Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Όταν λες κανονική αδεια, εβγαζες αδεια νομιμοποίησης ή αδεια εσωτερικών διαρρυθμισεων σαν να γίνονται τωρα οι αλλαγές;

 

Έχω κι εγώ την απορία. Τί σχέδια χρειάζονται;

 

Για λέγε βρε Ιάσονα, γιατί και γω έχω αντίστοιχη περίπτωση. Πόσο απλό μπορεί να είναι η έκδοση τέτοιας Ο.Α., όταν μιλάμε για κτίριο του '80, στο οποίο έχουν γίνει παρεμβάσεις αποχέτευσης στους από κάτω ορόφους, λόγω χωρισμού ενός διαμερίσματος σε 3; Δεν θέλει αποτυπώσεις, νέα αρχιτεκτονικά, νέα μηχανολογικά, μη σου πω θα μου ζητήσουν και νέα στατικά... Δε λέω, και γω σε μια περίπτωση που είχε αλλάξει όλη η κάτοψη ισογείου με καταστήματα και έκανα αναθεώρηση, μόλις 5 εύρεση μου πήρε, αλλά δεν ήθελε μελέτες. Σε πολύπλοκες περιπτώσεις δε νομίζω να μπορείς να πας με κανονική Ο.Α..

 

Στις 9 στις 10 περιπτώσεις που είχα τα πράγματα ήταν απλά!

Άδεια π.χ. "διαχωρισμού ενός διαμερίσματος σε δύο":

1. Τοπογραφικό.

2. Κάτοψη ορόφου.

3. Όψεις.

4. Διάγραμμα κάλυψης.

5. Αμοιβή (5.000 λ).

6. Τεχνική έκθεση.

7. Τίτλους ιδιοκτησίας.

8. ΙΚΑ (4 μεροκάματα).

9. Κρατήσεις - εισφορές.

10. Φωτογραφίες.

12. Σεντόνι.

 

Στις εγκρίσεις μηχανολογικών - στατικών "δεν απαιτείται".

Μια φορά μόνο ένας "περίεργος" στατικός μου είπε ..."μα πως ο τοίχος που φτιάχνεις για να χωρίζει τα δύο διαμερίσματα επιβαρύνει την πλάκα - πρόσθετο φορτίο", με συζήτηση το ξεπεράσαμε γράφοντας στην τεχνική έκθεση (επιτόπου) ότι, θα γίνει από γυψοσανίδα κ.λπ. και υπέγραψε - σφράγισε το "δεν απαιτείται".

Προσέχω πάντα τις αλλαγές στις όψεις και τις αλλαγές σε αποχετεύσεις κ.λπ. (να 'ναι κοντά τα νέα με τα παλιά).

 

Κόστος για τον ιδιοκτήτη, περίπου 1.800 ευρώ.

Με την π@π@ριά της διαμερισμάτωσης τα κόστος για τον ιδιοκτήτη μπορεί να φτάσει το ίδιο περίπου.

Με την πατάτα της "απελευθέρωσης της αγοράς" και οι δύο περιπτώσεις γίνονται με περίπου 1.200 ευρώ....

Υπάρχει όμως η διαφορά του ότι, το ένα είναι για 30 χρόνια και το άλλο για μια ζωή... Δεν μπορεί να κοστολογηθεί κάτι τέτοιο...

Ελπίζω να βοήθησα.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα εσύ δεν έχεις παραπάνω κέρδος αλλά έχεις παραπάνω ασχολία και διαδρομές στη πολεοδομία... Επίσης πάντα η τακτοποίηση είναι πιο γρήγορη...

Συμπέρασμα... ίσως συμφέρει τον ιδιοκτήτη αλλά όχι εσένα και βέβαια για τις περιπτώσεις της πώλησης δεν παίζει ρόλο η νομιμοποίηση... να το ξεφορτωθεί θέλει ο άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι φίλε μου.

Έχω παραπάνω κέρδος.

Διότι στην μια περίπτωση περίπου το 80% είναι στην "τσέπη" μου, στην άλλη περίπτωση στην "τσέπη" μου είναι το 50% (χοντρά νούμερα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ τη γνώμη σας στο επόμενο πρόβλημα :

σε μονοκατοικία (υπόγειο, ισόγειο, όροφος) ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει δύο ξεχωριστά διαμερίσματα (σε ισόγειο και όροφο) και δύο αποθήκες και λεβητοστάσιο στο υπόγειο. Η πρόσβαση στο ισόγειο διαμέρισμα γίνεται από εξωτερική σκάλα από τον περιβάλλοντα, ενώ η πρόσβαση του διαμερίσματος του ορόφου γίνεται από τη ράμπα προς το υπόγειο όπου υπάρχει κοινόχρηστη είσοδος και διάδρομος προς το εσωτερικό κλιμακοστάσιο. Και τα δύο διαμερίσματα έχουν πρόσβαση στο υπόγειο (αποθήκες, λεβητοστάσιο) μέσω του εσωτερικού κλιμακοστασίου και του κοινόχρηστου διαδρόμου υπογείου.

