Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

"Νόμιμα" θεωρώ πως όχι, διότι ποτέ δεν θα πάρει δικά του χιλιοστά.....

Είναι π.χ. σαν να νοικιάζεις δύο από τα πέντε δωμάτια του σπιτιού σου.... Μπορείς;;;;; Ίσως και ναι....

Πιθανόν όμως οι "συμβολαιογράφοι" να έχουν βρει κάποια ...."τρύπα", που εγώ δεν γνωρίζω....

Ψάξτο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προφανως και δεν  ειναι παρακολουθημα...

[παρακολουθημα ειναι ενας  βοηθητικος χωρος  λχ.αποθηκη ή μια ΘΣΑ στην πυλωτη ή στον ακαλυπτο...]

 

Ειναι ενας  χωρος, είτε διπλα  [σαν Η/Υ]  ειτε πανω απο τον νομιμο  με τον οποιο επικοινωνει με εσωτερικη σκαλα  [σαν κατασκευή στο δωμα] ....ο οποίος προσαυξανει τα  τμ. της κυριας κατοικιας.

Δλδ "μετραει"  στα τμ. του Ε1, οσον αφορά το τεκμηριο ιδιοκατοικησης.

[ισως γι΄αυτο σκεπτεται να τροποποιησει την δηλωση]

 

Βεβαια, πριν απο οτιδηποτε, να σκεφτεις οτι εχεις ηδη υποβαλει δηλωση για "ενιαίο" χωρο, με το Ε1 να δηλωνεται σαν ενιαιος και -πιθανον- και στην ΔΕΗ ή στο Ε9 ή στο ΕΤΑΚ....σαν εναιίο...

 

Αυτο σημαινει οτι θα δηλωσεις σαν "ανεξαρτητο"  εναν  χωρο, ο οποίος σε ολα τα έγγραφα που σου εδωσε  και κατεχεις , αναγραφεται σαν "ενιαίος"
 

Εξ αλλου,  με  τον συντελεστη κυριας και μοναδικης κατοικιας πηρε μειωμενο συντελεστη προστιμου...

Αρα αν τον  δηλωσει σαν αυτοτελη χωρο, θα πληρωσει αυξημενα προστιμα.

Το οποίο και θα του το επισημάνεις...

 

Πρεπει όμως πρωτα  να  κλεισεις την  σκαλα και την τρυπα, όπως  σωστά  προείπε ο ιασονας

 

Αν το δειξεις σαν ανεξαρτητο,τοτε το τακτοποιείς και παιρνεις ρευμα για αυτόν τον χωρο ...κανονικα...

Και στη συνεχεια, δειχνεις τα τμ. στην ΔΕΗ και στον Δημο  και γραφεις και τον αριθμο της ΔΕΗ στις δηλωσεις σου...είτε σαν "κενο"  είτε σαν "εκμισθωμένο"...

 

εσυ αποφασιζεις...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θα επαναφερω λιγο ενα ερωτημα που ειχα κανει πριν καποιες ημερες, περιμενοντας τα εγκεκριμενα πολεοδομικα σχεδια.

Επισυναπτω 2 σχεδια στο παρον μηνυμα, ενα με το πολεοδομικο σχεδιο και ενα με τα οσα βρηκα.

 

Τι γινεται λοιπον. Το σαλονι οπως φαινεται στα σχεδια εχει στην ακρη του μια χωνευτη ντουλαπα που ερχεται προσωπο με τον τοιχο της κουζινας που βγαζουν κοινοχρηστο.

Στο τελος της ντουλαπας ξεκινα η εισοδος του διπλα.

 

Στην κατασκευη, λοιπον, η εισοδος μεταφερθηκε στην αρχη της ντουλαπας και το διαμερισμα εχει απορροφησει τοσο τον κοινοχρηστο οσο και τη ντουλαπα μου.

 

Εμενα το διαμερισμα η μοναδικη παραβαση που εχει ειναι η ντουλαπα 0,5Χ1 που εχει χαθει επ ωφελεια του διπλα.

 

βεβαιωνουμε οτι δεν υπαρχουν παραβασεις η θα βαζαμε διαμερισματωση ΑΝ ισχυε ο νομος?

post-47080-0-71104800-1371729734_thumb.jpg

post-47080-0-99860800-1371729744_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση δε δίνεις σίγουρα.Διαμερισμάτωση είναι περισσότερο γιαυτόν που πήρε την ντουλάπα στα διαμέρισμά του μαζί με το τμήμα του διαδρόμου.Θέλω να πω πως αυτός κανονικά θα πρέπει να χρεωθεί το κόστος αυτό και εσύ να πάρεις έτοιμη τη διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ομως που τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευκολα...

