Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑΣ

 

Ευχαριστω πρωτα απο ολα για την απαντηση σου, εγω θελω να βγαλω αδεια λειτουργιας στο καταστημα 2 (σημερινη κατασταση) , οποτε αφου στην αδεια φαινεται ενα καταστημα και σημερα ειναι δυο καταστηματα θεωρω πως πρεπει να κανω μια δηλωση ενα 500αρικο εφοσον ανηκουν και στον ιδιο ιδιοκτητη.

 

Η συσταση οπως εγινε ειναι ακυρη πολεοδομικα και εγινε το 1998 ,τι κανω δεν της δινω σημασια και προχωρω οπως ειπα παραπανω...?σημειωση ολα ανηκουν στο ιδιο ατομο...

 

Ακριβώς όπως τα λες είναι....

Μία δήλωση και ρυθμίζεις τη διαφορετική ....διαμερισμάτωση.

Βεβαίωση για μεταβίβαση κ.λπ. δεν μπορεί να πάρει (με τη σύσταση αυτή).

Ο ιδιοκτήτης "πρέπει να βρει τρόπο" ν' αλλάξει τη σύσταση....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίπτωση πολυκατοικίας με ο.α. Η κάτοψη του ισογείου χωρίζεται στα 2. Σε ένα διαμέρισμα (μπροστά τμήμα κάτοψης) και μια αποθήκη (πίσω μέρος) θεωρούμενη ως υπόγειο διότι η είσοδος της είναι από το κοινόχρηστο διάδρομο ενώ το φυσικό έδαφος έχει κλίση επιτρέποντας τη θεώρηση της ως υπόγειο.(αριστερά των χώρων υπάρχει ο κοινόχρηστος διάδρομος ενώ δεξιά όμορο κτίριο). Και οι 2 χώροι ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Στην πραγματικότητα έχει γίνει ένας χώρος, ενοποιημένος, χωρίς φυσικά τη μεσοτοιχία που χώριζε τους δυο χώρους. Εκτός από την υπέρβαση δόμησης του τμήματος της αποθήκης που μετρά πλεον στη δόμηση πρέπει να δηλωθεί και πολεοδομική παράβαση για διαμερισμάτωση?

Εννοείται πως wc και κουζίνα (άρα και η μελέτη των Η/Μ) έχουν αλλάξει θέσεις ως προς την ο.α.

 

Νομίζω πως μπορεί να δηλωθεί ως διαμερισμάτωση. Είχες δύο ''ιδιοκτησίες'' (διαμέρισμα και αποθήκη) και τις ένωσες. Οπότε γιατί όχι

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην βδομάδα θα ενημερώσουν και το σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ να δέχεται και την Διαμερισμάτωση σαν τίτλο " έννοια" και όχι σαν Παράβαση 13.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ δύο κολλητών αυτόνομων αποθηκευτικών χώρων που έγιναν κατοικία δημιουργήθηκε ένα κοινόχρηστο λεβητοστάσιο ( πάρθηκε ένα τμήμα από κάθε υπόγειο ) το οποίο εξυπηρετεί τους δύο χώρους καθώς και τα διαμερίσματα του ορόφου. Εγώ θέλω να τακτοποιήσω μόνο τον έναν αποθηκευτικό χώρο. Αποτελεί διαφορετική διαμερισμάτωση?

Βεβαίωση μπορώ να δώσω καθώς πρόκειται να μεταβιβαστεί? Στην οικοδομή υπάρχει σύσταση...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, έχω μια περίπτωση 2 διαμερισμάτων στο Γ΄όροφο πολυκατοικίας που στα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας τα δείχνει σαν οροφοδιαμέρισμα. Αυθαιρεσίες δεν έχουν μόνο οτι διαφέρουν απο τα εγκεκριμένα, θέλω να τα πάω με το Παρ. 7, άρθρου 50, ν. 4042/12 και μετά να βγάλω άδεια οικοδομής για διαχωρισμό των διαμερισμάτων. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής α) Μέσω του προγράμματος του ΤΕΕ θα δημιουργήσω μια δήλωση και θα φτιάξω 2 φύλλα καταγραφής για κάθε πελάτη ξεχωριστά (ή ένα)? και θα αναφέρω τα ονόματα και των 2 η δεν πειράζει και θα αναφέρω μονό του ενός?

ή β) θα χρειαστούν 2 δηλώσεις ξεχωριστά για τον καθένα?

γ) αν τελικά βρω την άκρη με τη βοήθεια σας και πληρώσουν το πρόστιμο εφάπαξ θα μπορώ να τους δώσω βεβαίωση οτι δεν έχουν αυθαίρετες κατασκευές ή πρεπει να περιμένω μέχρι τη β' φάση του 4014? ή μέχρι να εκδοθεί άδεια οικοδομής

 

Ευχαριστώ πολύ

  • 0

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν πας κατευθείαν να βγάλεις κανονική "άδεια διαχωρισμού ενός διαμερίσματος σε δύο" από την οικεία "πολεοδομία" χωρίς να εμπλακείς με τον 4014;;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν πας κατευθείαν να βγάλεις κανονική "άδεια διαχωρισμού ενός διαμερίσματος σε δύο" από την οικεία "πολεοδομία" χωρίς να εμπλακείς με τον 4014;;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Σου έχω απαντήσει σε άλλο Post που έχω ξανακάνει την ερώτηση, Στην αρχή έτσι το ξεκίνησα αλλά επειδή είναι κατασκευασμένα το 92 θα χρειαστεί να πληρώσουν πρόστιμο με το άρθρο 22, ενώ με αυτό τον τρόπο ίσως να το γλυτώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Σου έχω απαντήσει σε άλλο Post που έχω ξανακάνει την ερώτηση, Στην αρχή έτσι το ξεκίνησα αλλά επειδή είναι κατασκευασμένα το 92 θα χρειαστεί να πληρώσουν πρόστιμο με το άρθρο 22, ενώ με αυτό τον τρόπο ίσως να το γλυτώσουν.

 

Δες την απάντησή μου εκεί.....

 

http://www.michanikos.gr/topic/379-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85/page__st__650

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.