Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Ο Ιάσωνας ενοεί αποτύπωση αρχιτεκτονικών (ελάχιστη) ΦΠΑ και φορολογικά σε αυτα. Τωρα αν απαιτούνταν και μηχανολογικά και στατικα αλλαζε το πράγμα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην πολεοδομία Αγίας Παρασκευής αυτή τη στιγμή βγάζω ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ άδεια για να χτίσω ένα τοίχο και να διαχωρήσω 2 ιδιοκτησίες που είχαν συνενωθεί παλαιότερα.(καταστήματα)

Στο συγκεκριμενο θεμα αν θελαμε να το παμε με 4014(διοτι εχω και αλλες παραβασεις) πως θα το βαζατε? με μια λοιπη παραβαση(500αρικο)?

δηλαδη αν στο ισογειο υπαρχει ενα καταστημα απο Ο.Α. και στην πραξη εχουν γινει δυο (δημιουργια ενος τοιχου) και υπαρχει και συσταση σ αυτο με δυο διαφορετικους ιδιοκτητες μπορω να κανω ενα φακελο με δυο ιδιοκτητες και να πληρωσουν 500 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ένας φάκελος.... Κάθε ιδιοκτησία και το φάκελό της... Διπλή αμοιβή για σένα (έστω με γενναία έκπτωση) και από 500 για το κάθε μαγαζί.

 

 

*** 1999 posts ***

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

στην πολεοδομια ομως ειναι μια ιδιοκτησια..ενας οροφος(ισογειο)..

δεν ειναι το ιδιο σαν να εχουμε ενα διαμερισμα με πολλους ιδιοκτητες που γινεται ενας φακελος απλα με διαφορετικες αιτησεις? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ένας φάκελος.... Κάθε ιδιοκτησία και το φάκελό της... Διπλή αμοιβή για σένα (έστω με γενναία έκπτωση) και από 500 για το κάθε μαγαζί.

 

 

*** 1999 posts ***

 

 

Μήπως πρέπει να διευκρινίσουμε κάτι για οικία;

 

Με βάση την παράγραφο 7:

 

7. Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

 

Συνεπώς αν στο ένα εκ των 2 διαμερισμάτων ΔΕΝ έχει αλλάξει π.χ. θέση κουζίνας, μπάνιου, ουσιαστικά δηλαδή ΔΕΝ έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων σύμφωνα με την παρ. 7 θα πρέπει να δηλωθεί και αυτό ή μόνο το ένα που έχουν γίνει οι τροποποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο η αλλαγή κουζίνας ή μπάνιου είναι αλλαγή μηχανολογικής εγκατάστασης και δεν είναι αλλαγή της μηχανολογικής εγκατάστασης η διαφορετική εγκατάσταση θέρμανσης;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο η αλλαγή κουζίνας ή μπάνιου είναι αλλαγή μηχανολογικής εγκατάστασης και δεν είναι αλλαγή της μηχανολογικής εγκατάστασης η διαφορετική εγκατάσταση θέρμανσης;

 

Παράδειγμα έθεσα, στο οποίο θα μπορούσε, να μην αναφερθεί η εγκατάσταση θέρμανσης ή οποιαδήποτε άλλη αλλαγή στα μηχανολογικά... και να έχουμε επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων μόνο στο ένα εκ των 2 διαμερισμάτων....

 

Σ αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

LEO εγώ δεν ασχολούμαι με το 500άρικο του καθενός... Συγγνώμη αν είναι κυνικό αυτό που λέω, αλλά εγώ δεν θα έδινα βεβαίωση για σπίτι που ήταν 100 τετραγωνικά και το βλέπω 115 έτσι γιατί κάποιου του κάπνισε... Οπως βλέπεις άλλωστε, ΜΟΝΟ υπέρ της ασφαλείας αξίζει να σκέπτεται κάποιος... Κάτι τόσο συχνό που για δεκαετίες γινόταν, ανακαλύφτηκε και διευκρινίστηκε μήνες μετά την έναρξη του νόμου... Κάλύτερα να έχω δεμένο το γάιδαρό μου εγώ με μια έξτρα δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

LEO εγώ δεν ασχολούμαι με το 500άρικο του καθενός... Συγγνώμη αν είναι κυνικό αυτό που λέω, αλλά εγώ δεν θα έδινα βεβαίωση για σπίτι που ήταν 100 τετραγωνικά και το βλέπω 115 έτσι γιατί κάποιου του κάπνισε... Οπως βλέπεις άλλωστε, ΜΟΝΟ υπέρ της ασφαλείας αξίζει να σκέπτεται κάποιος... Κάτι τόσο συχνό που για δεκαετίες γινόταν, ανακαλύφτηκε και διευκρινίστηκε μήνες μετά την έναρξη του νόμου... Κάλύτερα να έχω δεμένο το γάιδαρό μου εγώ με μια έξτρα δήλωση.

 

 

Στην προκειμένη θα έκανες 2 αιτήσεις JTB, χωρίς να διαπραγματευόσουν τα 500€ του άλλου διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να παραθέσει την άποψη του κάποιος για το post #93..........

 

 

Συνεχίζω σκεπτόμενος αν στην δήλωση για την διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας που υπαγόμαστε στην περίπτωση 13, έχουμε και άλλη αυθαιρεσία στο ένα εκ των δύο διαμερισμάτων. π.χ. κλείσιμο εξώστη ή ημιυπαίθριου χώρου.

 

Το ένα διαμέρισμα το πάμε βάσει της παραγράφου 7 περί διαμερισμάτωσης

 

και το άλλο πάλι με την παράγραφο 7 "ουσιαστικά λοιπή παράβαση" + αναλυτικό για το κλείσιμο του η/χ ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.