Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές Ελεγκτών Δόμησης: "Μπούρδα" ή αξιοπρεπείς;


Αμοιβές Ελεγκτών Δόμησης:  

141 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θεωρείτε τις αμοιβές των ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ελεγκτών δόμησης:

    • "Μπούρδες"
      119
    • Αξιοπρεπείς
      22


Recommended Posts

Δεν διαφωνώ...εγώ δεν έχω πρόβλημα να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο... αλλά επειδή είναι ουτοπικό εντελώς... ας ξαναδούμε το πράγμα ρεαλιστικά και ας προσπαθήσουμε μέσα από αυτή την άσχημη ιστορία, να βγούμε όσο το δυνατόν αλώβητοι... Γιατί αν το ΤΕΕ δεν κατεβάσει το σύστημα, επίσημα ως όργανο των μηχανικών διαμαρτυρόμενο:

α) για την απαράδεκτη προβολή των ελέγχων ως "χαράτσι"

β) για τις απαράδεκτες αμοιβές

γ) για την απαράδεκτη προχειρότητα και ασάφεια των ελέγχων και των μεθόδων τους

εγώ θα προσπαθήσω να βγάλω το χαρτζηλίκι μου... όσο καλύτερα μπορώ...

Το ότι στα 42 μου μιλάω για χαρτζηλίκι είναι αρκετά ψυχοφθόρο και υποτιμητικό για εμένα και όλο το κλάδο... δεν θα το παίξω όμως υπεράνω γιατί δεν το αντέχω... κι εγώ με τα μούτρα στα σκ@τά όπως πολλοί από εμάς... Οσο για τα παιδιά που ανέφερες... έχω δύο...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι άσχετο.... και κυρίως για προβληματισμό όλων μας.....

 

"Όλες, μα όλες οι επαναστάσεις ξεκίνησαν από μια ...χούφτα ανθρώπους"!!!!

 

Ας προσπαθήσουμε επιτέλους να τους στείλουμε στο δι@ολο..... Η μη συμμετοχή μας κάτι θα δείξει.

Η ..."φωνή" μας δεξιά και αριστερά, όπου μπορεί ο καθένας μας επίσης κάτι θα δείξει.

Ο χλευασμός προς την ..."ιδέα τους" επίσης κάτι θα δείξει.

Το να μείνουμε από την πλευρά των ελεγχόμενων, περιμένοντας τον με 2ετή εμπειρία συνάδελφο να έλθει να ελέγξει, επίσης κάτι θα δείξει.

Το να βροντοφωνάζουμε προς κάθε κατεύθυνση, κάθε φορά το πόσο γελοία συμπεριφέρονται για ένα τόσο σημαντικό θέμα, επίσης κάτι θα δείξει.

......κ.λπ.

 

Κι αν είμαστε πολλοί, ποιός ξέρει, κάποια στιγμή μπορεί κάτι να καταφέρουμε......

 

Από εμάς και μόνο από εμάς εξαρτάται!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μετά την γενιά των 490ευρώ ήρθε και η γενιά των Μηχανικών με τα 150ευρώ!!!

 

Και κάτι άλλο... Αγαπάει την γραφειοκρατία αυτό το κράτος. Στα δικαιολογητικά για τους ελεγκτές δόμησης, την υπευθυνη δήλωση και την ταυτότητα τις θέλουν ΘΕΩΡΗΜΕΝΕΣ!!!!!

Βρε αργόσχολοι του δημοσίου, τι τα θελετε τα username και password τότε?

 

Έχει μοιράσει το ΤΕΕ κωδικούς χωρίς να έχει ταυτοποιήσει τους κατόχους?

Υπάρχει περίπτωση να θεωρεί ότι κάποιος υπεκλεψε τους κωδικούς μας και θέλει να μας βλάψει?

 

Δεν νομίζω. Νομίζω ότι το δημόσιο ...αγαπάει την γραφειοκρατία. Έτσι από συνήθεια, ακομα και την εποχή του ηλεκτρονικών συναλλαγων θέλει να βλέπει σφραγίδες κι υπογραφές!

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ, όσον αφορά το "μια χούφτα ανθρώπους", κάπου είχα διαβάσει πως η κρίσιμη μάζα για να συμβεί μια "επανάσταση" είναι κοντά στο 30%

Απέχουμε πάρα πολύ από αυτό το ποσοστό. Πάρα μα πάρα πολύ......

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου φίλε μου να διαφωνήσω.

Φτάνουν δύο -τρεις άνθρωποι!!!!

Αυτοί είναι ο "πυρήνας", από αυτούς ξεκινούν όλα. Όλα τα άλλα έρχονται στην πορεία!

Αρκεί βέβαια, αυτοί οι δυό - τρεις να θέλουν να κάνουν "επανάσταση".

Link to comment
Share on other sites

Απέχουμε πάρα πολύ από αυτό το ποσοστό. Πάρα μα πάρα πολύ......

 

Διαφωνώ κι εγώ μαζί σου, αλλά για άλλο λόγο. Όχι μόνο δεν απέχουμε από αυτό το ποσοστό, αλλά το έχουμε υπερβεί (ενδεχομένως κατα πολύ μάλιστα). Απλά χρειάζεται ο σπινθήρας που θα οδηγήσει στην έκρηξη πλέον και αυτός θα έρθει στο πολύ κοντινό μέλλον (όταν πηγαίνουν πλέον στα ΑΤΜ να πάρουν το 15ήμερο και βλέπουν 2ψήφιο υπόλοιπο-συμβαίνει ήδη εδώ και 6 μήνες σε ορισμένες κατηγορίες Δ.Υ. με δάνεια). Μην κρίνεις από από το "μικρόκοσμο" των συναδέλφων του κλάδου μας που παρά το ότι παίζει να έχουμε πληγεί περισσότερο από οποιονδήποτε (και σίγουρα νωρίτερα από όλους) "κερδίσαμε" τον τίτλο του πλέον κοιμισμένου. Ήδη φιλαράκι μου και συνάδελφος, υποστηρικτής του "λεφτά υπάρχουν" μέχρι πριν κανα χρόνο (αυτός παρα-άργησε να καταλάβει), έχει αρχίσει εδώ και κάμποσο καιρό να σκέφτεται και να δηλώνει (μισοσοβαρά-μισοαστεία) ότι θα τα μαζέψει να πάει στον Καναδά μιας και έχει και την υπηκοότητα...

Για να γυρίσουμε και στο θέμα, με 150άρια και δεδομένου ότι οικοδομική δραστηριότητα δεν υπάρχει πρακτικά, δε συντηρείται κανείς. Γίνεις δε γίνεις "ελεγκτής" το ίδιο πράγμα είναι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To ότι θα φτάναμε ως κλάδος, από εκεί που είμασταν βουτηγμένοι στο κατεστημένο και το σάπιο σύστημα... να μιλάμε για επαναστάσεις, το φανταζόσασταν?

Τέλος πάντων, νομίζω ότι είναι απλώς μια ακόμη κακοπληρωμένη δουλειά με ευθύνη... Ετσι όπως ήταν μέχρι τώρα πολλές μελέτες και επιβλέψεις. Αρα, συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια....

Παράκληση μόνο, για τους νέους συναδέλφους... ή τους άπειρους ανεξαρτήτως ηλικίας (κι εγώ μέσα...) να προσέχουν και να είναι ιδιαίτερα σχολαστικοί στις μετρήσεις και τις διαπιστώσεις τους και να μη σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους γιατί έχει χοντρύνει πολύ το πράγμα με τις ευθύνες και τις τιμωρίες των μηχανικών... κάπου θα ξεσπάσει όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.