Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Αν δεν έχει μετατοπιστεί ταυτοχρόνως και το διαμέρισμα του πελάτη σου κι απλώς έχει "μικρύνει" τότε κι εσύ δεν έχεις καμία παράβαση και μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση 4014.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο σου ελεγα απο την αρχη.

Μιλαμε για μια οικοδομη με κοινο φεροντα οργανισμο αλλα 2 εισοδους και 2 κλιμακοστασια, 2 διαμερισματα στον οροφο για καθε ενα απο τα 2 κλιμακοστασια

Εμενα με ενδιαφερει το ενα εκ των δυο και το διαμερισμα που επαφιεται αφενος στο ετερο διαμερισμα του οροφου, αφετερου στο αλλο διαμερισμα της αλλης εισοδου της ιδιας οικοδομης.

Κοινως, μεσαιο διαμερισμα....

Το διαμερισμα αυτο καθεαυτο φαινεται καθαρο, με καποιες παρεκκλισεις εντος του επιτρεπομενου 2%, με μονη διαφορα τη μετατοπιση του κοινοχρηστου προς εμενα....

 

Τι σοι παραβαση ειναι αυτη δηλαδη?

Ουτε καν θα το αναφερω στην τεχνικη μου εκθεση, απλως θα το αναφερω στον ιδιοκτητη να εχει γνωση...

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαιωνοντας για την περιπτωση μου που το κλιμακοστασιο μετατοπιστηκε προς την πλευρα της ιδιοκτησιας μου, χανοντας επι της ουσιας 25εκ σε βαθος, ενω αυτο κρατησε τις ιδιες διαστασεις, διαπιστωσα οτι η μετατοπιση αυτη συμπαρεσυρε συναμα και το φωταγωγο και αλλους τοιχους με ομορα διαμερισματα του ιδιου οροφου, με αποτελεσμα να χανω, μεν, εμβαδο, απο το δεξι μου διαμερισμα, το οποιο, ομως, κερδιζω απο το αριστερο μου διαμερισμα και ετσι, πλην της μετατοπισης του κλιμακοστασιου, το εμβαδον (μεικτο, καθαρο δεν αναφερεται στα συμβολαια καθολου) μου να παραμενει το ιδιο.

Οι μετατοπισεις των τοιχων ειναι της ταξεως των 20εκ, μεσες-ακρες.

 

Κρινω πως την αυθαιρεσια την εχει ο ιδιοκτητης του διαμερισματος εκ δεξιων μου, διοτι αυξανεται το εμβαδον του και με τη μετατοπιση του κλιμακοστασιου εις βαρος μου αλλα και με την αμοιβαια μετατοπιση των τοιχοποιιων εις βαρος της ιδιοκτησιας μου (η οποια ιδιοκτησια μου το χαμενο εμβαδον το κερδιζει απο τη διπλα ιδιοκτησια)

 

Ο κακος χαμος, κοινως, αλλα οι μετατοπισεις ειναι τοσο μικρες που ειμαι πολυ οριακα εκτος των οριων του 2%, ενω παραβαση διαμερισματωσης δεν εχω διοτι δεν επηρεαζεται ο ηλεκτρομηχανολογικος εξοπλισμος.

Τι σοι παραβαση ειναι αυτη και ΑΝ πρεπει να δηλωθει, πως να γινει αυτο? Ειναι μεσα στα ορια του κατασκευαστικου λαθους τετοιες αποκλισεις...

 

Επισυναπτω και φωτογραφια της κατοψης για να δει, οποιος θελει να βοηθησει, και να καταλαβει τι γινεται με τα ομορα διαμερισματα και το κλιμακοστασιο...

post-47080-0-81712800-1358762156_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι,

 

σε κτίριο εντοπίζω τις εξής περιπτώσεις:

 

Α. στους πανομοιότυπους ορόφους με χρήση γραφείων έχει γίνει διαφορετική διαμόρφωση των χώρων από αυτή που δείχνουν τα σχέδια της άδειας. Αυτό λογικά δεν θεωρείται διαφορετική διαμερισμάτωση. Βέβαια δεν υπάρχουν όλα τα Wc που περιγράφονται. Αυτό υπάγεται στο "διαφορά μηχανολογικών";;

 

Β. Στο ίδιο κτίριο μετά από ανακαίνιση του ιδιοκτήτη τα πολλά μικρά ισόγεια καταστήματα(τα οποία στην άδεια έχουν χρήση καταστημάτων) έγιναν ένας ενιαίος χώρος, όπως ενοποιήθηκαν και τα υπόγεια και τα πατάρια τους. Ουσιαστικά φύγαν οι τοιχοποιίες που τα χώριζαν. Βέβαια και δω ξηλώθηκαν κάτι wc.

