Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Και γιατί αποφάνθηκαν πως δεν υπάρχει περίπτωση; Με ποια πολεοδομική αιτιολογία;

 

Το κλασσικό, ότι η ΕΕΜΚ αφορά μόνο μία ιδιοκτησία και η έννοια της διαρρύθμισης αναφέρεται στο εσωτερικό ιδιοκτησιών και όχι σε άνω της μίας ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα δεν λέει κάτι τέτοιο η νομοθεσία. Για αυτό η ερώτησή μου. Αλλά είπαμε, κάθε Δ.Υ., έχει και έναν Παπαδήμα!!!!

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σωστά... γιαυτό και η δική μου απόπειρα... γιατί πράγματι δεν λέει κάτι η νομοθεσία και μάλιστα -δεν θυμάμαι τώρα την εγκύκλιο- σχεδόν φανερά θα δικαιολογούσε και το να το κάνεις... αλλά ο δντης ισχυρίστηκε ότι είχε απάντηση της ΔΟΚΚ και η κυρία που μίλησα από τη ΔΟΚΚ δεν μου είπε ότι υπήρχε έγγραφο αλλά ότι πράγματι έπρεπε έτσι να το δεχτώ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι σήμερα εγώ, σε όσες πολεοδομίες χρειάστηκε να βγάλω τέτοια άδεια ήταν πάντα "κανονική" ΟΑ κι όχι ΕΕΜΚ.

Γι' αυτό το λόγο έχω κι αυτή τη θέση από την αρχή του θέματος αυτού.

Με αυτές τις άδεις έβγαζα τα έξοδα του γραφείου.

Απλές, γρήγορες, χωρίς πολλά - πολλά κ.λπ. Μία μάλιστα την πήρα σε δύο ημέρες από την πρωτοκόλληση!

Link to comment
Share on other sites

Μια παρομοια αδεια αλλα για συνενωση 2 καταστηματων του ιδιου ιδιοκτητη με μια πορτα εκανε στην Αγια Παρασκευη 6 μηνες...

Δραμα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι σήμερα εγώ, σε όσες πολεοδομίες χρειάστηκε να βγάλω τέτοια άδεια ήταν πάντα "κανονική" ΟΑ κι όχι ΕΕΜΚ.

Γι' αυτό το λόγο έχω κι αυτή τη θέση από την αρχή του θέματος αυτού.

Με αυτές τις άδεις έβγαζα τα έξοδα του γραφείου.

Απλές, γρήγορες, χωρίς πολλά - πολλά κ.λπ. Μία μάλιστα την πήρα σε δύο ημέρες από την πρωτοκόλληση!

 

Όταν λες κανονική αδεια, εβγαζες αδεια νομιμοποίησης ή αδεια εσωτερικών διαρρυθμισεων σαν να γίνονται τωρα οι αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Για λέγε βρε Ιάσονα, γιατί και γω έχω αντίστοιχη περίπτωση. Πόσο απλό μπορεί να είναι η έκδοση τέτοιας Ο.Α., όταν μιλάμε για κτίριο του '80, στο οποίο έχουν γίνει παρεμβάσεις αποχέτευσης στους από κάτω ορόφους, λόγω χωρισμού ενός διαμερίσματος σε 3; Δεν θέλει αποτυπώσεις, νέα αρχιτεκτονικά, νέα μηχανολογικά, μη σου πω θα μου ζητήσουν και νέα στατικά...

 

Δε λέω, και γω σε μια περίπτωση που είχε αλλάξει όλη η κάτοψη ισογείου με καταστήματα και έκανα αναθεώρηση, μόλις 5 εύρεση μου πήρε, αλλά δεν ήθελε μελέτες. Σε πολύπλοκες περιπτώσεις δε νομίζω να μπορείς να πας με κανονική Ο.Α..

