Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

H γνώμη μου είναι ότι, πρέπει να κάνεις δήλωση για διαφορετική διαμερισμάτωση.

και να συμπληρώσω πως αφού είναι εις βάρος του κοινοχρήστου, θέλει συναίνεση από όλους τους συνιδιοκτήτες.

Ή δεν κάνεις τίποτα, γράφεις τα μ² που προβλέπει η άδεια (αν προβλέπει) και δίνεις βεβαίωση αναλαμβάνοντας ότι θα δημιουργηθεί στο μέλλον ....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν μου επιτρεπεις; να διορθωσω

ειπε οτι η αποθηκη βρεθηκε "μικροτερη"

 

αρα, ειναι "υπερ" των κοινοχρηστων...

 

απλως, η διατυπωση της ερωτησης στο # 1062, ήταν αντιθετη με τα πραγματικα περιστατικά

οπως το επεσήμανε και ο sagiasd

 

επομενως...μάλλον δεν απαιτείται συναινεση...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η αποθηκη βρεθηκε

α. Μεγαλυτερη κατα 10cm περιπου στη μια διασταση, εντος του 2% επειδη η τοιχοποιια τοποθετηθηκε στην εξωτερικη παρεια του δοκαριου αντι της εσωτερικης.

β. Μικροτερη κατα 25-30cm υπερ της διπλανης αποθηκης λογω μετακινησης της ενδιαμεσης τοιχοποιιας

γ. Μικροτερη υπερ κοινοχρηστων λογω μετακινησης ενος τμηματος τοιχου 50cm κατα αλλα 50cm προς την ιδιοκτησια μας.

 

Με ολε αυτες τις αυξομειωσεις, που ειναι οριακα εκτος του 2% της επιτρεπομενης αποκλισης, το εμβαδον παραμενει το ιδιο.

Στην τελικη, οταν μετραμε 5,35m στο σχεδιο και στην πραγματικοτητα 5.03m χωρις να συνυπολογιζουμε παχη επιχρισματων και παχη τοιχων, με τον εναν εκ των δυο να ειναι περιμετρικο τοιχειο υπογειου, ποιος μπορει να ειναι σιγουρος πως το τοιχειο δεν κατασκευαστηκε με 10-15cm μεγαλυτερο παχος και να πεφτουμε εντος αποκλισεων?

 

Παρα το οτι οι εποχες δεν ειναι για να πεταμε 500αρικα δεξια κι αριστερα για τετοιες αποκλισεις, παρα το οτι επι της ουσιας δεν εχουμε αλλαγη Η/Μ εγκαταστασεων, οποτε δεν δυναμεθα να δηλωσουμε διαμερισματωση, επι του πρακτικου ζητηματος μπορει οντως να μην υπαρχει παραβαση λογω παχους τοιχειων και να ειμαστε εντος επιτρεπτων

Η διαφορα ειναι πολυ μικρη για να μπορεσουμε να αποφανθουμε με σιγουρια.

 

Αποψη μου παντα.

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου συνεχίζει να είναι ότι, πρέπει να δηλώσεις διαφορετική διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, μόνο εσύ ξέρεις ακριβώς τι θα πρέπει να κάνεις.

Προσωπικά, αν ήμουν εντός των επιτρεπόμενων (με βάση το λεκτικό της βεβαίωσης) αποκλίσεων, θα έδινα την βεβαίωση.

Αλλιώς, πρώτα διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τα φωτα σας

Μια τελευταια γνωμη.

 

Στην περιπτωση που αυτες οι εργασιες πραγματοποιηθηκαν στο παρελθον, ρυθμιζονται με το Ν.4014/2012 οπως προειπαμε...

Στην περιπτωση κατα την οποια συμφωνησουν και οι δυο ιδιοκτητες να κατεβει η μεσοτοιχια και να επανατοποθετηθει σε αλλη θεση, δινοντας επι της ουσιας ο ενας εμβαδον του χωρου του στον αλλο, χρειαζεται αδεια δομησης η με εφαρμογη του 4067 απαιτειται μονο γνωστοποιηση στην οικεια υπηρεσια δομησης με τα αναλογα επισυναπτομενα σχεδια και ΤΕ Μηχανικου (αν απαιτειται) και τελος?

 

Μιλαμε παντα για εσωτερικες διαρρυθμισεις που δεν επηρεαζουν τη στατικοτητα και τις οψεις της κατασκευης

Link to comment
Share on other sites

Ναι... και τι γινεται οταν μετα ενας εκ των δυο θελει να παρει βεβαιωση για το ακινητο του?

Τον ξαναριχνουν και τον τοποθετουν στη θεση της αδειας?

Εγω λεω να κανουν κατι νομιμα για να μην εχουν προβληματα μεταγενεστερα

Ο 4067 εχει εφαρμογη εδω?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια,

 

...ούτε "αναιμακτα" [!!!!]

 

ούτε"νυχτα του αγιου βαρθολομαιου".....

 

Χαθηκε μια απλή, ομορφη .....διαμερισματωση...???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.