Μπορεί με "διαμερισμάτωση" του 4014 να κάνει σύσταση (δεν έχει) και να χωρίσει τις ιδιοκτησίες σύμφωνα με τα νέα σχέδια τώρα?

Το οτι η ισχύς του 4014 είναι για 30 χρόνια του δίνει το δικαίωμα να κάνει σύσταση?

Ξέρει κανείς τι λένε οι συμβολαιογράφοι για συστάσεις ιδιοκτησιών που προκύπτουν από την εφαρμογή του 4014?

Και κάτι τελευταίο : η πρόσβαση στο διαμέρισμα του ορόφου από τη διαδρομή : ράμπα, κοινόχρηστη είσοδος, κοινόχρηστος διάδρομος υπογείου, εσωτερικό κλιμακοστάσιο επιτρέπεται ή απαγορέυεται (από ΓΟΚ, κτιριοδομικό) ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Καμιά ιδέα κανένας συνάδελφος ?

Επίσης μία άλλη ερώτηση, αν κρατήσω την υπάρχουσα παροχή ρεύματος στο ένα διαμέρισμα, τι θα πρέπει να προσκομίσω στη ΔΕΗ μετά τη ρύθμιση ώστε να μειώσει τα τετραγωνικά (από μονοκατοικία 175μ2 σε διαμέρισμα πχ 80μ2)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα κανένας συνάδελφος ?

Επίσης μία άλλη ερώτηση, αν κρατήσω την υπάρχουσα παροχή ρεύματος στο ένα διαμέρισμα, τι θα πρέπει να προσκομίσω στη ΔΕΗ μετά τη ρύθμιση ώστε να μειώσει τα τετραγωνικά (από μονοκατοικία 175μ2 σε διαμέρισμα πχ 80μ2)

 

Εμενα μου ζητησαν τη συσταση, το χαρτι της τακτοποιησης και νεα αυτοψια απο τον υπαλληλο του Δημου

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορούν (ακόμα) να γίνουν συστάσεις, περισσότερο λόγω της ημερομηνίας λήξης των 30 ετών αλλά και της δυσκολίας εν γένη να δοθούν χιλιοστά από την αρχή για αυτούς τους χώρους

Link to comment
Share on other sites

Κόστος για τον ιδιοκτήτη, περίπου 1.800 ευρώ.

Με την π@π@ριά της διαμερισμάτωσης τα κόστος για τον ιδιοκτήτη μπορεί να φτάσει το ίδιο περίπου.

Με την πατάτα της "απελευθέρωσης της αγοράς" και οι δύο περιπτώσεις γίνονται με περίπου 1.200 ευρώ....

Υπάρχει όμως η διαφορά του ότι, το ένα είναι για 30 χρόνια και το άλλο για μια ζωή... Δεν μπορεί να κοστολογηθεί κάτι τέτοιο...

Ελπίζω να βοήθησα.....

Πως βγαίνει το κόστος 1800 ε? μελέτες και επιβλέψεις αρχιτεκτονικών, ύδρευσης αποχέτευσης + φπα και 4 έως 10 ένσημα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορούν (ακόμα) να γίνουν συστάσεις, περισσότερο λόγω της ημερομηνίας λήξης των 30 ετών αλλά και της δυσκολίας εν γένη να δοθούν χιλιοστά από την αρχή για αυτούς τους χώρους

 

Ακριβως!

απλα περιγραφουν το αυθαιρετο τμημα και λενε οτι εχει τακτοποιηθει με 4014 και επιπλεον γραφουν και το μοναδικο αριθμο ακινητου.

 

Πως βγαίνει το κόστος 1800 ε? μελέτες και επιβλέψεις αρχιτεκτονικών, ύδρευσης αποχέτευσης + φπα και 4 έως 10 ένσημα?

Δε βγαινει...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Έβγαινε βρε παιδιά παλιά με το 5.000λ (ελάχιστη αμοιβή). Έτσι ήταν τα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.