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ τη γνώμη σας στο επόμενο πρόβλημα :

σε μονοκατοικία (υπόγειο, ισόγειο, όροφος) ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει δύο ξεχωριστά διαμερίσματα (σε ισόγειο και όροφο) και δύο αποθήκες και λεβητοστάσιο στο υπόγειο. Η πρόσβαση στο ισόγειο διαμέρισμα γίνεται από εξωτερική σκάλα από τον περιβάλλοντα, ενώ η πρόσβαση του διαμερίσματος του ορόφου γίνεται από τη ράμπα προς το υπόγειο όπου υπάρχει κοινόχρηστη είσοδος και διάδρομος προς το εσωτερικό κλιμακοστάσιο. Και τα δύο διαμερίσματα έχουν πρόσβαση στο υπόγειο (αποθήκες, λεβητοστάσιο) μέσω του εσωτερικού κλιμακοστασίου και του κοινόχρηστου διαδρόμου υπογείου.

Μπορεί με "διαμερισμάτωση" του 4014 να κάνει σύσταση (δεν έχει) και να χωρίσει τις ιδιοκτησίες σύμφωνα με τα νέα σχέδια τώρα?

Το οτι η ισχύς του 4014 είναι για 30 χρόνια του δίνει το δικαίωμα να κάνει σύσταση?

Ξέρει κανείς τι λένε οι συμβολαιογράφοι για συστάσεις ιδιοκτησιών που προκύπτουν από την εφαρμογή του 4014?

Και κάτι τελευταίο : η πρόσβαση στο διαμέρισμα του ορόφου από τη διαδρομή : ράμπα, κοινόχρηστη είσοδος, κοινόχρηστος διάδρομος υπογείου, εσωτερικό κλιμακοστάσιο επιτρέπεται ή απαγορέυεται (από ΓΟΚ, κτιριοδομικό) ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Edited by haspr
Link to comment
Share on other sites

haspr,

 

Όσον αφορά στοθέμα της σύστασης, δε νομίζω ο Συμβολαιογράφος να έχει πρόβλημα να κάνει τη σύσταση όπως θέλεις, αρκεί να του δώσεις σχέδια και πίνακες ποσοστών. Προσωπικά δεν έχω δει Συμβολαιογράφο να ζητάει υποχρεωτικά θεωρημένα αντίγραφα από τα σχέδια της αδείας, συνήθως δέχονται ότι τους δώσει.

 

Σχετικά με την όδευση για τον όροφο, προσωπικά πιστεύω πώς θα έχεις τουλάχιστον πρόβλημα παθητικής πυροπροστασίας. Αυτό αντιμετωπίζεται θεωρητικά, αλλά πρακτικά ίσως μείνουν εκκρεμότητες...

Link to comment
Share on other sites

Η παθητική δεν έχει πρόβλημα γιατί είναι μικρό κτίριο αλλά από την άλλη η ρύθμιση δεν καλύπτει τέτοια ζητήματα μη τηρησης απόλυτα όλων των μελετών? Αν ψάξουμε και τέτοια προβλήματα δεν υπα΄ρχει τέλος. Φαντάσου αντίστοιχα προβλήματα σε αλλαγές χρήσης που προκύπτουν καταστήματα τι άλλα προβλήματα παρουσιάζονται. Η οταν άλλος προσθέτει οροφο μεγαλώνοντας κατά πολύ την όδευση. Ποιά μελέτη πυροπροστασίας τηρείται εκεί. Ακόμα χειρότερα σε κτίρια χωρίς άδεια που ρυθμίζονται τώρα και δεν έχουν οχι μελέτη πυροπροστασίας αλλά ούτε στατικά.

Το ζήτημα είναι νομίζω στο ΓΟΚ-κτιριοδομικό. Εκεί περνάει ή έχει πρόβλημα ?

 

Οσον αφορά το συμβολαιογράφο μου ειπε οτι πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα και είναι σκεπτικός. Μετά τα 30 χρόνια θα ισχύει η σύσταση? Θα γίνει με τα σχέδια του 4014. Η ΔΕΗ τι θα ζητήσει για να κρατήσει την υπάρχουσα παροχή στο ένα διαμέρισμα (μείωση τετραγωνικών) και νέα παροχή για το άλλο? Θέλω και βεβαίωση Δήμου για τα νέα τετραγωνικά?

Edited by haspr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.