Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Απο το ΤΕΕ σημερα μου ειπαν να πληρωσω 500αρικο διαμερισματωσης με κλικαρισμα εκδοσης αδειας και επειτα να κανω αναθεωρηση της ΟΑ που ειναι ανοικτη

Δε βρισκω λογο να πληρωσει ο πελατης και 500αρικο και να κανω και ενημερωση αδειας

Αυτο, θεωρω, ειναι μονο για περιπτωσεις που θελω να βγαλω αδεια νομιμοποιησης και οχι για νααθεωρησεις η ενημερωσεις υφισταμενων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ενημέρωση φακέλου για παλιές άδειες δεν πρέπει να γίνεται για συνενώσεις-διαχωρισμούς. Τουλάχιστον η πολεοδομία Θεσσαλονίκης δεν το εφαρμόζει στηριζόμενη σε μια εγκύκλιο κλπ κλπ. Οπότε πάει ή άδεια ή απλά έγγραφη ενημέρωση χωρίς όμως ενημέρωση του φακέλου.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια εμφανίζονται τρία καταστήματα ενος ιδιοκτήτη,και έχου συνενωθεί σε ένα. Δεν υπάρχει συσταση, αποτελούν μία ιδιοκτησία.Γίνεται δήλωση για αυθαίρετο πατάρι του καταστήματος.Το ερώτημα μου είναι τι απο τα τρία ισχύει:

1) Η συνένωση θεωρείται εσωτερικη διαρρύθμιση και απλά αναφέρεται στην Τ.Ε. και εμφανίζεται στα σχέδια.

2) Δηλώνεται σαν παράβαση κατ. 13 (500 ευρω)

3) Δηλώνεται σαν διαμερισμάτωση (500 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει "συσταση" ....δεν υπαρχει και συμβολαιο...

 

Η αλλη εξήγηση ειναι να εχει χτισει μονος του και να μην εχει κάνει ποτέ συσταση

ουτε για το ισόγειο...ούτε για τους ορόφους...αν υπαρχουν όροφοι...

 

Τα βλεπεις

και τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει "συσταση" ....δεν υπαρχει και συμβολαιο...

 

Η αλλη εξήγηση ειναι να εχει χτισει μονος του και να μην εχει κάνει ποτέ συσταση

ουτε για το ισόγειο...ούτε για τους ορόφους...αν υπαρχουν όροφοι...

 

Τα βλεπεις

και τα λεμε

 

Ισχύει ότι έχει κτίσει μόνος του, και έχει μεταβιβάσει το σύνολο στο παιδί του χωρίς σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Γ19 δεν είναι διαμερισμάτωση αλλά εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Οπότε απλή αναφορά στην Τ.Ε. και στα σχέδια...

 

19) Στις περιπτώσεις εσωτερικών διαρρυθμίσεων (π.χ. σε τουριστικά καταλύματα, που η άδεια προέβλεπε 3 στούντιο και κατά την κατασκευή έγιναν 4) πώς θα γίνει η τακτοποίηση ;

Από το συνδυασμό των αναφερομένων στην παρ. 3, του άρθρου 23, του ν. 1577/85 και στην παρ. 4, του άρθρου 23, του ν. 4014/11 προκύπτει οτι η διαφοροποίηση των εσωτερικών διαρρυθμίσεων δεν συνιστά παράβαση κατά το ν. 4014/11 και οι εκτελεσθείσες εργασίες δεν επιβάλλεται να υπαχθούν στις ρυθμίσεις του.

 

Εγώ πάντως έχω σηκώσει εδώ και καιρό τα χέρια ψηλά και έχω βάλει τις Ε/Α στο WC για χαρτί τουαλέτας....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Εχω ενα ισόγειο κατάστημα, στην άδεια ήταν 3 καταστήματα και στην συσταση επίσης 3 και ανηκουν όλα στον ιδιο ιδιοκτητη. Το υπόγειο επίσης εχει ενωθεί με το ισόγειο με μια οπή στην πλακα και εχει γινει σκαλα. το υπόγειο παλι στην αδεια ήταν 2 χωροι και τωρα είναι ένας ενιαίος.Θελει να το κανει γονικη παροχη στα παιδια του. Παω με τακτοποίηση με παραβαση διαμερισματωσης και αναλυτικο για ότιδηποτε εχει γίνει αλλα κανω 1 φακελο μιας και αφορα 1 ιδιοκτητη ή 3 λόγω σύστασης? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μόνο μία δήλωση διαμερισμάτωσης για τις εργασίες συνένωσης των 3 καταστημάτων και του υπογείου (όλα μέσα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.