Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

angelaantona Μία παρένθεση (μπορεί και άσχετη). Επειδή αφορά καταστήματα, δηλ. για κάποια δραστηριότητα θα απαιτηθεί άδεια λειτουργίας, άρα θα περάσει από πυροσβεστική, μήπως είναι σκόπιμο να δείς αν βγαίνει με την υπάρχουσα κατάσταση η ''ενεργητική πτυροπροστασία" ή αλλιώς να προβείς στα απαιτούμενα, πριν υποβάλλεις δήλωση αυθαιρέτου ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Εχω ενα ισόγειο κατάστημα, στην άδεια ήταν 3 καταστήματα και στην συσταση επίσης 3 και ανηκουν όλα στον ιδιο ιδιοκτητη. Το υπόγειο επίσης εχει ενωθεί με το ισόγειο με μια οπή στην πλακα και εχει γινει σκαλα. το υπόγειο παλι στην αδεια ήταν 2 χωροι και τωρα είναι ένας ενιαίος.Θελει να το κανει γονικη παροχη στα παιδια του. Παω με τακτοποίηση με παραβαση διαμερισματωσης και αναλυτικο για ότιδηποτε εχει γίνει αλλα κανω 1 φακελο μιας και αφορα 1 ιδιοκτητη ή 3 λόγω σύστασης? Ευχαριστω!

 

 

Κατά τη γνώμη μου απαιτούνται δύο δηλώσεις καθώς στην παρ. 7 του άρθρου 50 του Ν.4042/12 αναφέρεται πως: Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο. Εναλλακτικά και εφόσον οι υπόγειοι χώροι είναι παρακολουθήματα των υπερκείμενων οριζοντίων θα καταλογισθεί μια πολεοδομική παράβαση που θα αφορά των διαχωρισμό επικαλούμενοι πως δεν υπάρχει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων. Αυτή η προσέγγιση ενδέχεται να είναι συμφέρουσα μόνο στην περίπτωση που υπάρχουν και άλλες παραβάσεις.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε υπογειο με αποθηκες-παρακολουθηματα οριζοντιου ιδιοκτησιας.

Κατα τον ελεγχο βρεθηκε η αποθηκη μας κατα 30cm μικροτερη στη μια πλευρα, εις βαρος της διπλανης αποθηκης και κατα ενα ακομα τμηματακι μικροτερη εις βαρος του κοινοχρηστου του υπογειου.

Θα το δηλωνατε ως διαμερισματωση οροφου?

Δεν υπαρχουν Η/Μ εγκαταστασεις ωστε να επηρεαζονται με αυτη τη μετατοπιση, οποτε για τι παραβαση μιλαμε, ειδικα απο τη στιγμη που δεν εχουμε καμια υπερβαση υπερ της ιδιοκτησιας μας?

 

Υ.Γ. 1 Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω τα πραγματικα κατασκευασθεντα παχη τοιχων και τοιχειων περιμετρικα ωστε να αποφανθω πληρως αν πραγματικα προκειται για μετατοπιση τοιχων η αυξημενα παχη που δινουν τα ιδια μεικτα εμβαδα.

 

Υ.Γ. 2 Ξερω, ειμαι ψειρας :mrgreen:

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

... η αποθηκη μας... μικροτερη..., εις βαρος...

Mάλλον εννοείς μικρότερη επ' ωφελεία. Το διευκρινίζω διότι έτσι δεν απαιτείται συναίνεση των ωφελημένων.

Ναι, καν' το με διαμερισμάτωση, έτσι κι αλλιώς το 500ρικο δεν το γλυτώνουν.

Μιας και θα κάνεις διαμερισμάτωση, δεν κτυπάς και τις υπόλοιπες πόρτες της πολυκατοικίας. Με την ίδια δήλωση μπορούν να βολευτούν όλοι. Με το αζημίωτο βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι χαζομαρα να πληρωθουν 500€ επειδη μια αποθηκη στο υπογειο (που δε μετρα καν στη δομηση της οικοδομης) εχει λιγακι μικροτερο εμβαδον για 20-30 εκατοτα μετατοπισεις τοιχων απο οτι στα σχεδια...

Το να ψαξω να βρω τον ιδιοκτητη της διπλανης αποθηκης ν=και να του ζητησω χρηματα για ρυθμιση μου φαινεται αστειο, με το συμπαθιο κιολας...

Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αναποφευχτο το 500αρικο, ειδικα οταν δεν γνωριζουμε παχη τοιχων και τοιχειων και μιλαμε για τετοιες διαφορες που ενα αυξημενο παχος θα μπορεσει να εχει προκαλεσει τετοια διαφορα...

 

Αν ηταν τελειως διαφορετικη η κατοψη φερ ειπειν, εκει να το δηλωνα χωρις δευτερη σκεψη...

Αλλα τωρα δεν ειναι κομματακι...αμελητεο?

 

Δεν ξερω, την αποψη μου εκφερω και περιμενω να δω πως θα το αντιμετωπιζαν και οι λοιποι συναδελφοι αν βρισκοντουσαν στη θεση μου

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω να μη βλεπω αλλαγη στις ηλεκτρομηχανολογικες εγκαταστασεις του οροφου με αυτες τις αλλαγες, ωστε να δηλωθει διαμερισματωση.

 

Οποτε τι να δηλωσω? Οτι μετατοπιστηκε ενας τοιχος 30cm και ενας αλλος 15cm?

 

Αποθηκευτικοι χωροι ειναι, δε μετρανε καν στη δομηση... Σκοτεινα δεν ηταν, φωτα ειχε και μετρησα, γι αυτο και το διαπιστωσα....

 

Ελπιζω το post σου να μην ηταν ειρωνικο

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ρε συ, δεν ήταν ειρωνικό.

Ήθελα να γράψω: Kοίτα υπόγειο είναι, σκοτεινά είναι... :wink: (με wink)

Εννοώ ότι και εγώ πιθανόν θα το έπνιγα.

 

Μου δόθηκε η εντύπωση στο πρώτο ποστ ότι θέλεις να κάνεις δήλωση, απλώς αναρωτιόσουν τι να δηλώσεις. Γι αυτό συμφώνησα με την διαμερισμάτωση (αντί πχ ΥΔ ή οτιδήποτε άλλο).

Επί τη ευκαιρία αναφέρθηκα και στους λοιπούς αποθηκούχους (ειδικά ο γείτονας ο οποίος σε δική του μεταβίβαση θα έχει ένα παραπάνω ζήτημα λόγω αύξησης του δικού του εμβαδού), o oποίος εάν ενδιαφερόταν όλοι οφελειμένοι θα έβγαιναν.

 

Αν προτιμάς να αποφύγεις τη διαδικασία ρύθμισης, έχεις τα δίκια σου. Σωστές και οι παρατηρήσεις σου περί Η/Μ και περί μη ΥΔ,Κ,Υ. Βασικότερο ωστόσο θεωρώ ότι η ιδιοκτησία του έχει στην πραγματικότητα μικρότερο εμβαδόν. Δίνοντας λοιπόν απλή βεβαίωση είσαι καλυμμένος, είτε δίνοντας τις σχετικές λεπτομέρειες στην ΤΕ (με τα φώτα ανοικτά), είτε χωρίς να αναφέρεις τίποτα (με τα φώτα κλειστά). Καλύτερα με τα φώτα ανοικτά και να διορθωθεί και το συμβόλαιο...

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι ότι, πρέπει να κάνεις δήλωση για διαφορετική διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

...εχεις μια κατοψη υπογείου διαφορετικη απο την πραγματικη κατασταση...

 

υποθεση εργασιας

 

εστω οτι ενας άλλος συναδελφος το παραβλεπει...είτε γιατι ήταν "σκοτεινα" είτε γιατι"λυπηθηκε" τον ιδιοκτητη ...να μην πληρωσει τα 500 ευρω.

Γινεται η μεταβιβαση...το τιμημα έχει συμφωνηθει οτι θα πληρωθει απο δανειο και εσυ κανεις ελεγχο, για την εγκριση δανειου...τα βλεπεις και αρνεισαι την εγκριση του δανειου...

 

Ποια ειναι η ευθυνη του "προηγούμενου"????

 

αρα, ή πας "διαμερισματωση", όπως ορθα έχει αναφερθεί,

ή περιμενεις μηπως υπαρξει κάποια "πιό απλή" διαδικασία...

με αυτη την "απλοποιηση" "εναρμονιση" , η οποία επίκειται....

καλημερα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.