Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

clemenza

το αρθρ. 50 παρ. 7 του ν. 4042, ειναι σαφες...

Μιλαει για διαμερισματωση "οροφου"

Υπαγεται στην κατηγορία 13

εχει "ειδικο προστιμο" 500 ΕΥΡΩ

και δεν καταβαλλεται "παραβολο"

Αρα,

ανά όροφο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dimitris GM γράφαμε ταυτοχρόνως....

 

Μην αγχώνεσαι!!! Ένας φάκελος αρκεί για κάθε όροφο, όσα διαμερίσματα κι αν υπάρχουν!!!

 

{Ν4042/11 50§7 - Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, φαίνεται σαφές... αλλά υπάρχουν κάποια σημεία που έχω κι εγώ επαναλάβει και δεν λύνονται ρητά...

Η πρόθεση του νομοθέτη ήταν η διαφοροποίηση των ιδιοκτησιών. Ηταν όμως και η διαφοροποίηση του αριθμού των ιδιοκτησιών; Γιατί αυτά επιφέρουν αλλαγές σε ζητήματα όπως π.χ. θέσεις στάθμευσης κλπ...

Για παράδειγμα, μεγάλο κατάστημα παλιό, κόβεται σε 3 μικρότερα γιατί έτσι βγάζει περισσότερο ο ιδιοκτήτης από τα νοίκια. Ηδη για χρόνια λειτουργούν με μετρητές ΔΕΗ (παράνομα) ή έστω κάποια να έχουν πάρει και ρολόϊ... Αυτά τα καταστήματα απαιτούν επιπλέον θέσεις στάθμευσης, επίσης αν είναι ΚΥΕ τότε θέλει άλλη αντιμετώπιση... ΟΛΑ ΑΥΤΑ, θα λυθούν με ένα μόνο πεντακοσάρικο;;; Δεν είναι ΤΡΑΓΙΚΑ άδικο αυτό για άλλους ιδιοκτήτες;;;

Δεν είναι ΕΚΤΟΣ του στόχου για αύξηση εσόδων που οδήγησαν το κράτος στη δημιουργία του νόμου;

 

Εγώ νομίζω ότι αφού δεν απαγορεύεται κάτι, θα επιτρέπεται... οπότε μάλλον περιλαμβάνονται οι περιπτώσεις αυτές στη διαμερισμάτωση... αλλά επειδή προκαλούνται αδικίες θα ήθελα να ξέρω κάτι συγκεκριμένο μέσω μιας εγκύκλιου...

Σε παλιές πολυκατοικίες με 3-4 διαμερίσματα δηλαδή, θα τακτοποιήσω τη κατοικία μου με 125 ευρώ;

 

(όλοι ταυτόχρονα γράφαμε...)

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Οι "νομοθέτες" γι' αυτό εξάλλου τους λένε "νομοθέτες" πάντα ..."σοφά" αποφασίζουν, συνεκτιμώντας όλα τα δεδομένα!!!!

Εμείς απλώς προσπαθούμε να κάνουμε όσο πιό "σωστά" μπορούμε τη δουλειά μας, για να έχουμε τον ...άρτον ημών τον επιούσιον!!!

Διαφορετικά ...κλάφτα Χαράλαμπε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον διαφορετικο αριθμο ακινητου δεν σας απασχολει?

Ας υποθεσουμε δηλαδη οτι, στην περιπτωση μου, οι ιδιοκτησιες Α και Β μεταβιβαστουν μετα απο πχ. 2 χρονια.

Ας υποθεσουμε οτι η ιδιοκτησια Α, εκτος απο την διαφορετικη διαμερισματωση, ειχε και μια αλλη αυθαιρεσια (της κατηγοριας 13).

Οποτε:

 

Μεταβιβαση ιδιοκτησιας Α = Θα εχει ενα φακελο που θα εχει 4014 για την αυθαιρεσια κατηγοριας 13 + τον φακελο διαφορετικης διαμερισματωσης της ιδιοκτησιας Β (μπηκε στην Β η Δ.Δ γιατι η Β δεν εχει αλλη αυθαιρεσια...) = η ιδιοκτησια Α θα εχει 2 μοναδικους αριθμους ακινητου στην μεταβιβαση.........

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός αριθμός ΔΕΝ αφορά στο ακίνητο!!!!

Αφορά στη δήλωση που έγινε ή στη βεβαίωση που εκδόθηκε!!!!

Είναι μια ακόμα "μπούρδα" των γνωστών "μπουρδολόγων" που πουλάνε ...φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες....

Μοναδικός αριθμός ακινήτου ΘΑ ΔΟΘΕΙ με την "ενεργοποίηση" της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου για όλα τα εντός της ελληνικής επικράτειας ευρισκόμενα ακίνητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Εχει λογικη αυτο που λες.

Παντως, ο συμβολαιογραφος θα πρεπει να αναφερει και τις 2 δηλωσεις 4014 στο συμβολαιο μεταβιβασης της ιδιοκτησιας Α, ετσι ωστε ο ιδιοκτητης-αγοραστης να ειναι κατοχυρωμενος ΚΑΙ για την Δ.Δ, σωστα?

Επισης η Κατοψη του φακελου ιδιοκτησιας Α, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ η Δ.Δ. (αφου αυτη εχει γινει στον φακελο ιδιοκτησιας Β), θα δειχνει την Δ.Δ, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μην παιδεύεσαι άλλο.....

Μπορείς να βγάλεις οποιαδήποτε στιγμή θέλεις νέα Βεβαίωση 4014 για οποιοδήποτε διαμέρισμα - ιδιοκτησία έχεις συμπεριλάβει σε δήλωση 4014 για διαφορετική διαμερισμάτωση άλλου διαμερίσματος του ίδιου ορόφου, στηριζόμενη στα "νομιμοποιητικά στοιχεία" που έχεις ήδη αποκτήσει με τη δήλωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ειλικρινα απορια γιατι θα πρεπει να δηλωνεται ως ΥΔΚΧ το φαγωμα λιγων τετραγωνικων απο τον κοινοχρηστο ή απο φωταγωγους, απο τη στιγμη που αυτα (ειδικα οι φωταγωγισκοι πολυκατοικιων δεκαετιας 70 φερ ειπειν μετρουσαν και στην καλυψη και στη δομηση) εχουν ηδη προσμετρηθει στη δομηση της οικοδομης....

 

Η ΥΔΚΧ λογικα θα επρεπε να αυξανει κατα το νουμερο που τακτοποιειται (πχ κλεισμενα μπαλκονια) τη συνολικη δομημενη επιφανεια που αναγραφεται πισω στο στελεχος...

Στην πραγματικοτητα δε συμβαινει κατι τετοιο και απλως αυξανει τη δομημενη επιφανεια της οριζοντιου ιδιοκτησια μας, μειωνοντας τα κοινοχρηστα, τα οποια μετραν στο ΣΔ

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει στην ουσία "υπέρβαση δόμησης" αλλά αυτό το κουτάκι πρέπει να επιλέξεις στο σύστημα.Μην κολλάς στη λέξη.Ο συντελεστής είναι 1.Αυτό που πρέπει να πεις είναι ότι αφού δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης λόγω του ότι τέτοιες περιπτώσεις μετράγανε και στην κάλυψη και στη δόμηση έπρεπε να είχαν κάποιο μειωτικό συντελεστή και όχι τη μονάδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.