Ο Νομος εχει ληξει (αν ηταν σε ισχυ ακομα, θα ειχα ειδοποιησει την πελατισσα μου οτι μπαινει για διαμερισματωση), ο διπλανος δε θα εχει καμια διαθεση να ρυθμισει κατι που σιγα να μην γνωριζει πως ειναι αυθαιρετο και ετσι η ιδιοκτητρια μου εχει μεινει ξεκρεμαστη, με τον αντρα της ανεργο και το παιδακι της ΑΜΕΑ  :sad:

 

Πως μπορουμε να βοηθησουμε την κατασταση?

 

Αρκετοι μηχανικοι μου ειπαν θα υπεγραφαν με την αιτιολογια "ελα μωρε, για μια χωνευτη ντουλαπα, μην τρελαθουμε κιολας"

 

EDIT H παραμετρος του 2% επι του μεικτου εμβαδου ως ανεκτη αποκλιση δε μας καλυπτει σε αυτην την περιπτωση? Οι διαστασεις σιγουρα δε μας καλυπτουνε αλλα ποιων διαστασεων το 2% θα πρεπει να συγκρινουμε με τις διαστασεις της ντουλαπας (που ετσι κι αλλιως ειναι εκτος του μεγιστου των 20εκ) για να θεωρησουμε οτι ειναι μεσα? Δε γινεται...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Μιά άποψη (που όμως είναι περισσότερο θεωρητική - δες αν θες αν μπορείς να πατήσεις σε αυτή)

Εσύ έχεις "μείωση" μεγεθών όχι υπέρβαση.

Ανέκαθεν η νομοθεσία των αυθαιρέτων τιμωρούσε την υπέρβαση. Ακόμα και τα φύλλα υπολογισμού προστίμου γράφει υπέρβαση (και όχι διαφοροποίηση)

Link to comment
Share on other sites

υποθεση εργασιας

 

Εστω "αυριο"- ειτε υπο καθεστως  του "νεου νομου" ειτε υπο το καθεστω της ΗΛΤΑ  - ο διπλανος, που  ¨σημερα"   δεν θελει,

βρισκει αγοραστη για το δικο του...

 

Και ανακαλυπτει και την καταληψη στα κοινοχρηστα και την "ντουλαπα" και δξ τι αλλο...

 

Αν ησουν  εσυ  ο μηχανικος αυτου του διπλανού...

 

τί θα έκανες στον προηγουμενο που εδωσε βεβαιωση για να πουληθει  το "αλλο" διαμερισμα????

 

 

Ετσι  πρεπει να αντιμετωπίσεις το θεμα....

 

Περιμενεις τον νομο.

Κανεις διαμερισματωση.

 

Αλλο καλύτερο δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έδινα βεβαίωση 4014 αν πρωτίστως δεν ρυθμίσω την αυθαιρεσία.

Βεβαίως έχουμε διαφορετική διαμερισμάτωση, η οποία πρέπει να ρυθμιστεί.

Την ίδια ευθύνη γι' αυτό έχει ο ιδιοκτήτης (που μειώθηκαν τα τ.μ. της ιδιοκτησίας του) την ίδια ακριβώς ευθύνη έχει και ο άλλος (που αυξήθηκαν τα τ.μ. της ιδιοκτησίας του).

Κι όλα αυτά ...."καθαρά" και χωρίς προσπάθεια λύπησης τόσο του ..."άνεργου", όσο και του ...ΑΜΕΑ!!!

Αν θέλεις να τους βοηθήσεις κάντο ...τζάπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της άποψης να μην δώσεις βεβαίωση προ τακτοποίησης ή κάποιας διαδικασίας νομιμοποίησης.

Δες στην πολεοδομία αν μπορεί να γίνει με ενημέρωση άδειας....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητον.

Η αποψη του ΤΕΕ-ΤΚΜ παντως ηταν να βεβαιωσω, ακριβως διοτι το πνευμα του νομου δεν ειναι αυτο αλλα οι υπερβασεις.

 

Δεν ξερω, ειμαι παρα πολυ προβληματισμενος...

 

Το 2% της αποκλισης του εμβαδου δε με καλυπτει?

 

 

Και εγώ είμαι της άποψης να μην δώσεις βεβαίωση προ τακτοποίησης ή κάποιας διαδικασίας νομιμοποίησης.

Δες στην πολεοδομία αν μπορεί να γίνει με ενημέρωση άδειας....

 

 

Δεν το ειχα σκεφτει για ενημερωση φακελου αδειας...

Χρονοβορο μεν....

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.