 

Γ. Στην άδεια δείχνει χώρο λεβητοστασίου σε κοινόχρηστο χώρο, που όμως δεν έχει υλοποιηθεί.

 

Απορίες:

- το Α θεωρώ ότι πάει με κατηγορία 13;; Ή δε χρειάζεται καν να αναφερθεί;;

-Το Β μάλλον με διαφορετική διαμερισμάτωση;; Και επιπλέον θέλω κατηγορία 2 στον έλεγχο τρωτότητας; Λόγω χρήσης καταστημάτων; Αυτό θα εκτοξεύσει το κόστος φαντάζομαι... και το φοβάμαι λίγο σαν διαδικασία.

- τέλος το Γ δε ξέρω ΑΝ και ΠΟΥ θα πρέπει να μπει... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Για το γ δεν υπολογίζεις πρόστιμο παρά μόνο αναφέρεις τη μη κατασκευή στην τεχνική σου έκθεση.

Για το β ανεξάρτητα σε πόσους διαφορετικούς ιδιοκτήτες ανήκουν αποτελεί διαμερίσματωση ορόφου.

Για το Α είναι επιλογή σου να υπολογίζεις με αναλυτικό (παράβαση κατηγορίας 13)

 

Σε συνέχεια της ερώτησης του συναδέλφου μου δημιουργήθηκε η εξής απορία για την οποία δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται. Συγκεκριμένα έστω ότι έχουμε κατάστημα με υπόγειο που αποτελούν ενιαία ιδιοκτησία , βρίσκουμε αλλαγές σε σχέση με την Ο.Α. Με καταπάτηση κοινόχρηστων χωρών ή και γειτονικών ιδιοκτησιών τόσο στο υπόγειο όσο και στο ισόγειο . Πόσες διαφορετικές διαμερισματωσεις θα υπολογίσουμε μια ή δυο.?

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

μια απορια..εχω 2 οροφη κατοικια βασει ΟΑ ενω στην πραγματικοτητα εχει χωριστει κι εχουν γινει 2 ανεξαρτητες κατοικιες στον καθε οροφο..ειναι διαμερισματωση??γιατι η διαμερισματωση αφορα τον οροφο..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα ,

θα ήθελα τη γνώμησας :στο ανώγειο οικοδομής υπάρχουν δύο διαμερίσματα και για το ένα απο αυτά κλήθηκα να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση .Στην αυτοψία διαπίστωσα ότι έχει εξώστες (1 λοιπή παράβαση) ενώ στην ο.α. δεν είχε κ από τα 2 wc που φαίνονται στην ο.α. υπάρχει μόνο το ένα κ μάλιστα του έχει προσαρτηθεί και 1,00τ.μ.από το wc του άλλου διαμερίσματος.

Ο πελάτης μου έτσι το αγόρασε το 1974 από τον εργολάβο .Στο προσύμφωνο αγοράς πειγράφεται το διαμέρισμα όπως φαίνεται στην πολεοδομία κ όχι η πραγματική κατάσταση .Όπως διαπίστωσα ο εργαλάβος εφάρμοσε στο ανώγειο την κάτοψη του τυπικού οροφου 1,2.

1)Μπορώ να συμπεριλάβω στην παραβαση των εξωστων με αναλυτικό και το 1.00τ.μ. του wc χωρίς να βάλω 2η παράβαση;

2)Διαμερισμάτωση δεν μπορώ να βάλω οταν έχει άλλη αυθαιρεσία (σου το διευκρινίζει το σύστημα αν και το δέχεται)

3)Αν δηλώσω 1 παρ.κατ.13 & 1 διαμερισμάτωση δηλ 1000ευρώ έκπτωση 20% θα έχω στην εφάπαξ καταβολή;

Σημέιωση :το 1 τ.μ.του διαμερίσματος δεν αξίζει το πρόστιμο των 500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.