Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

εχω 2 αποθηκες εκτος περιγραμματος βαση αδειας που επρεπε ναναι η μια 38 και η αλλη 22 τ.μ......η μια τακτοποιηθηκε με τριτση αλλα για 33 τ.μ.........τελικα αντι συνολικα 60 τ.μ ειναι 62,4 οι αποθηκες.....

 

λεω να τακτοποιησω το υπολοιπο της μιας αποθηκης σαν προ 83 και της αλλης μιας και η αγορα εγινε το 2005 σαν μετα το 2004......

 

και ενα 500 σαν διαμερισματοποιηση γιατι αν και δεν τοχα δει η μια αποθηκη ηταν 45 τ.μ και η αλλη 17 τ.μ

 

 

η να τα παω ολα προ 83?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα.στα σχεδια της οα φαινονται τα εξης.

α οροφος 2 γραφεια και κοινοχρηστο κλιμακοστασιο

β οροφος 1 κατοικια

 

στην πραξη εγιναν τα εξης.το κοινοχρηστο κλιμακοστασιο μετετραπη σε εσωτερικο και το ενα γραφειο εγινε κατοικια και ενσωματωθηκε (σαν μαιζονετα) με την κατοικια του β οροφου.

 

λογικα εχω αλλαγη χρησης του γραφειου σε κατοικια και απο κει και περα πως δηλωνω τις αλλες αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 αποθηκες εκτος περιγραμματος βαση αδειας που επρεπε ναναι η μια 38 και η αλλη 22 τ.μ......η μια τακτοποιηθηκε με τριτση αλλα για 33 τ.μ.........τελικα αντι συνολικα 60 τ.μ ειναι 62,4 οι αποθηκες.....

 

λεω να τακτοποιησω το υπολοιπο της μιας αποθηκης σαν προ 83 και της αλλης μιας και η αγορα εγινε το 2005 σαν μετα το 2004......

 

και ενα 500 σαν διαμερισματοποιηση γιατι αν και δεν τοχα δει η μια αποθηκη ηταν 45 τ.μ και η αλλη 17 τ.μ

 

 

η να τα παω ολα προ 83?

 

Νομίζω ότι με το 500αρικο λύνονται αρκετά τέτοια διαδικστικά!

Γιατί το έβαλες έτσι να σου που..??

Απάντησε τους ΓΙΑΤΙ μπορώ!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποια θέση ίσως για το post #100;

 

Αν θέλει να παραθέσει την άποψη του κάποιος για το post #93..........

 

 

Συνεχίζω σκεπτόμενος αν στην δήλωση για την διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας που υπαγόμαστε στην περίπτωση 13, έχουμε και άλλη αυθαιρεσία στο ένα εκ των δύο διαμερισμάτων. π.χ. κλείσιμο εξώστη ή ημιυπαίθριου χώρου.

 

Το ένα διαμέρισμα το πάμε βάσει της παραγράφου 7 περί διαμερισμάτωσης

 

και το άλλο πάλι με την παράγραφο 7 "ουσιαστικά λοιπή παράβαση" + αναλυτικό για το κλείσιμο του η/χ ;

Link to comment
Share on other sites

Σε οροφοδιαμέρισμα η κουζίνα κατασκευάστηκε στο πίσω μέρος του διαμερίσματος αντι για εμπρός όπως προβλεπόταν στα σχέδεια της αδείας. Αποτελεί η συγκεκριμένη αλλαγή τροποποίηση μηχανολογικών εγκαταστάσεων συμφωνα με τον 4042/12 δεδομένου οτί η άδεια βγήκε το 1970 και δεν υπήρχαν μηχανολογικές μελετές?

Link to comment
Share on other sites

Faethon11

 

Και η αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης θέλει ρυθμιση.

 

amos

 

αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 λέει ο νόμος, όχι αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών μελετών, οπότε θέλει ρύθμιση. Γνώμη μου.

 

LEO

 

νομίζω καλά το πάς.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο YPEKA μιας και απ το Τ.Ε.Ε. τα παιδιά στο γραφείο εξυπηρέτησης τους απολύσανε!!!!

 

Ο Μηχανικός με ενημέρωσε 1000% πως αν είναι 1 διαμέρισμα και έχει γίνει διαχωρισμός σε 2 τότε ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ "Δήλωση = Αίτηση" για διαμερισμάτωση σε αυτό που άλλαξαν τα Μηχανολογίκα.

 

Θα ενημερωθεί και το πεδίο εισαγωγής της αυθαιρεσίας στο Τ.Ε.Ε. αλλά μέχρι τότε το βάζουμε σαν λοιπή παράβαση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.