Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Εγω λεω να κανουν κατι νομιμα για να μην εχουν προβληματα μεταγενεστερα

Ο 4067 εχει εφαρμογη εδω?

 

Ίσως μπλέξεις διότι αφορά διαφορετικές ιδιοκτησίες......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα κανω τις σχετικες ερωτησεις μου στην πολεοδομια αυριο και θα πραξω οπως μου πουνε....

Αν μου το επιτρεψουν, με τα καταλληλα τροποποιημενα σχεδια και ΤΕ μου που περιγραφει πληρως τις τροποποιησεις, θα το κανω και θα θεωρουμαι τακτοποιημενος απο κει κι επειτα, βασει του Ν.4067

Αν δε μου το επιτρεψουν λογω του οτι εμπλεκεται κοινοχρηστος και ετερη ιδιοκτησια, που το θεωρω το πιθανοτερο σεναριο, τοτε μπαινει μια ωραιοτατη διαμερισματωση που λεει κι ο νομικος μας πιο πανω και τελειωνουμε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα τη γνωμη σας σε μια περίπτωση μεζονετας η οποια λειτουργει ενιαια αλλα στη συσταση εχουν δωσει ανεξαρτητα χιλιοστα στο υπογειο γκαραζ στην υπογεια αποθηκη στο ισογειο και στον α οροφο.

Εγω θα τακτοποιουσα ολες τις παρανομιες σε μια δηλωση.Συναδερφος ομως κανει 3 ξεχωριστες δηλωσεις επειδη εχουν χιλιοστα και θεωρει καθε οροφο ανεξαρτητη ιδιοκτησια....Να σημειωσω οτι το υπογειο ειναι πραγματικα θαμενο χωρις ανεξαρητη εισοδο οπως και οτι ο α οροφος εχει τα υ/δωματια της κατοικιας.Το κερασακι ειναι οτι βαζει αλλαγη διαμερισματωσης στο υπογειο γιατι μια λωριδα του χωρου που προοριζονταν για γκαραζ (περιπου 4 Μ2 ) εχει προσαρτηθει στην υπογεια κατοικια κι εχει μικρυνει το γκαραζ.

Κανω λαθος που θα το εκανα σε μια δηλωση διχως διαμερισματωση στο υπογειο;

Link to comment
Share on other sites

αν το συμβολαιο σου γραφει για "μια" λειτουργικα ενιαια μονοκατοικια

αποτελουμενη απο υπογειο με αποθηκη και γκαραζ, ανωγειο, ισογειο κλπ.

και η ΟΑ δειχνει το ιδιο

δεν επηρεαζει το γεγονος οτι εδωσαν ξεχωριστα χιλιοστα σε καθε χωρο.

 

δεν εχεις "ανεξαρτητες οριζοντιες ιδιοκτησιες"

εχεις μια "μονοκατοικια" ενιαία και λειτουργικα συμφωνη με το συμβολαιο και την ΟΑ.

Ενος ιδιοκτήτη

Τακτοποιείς τυχον Η/Υ στους οροφους.

 

Εχεις "διαφορετικη διαρρυθμιση" στο υπογειο

Και τακτοποιεις το τμημα υπογειου που εγινε κατοικια σε οικοδομη "κατοικιας", κατα τα γνωστα.

καλημερα

 

υγ

με μια επιφυλαξη...

αν στο συμβολαιο γραφει

"μια ανεξαρτητη οριζοντια ιδιοκτησια" στο υπογειο σαν γκαραζ

"μια ανεξαρτητη οριζοντια ιδιοκτησία" σαν αποθηκη

 

τοτε εχεις διαμερισματωση

και περισσοιτερες δηλωσεις.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

το συμβολαιο αναφέρει "μονοκατοικία" που αποτελειται απο υπογειο ισογειο και οροφο.Το "ανεξαρτητο" ουτε υφίσταται ούτε αναφέρεται.Την αλλαγη διαρυθμισης μπορεί και να μην την εβαζα γιατι εμπεριέχεται στο περίγραμμα του υπογειου που εγινε κατοικια και πιστευω οτι ακομα κι αν εκανε μεταγενεστερα αυτοψια η πολεοδομια δεν θα την κατργραφε.

