαστής στην πράξη έχει κατασκευάσει 30 διαμερίσματα δηλαδή δέκα σε κάθε όροφο τα οποία πούλησε με συσταση οριζοντιων .

Τα διαμερίσματα ευρίσκονται εντος του όγκου βάσει της οικ. Αδείας και δεν καταλαμβάνουν κοινοχρήστους χώρους .

Η γνώμη μου είναι να κάνω μια δήλωση με τα ποσοστά από τις οριζόντιες του κάθε ιδιοκτήτη και να βάλω 3 παραβάσεις (500,00) μια για κάθε όροφο για αλλαγή διαμερισματωσης και να παρω δηλωσεις για συννενεση ολων των ιδιοκτητων.

Περιμένω γνώμες και προτάσεις ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτον ακριβώς τον λόγο έχω την απορία μου, αλλά σε αυτον τον νόμο δεν γίνεται αναφορά πουθενά για λειτουργικά ανεξάρτητες

κατοικίες, παρά εμπλέκει μόνο τα ιδιοκτησιακά οριζόντιες καθετες ιδιοκτησίες κτλ..

Στην παρ. 7 αναφέρει για οριζόντιες ιδιοκτ. όταν έχεις διαρρύθμιση. Για την διαμερισμάτωση δεν βάζει αυτή την παράμετρο. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

 

Δηλαδή 3 παραβάσεις ή 6;

 

Θεωρώ 1 παράβαση την διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου. Αρα 3 όροφοι = 3 παραβάσεις (όπως αντιλαμβάνομαι τον νόμο)

 

Καλημέρα Συνάδελφοι,

επανερχομαι και ζηταω την γνωμη σας .

Μια τριώροφη πολυκατοικία κατασκευή του 197 , που βάσει άδειας έχει δώδεκα διαμερίσματα τεσσερα διαμερισματα ανα οροφο ο κατασκευαστής στην πράξη έχει κατασκευάσει 30 διαμερίσματα δηλαδή δέκα σε κάθε όροφο τα οποία πούλησε με συσταση οριζοντιων .

Τα διαμερίσματα ευρίσκονται εντος του όγκου βάσει της οικ. Αδείας και δεν καταλαμβάνουν κοινοχρήστους χώρους .

Η γνώμη μου είναι να κάνω μια δήλωση με τα ποσοστά από τις οριζόντιες του κάθε ιδιοκτήτη και να βάλω 3 παραβάσεις (500,00) μια για κάθε όροφο για αλλαγή διαμερισματωσης και να παρω δηλωσεις για συννενεση ολων των ιδιοκτητων.

Περιμένω γνώμες και προτάσεις ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

Οπως αντιλαμβάνομαι τον νόμο, μιλάμε για 3 παραβάσεις

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το ξαναγράφω. Πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας σε τέτοιου είδους περιπτώσεις να έχετε και τη δυνατότητα έκδοσης κανονικής οικοδομικής άδειας συνένωσης ή διαχωρισμού. Τις περισσότερες φορές ...συμφέρει!

 

Να ρωτήσω κατι σχετικά με την έκδοση της άδειας συνένωσης - διαχωρισμού ή ακόμα και αλλαγής διαρρύθμισης...

Χρειάζεται να γίνει αίτηση πρώτα ,να πληρωθεί το 500€ παράβολο για έκδοση άδειας και συνέχεια να βγάλουμε άδεια?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι σχετικά με την έκδοση της άδειας συνένωσης - διαχωρισμού ή ακόμα και αλλαγής διαρρύθμισης...

Χρειάζεται να γίνει αίτηση πρώτα ,να πληρωθεί το 500€ παράβολο για έκδοση άδειας και συνέχεια να βγάλουμε άδεια?

Ευχαριστώ!

 

Όχι, αυτή η άδεια βγαίνει από την οικεία "πολεοδομία" (είναι κανονική οικοδομική άδεια) και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον 4014. Νομιμοποιεί "...για μια ζωή" κι όχι για 30 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτή η άδεια βγαίνει από την οικεία "πολεοδομία" (είναι κανονική οικοδομική άδεια) και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον 4014. Νομιμοποιεί "...για μια ζωή" κι όχι για 30 χρόνια!

 

Αν εχουν γινει ομως οι αλλαγες στην διαρρυθμιση και τον διαχωρισμο πως θα βγει κανονικη αδεια? Δεν πρεπει να δηλωθει πρωτα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι σχετικά με την έκδοση της άδειας συνένωσης - διαχωρισμού ή ακόμα και αλλαγής διαρρύθμισης...

Χρειάζεται να γίνει αίτηση πρώτα ,να πληρωθεί το 500€ παράβολο για έκδοση άδειας και συνέχεια να βγάλουμε άδεια?

Ευχαριστώ!

Σωστός ο Ιάσονας... Οχι, δεν χρεάζεται να δηλωθεί καθόλου με 4014, νομίζω. Εκτός και αν δεν μπορεί να βγεί άδεια

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν γινει ομως οι αλλαγες στην διαρρυθμιση και τον διαχωρισμο πως θα βγει κανονικη αδεια? Δεν πρεπει να δηλωθει πρωτα?

 

Δεν γίνεται αυτοψία από την πολεοδομία σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.