Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία χορήγησης Έγκρισης και Άδειας Δόμησης


Engineer

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι έχει κάποιος από εσάς πάρει εγκρίσεις από εφορίες Νεοτέρων μνημείων και κλασσικών αρχαιοτήτων για νομιμοποίηση αυθαίρετου με άρθρο 26;

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, βγάζει κάποιος μια ο.α. για ενα στέγαστρο και τελικά δεν φωνάζει ποτέ κανέναν ελεγκτή τίποτα απολύτως, ούτε ρεύμα θέλει ούτε τίποτα, απλά μια ο.α. για τους τύπους, να μου πεις αν είναι για τους τύπους γιατί να είναι κατά το ήμισυ τυπικός. Τέλος πάντων, εαν δεν έρθει ποτέ ελεγκτής δόμησης θα γίνει ποτέ τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

σε Αναθεώρηση άδειας προσθήκης ορόφου (11/2011) που αφορά νέα προσθήκη δηλ αύξηση τετραγωνικών θα πρέπει να έρθει ελεκτής δόμησης ή μπορούμε να το αποφύγουμε?

Σε περίπτωση που το υπάρχον κτίριο (απο κάτω όροφοι) έχει κάποιες "αλλαγές" από την αρχική μελέτη τι κάνουμε?

Να σημειώσω ότι έγινε αλλαγή επιβλέποντος σε σχέση με την 11/2011, δηλ την αρχικη μελέτη κ επίβλεψη δεν την είχα εγώ

Link to comment
Share on other sites

την έχω διαβάσει την εγκύκλιο αλλά δυστυχως δεν με καλύπτει...

εντάξει πάω με 4030, αλλά είχαν ήδη ξεκινήσει εργασίες κ στην πορεία προέκυψε αναθεώρηση για κ΄'αποιους λόγους..

Αυτο που ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να μην έρθει ελεκτής δόμησης και τι κάνω που έχω διαπιστωσει αλλαγές από τις προηγούμενες μελέτες....τις δείχνω ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πηγαίνεις με 4030, θα υπάρξει (ανεξαρτήτως αιτιολογίας) ελεγκτής στην ολοκλήρωση.

Προφανώς τις αλλαγές που διαπίστωσες τις περιλαμβάνεις στις μελέτες της αναθεώρησης (ανεξαρτήτως σκοπιμότητας).

Προσέχεις και τη διαδικασία παραίτησης του προηγούμενου επιβλέποντα στο άρθρο 6.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγάλει καποιος άδεια κ έχει καλέσει ελεκτή δόμησης?τι ελέγχει?

Στην περίπτωση προσθήκης την προσθήκη ή και το υφισταμενο κτίριο όσον αφορά τυχόν αυθαιρεσίες?Οι ιδιοκτήτες έχουν κάποιες ''ψιλό'' αυθαιρεσίες αλλά δε θέλουν να μπουν στη διαδικασία τακτοποίησης :evil:

 

ο προήγουμενος μηχανικός απεβίωσε...

Link to comment
Share on other sites

ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ,

Από ότι βλέπω έχεις πρόβλημα για το τι θα δει ο ελεγκτής στο υφιστάμενο.

Δεν ξέρω τι ''αλλαγές'' έχουν επέλθει στο υφιστάμενο κτίριο που δεν πρέπει να δει ο ελεγκτής αλλά σκέψου και τον συνδιασμό της ένταξης αυτών των αλλαγών στον Ν-4014 και στη συνέχεια ακολουθείς τις διαδικασίες του ν.4030 με λιγότερο άγχος. Υπόθεση κάνω, και το θέτω ως σκέψη σε συνδυασμό αυτών που αναφέρει ο συνάδελφος Kan62 παραπάνω.

 

ΥΓ, μαζί γράφαμε τώρα βλέπω τι έγραψες. Λοιπόν, θα πρέπει να τους πείσεις να κάνουν την ένταξη και να τους αναφέρεις τα πρόστιμα.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συνάδελφο @SIRADRAB,

και αναρωτιέμαι (δεν είμαι σίγουρος) μήπως ο λόγος :

ο προήγουμενος μηχανικός απεβίωσε...

φέρνει τον ελεγκτή άμεσα για την αλλαγή επιβλέποντος ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.