 

Παρ ολα αυτα εγω ειμαι μηχανικος του αγοραστη της μεζονέτας και ο συναδερφος μηχανικος του πωλητη και θα δωσει και τη βεβαιωση.Ειναι δικαιωμα του ν αντιμετωπισει το θεμα οπως θελει .Πιστευω οτι με τις τρεις δηλωσεις εκτος του γεγονότος οτι θα βγουν πολυ μεγαλυτερα ποσα τακτοποιησεων και αμοιβων πιστευετε οτι θα δημιουργουσε καποιο νομικου τυπου προβλημα στην ιδιοκτησια το οποιο θα χρεωθουν μεταγενεστερα οι πελατες μου σαν αγοραστες;

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

θα το συζητησετε μεταξυ σας

μιληστε και με τον συμβ/φο- πιθανον να μην δεχτει "3" δηλωσεις για "μια" ΟΙ...

κι ας αποφασισετε...

 

Δεν μπορώ να πώ αν, είτε με μια είτε με 3 δηλωσεις...δεν δημιουργειται προβλημα στον αγοραστη...

απλα...ειναι υπερβολη ...και επι πλεον των οσων προβλεπει και το 24 και αναφερεται στις ε/α

 

Παντως , αφου ειναι "μια" οριζοντια ιδιοκτησία, δλδ ειναι "ενα" ακινητο,

 

δεν χρειαζονται 3 δηλωσεις....

 

Ενας θα ειναι ο αριθμος...αντιστοιχος στην μια οριζοντια ιδιοκτησία...

Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή σε ό,τι αναφέρει το συμβόλαιο και πολύ ορθά επεσήμανε ο dimitris GM (την ιδιαίτερη καλημέρα μου φίλε).

Αν είναι ένας "αυτοτελής και ανεξάρτητος χώρος", τότε είναι λάθος οι 3 δηλώσεις.

Σε δίκη μου αντίστοιχη περίπτωση είχα για συγκρότημα τριών μεζονετών.

Η κάθε μία "ανήκει" σε διαφορετικό ιδιοκτήτη και σε αυτή περιγράφονταν ως "ανεξάρτητος χώρος κατοικίας στο ισόγειο με αποκλειστική χρήση τμήματος του ακαλύπτου και χώρος κατοικίας στον α' όροφο με αποκλειστική χρήση τμήματος του δώματος με χιλιοστά πχ. Α και ανεξάρτητος χώρος υπογείου με χιλιοστά π.χ Β".

Ταυτοχρόνως υπήρχαν αυθαιρεσίες παντού, "αλλαγή χρήσης" του υπογείου σε κατοικία και αυθαίρετο δεύτερο υπόγειο.

Το κάθε επίπεδο ήταν από 150 τ.μ. περίπου.

Έκανα δύο δηλώσεις για την κάθε μεζονέτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακάτω περίπτωση πρέπει να βεβαιώσω για το γραφείο 4 όπου η τοιχοποιϊα έχει μπει κάπως λοξά σύμφωνα με την άδεια.

 

Έπισης ο κοινόχρηστος διάδρομος έχει μεγαλώσει 20 cm σε σχεση με την άδεια εις βάρος των γραφείων

 

Επειδή το γραφείο 4 θα το αγοράσει ο ίδιος που έχει το γραφειο 2 και 3 και θα ρίξει την τοιχοποιϊα, όπως και με τα 2 και 3, σκέφτομαι να βεβαιώσω.

Εσείς τι θα κάνατε?

grafeia.jpg

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Να τη ριξει πριν το αγορασει, να δηλωθει διαμερισματωση με 2 ιδιοκτητες των επικοινωνουντων χωρων και επειτα να το αγορασει νομιμα

Τωρα αν καταλαβα καλα, θελει να παρανομησει κατοπιν αγορας

Εκτος κι αν θελει να βγαλει αδεια συνενωσης που δεν το θεωρω και τοσο πιθανο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.