Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές Ελεγκτών Δόμησης: "Μπούρδα" ή αξιοπρεπείς;


Αμοιβές Ελεγκτών Δόμησης:  

141 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θεωρείτε τις αμοιβές των ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ελεγκτών δόμησης:

    • "Μπούρδες"
      119
    • Αξιοπρεπείς
      22


Recommended Posts

Είναι μεγάλη πατάτα το πράγμα παιδιά... Μόνο αν μιλάμε για μια αυτοψία σε μεσαίο οικόπεδο επίπεδο με πρόσοψη 10μ και με υπάρχουσες οικοδομές εκατέρωθεν... εκεί μετράς άνετα... αλλιώς αν πάμε στις περιπτώσεις που αναφέρει ο Μανώλης πιο πάνω... οι οποίες ίσως είναι και 20-50 χλμ από την έδρα σου.... βράστα!

Link to comment
Share on other sites

ο Μανώλης τα λέει τέλεια, τα είχα γράψει και εγώ παλιότερα. Θα σας πω μερικές πρόσφατες εμπειρίες μου από την ενασχόλησή μου με την τακτοποίηση αυθαιρέτων που εντοπίστηκαν μόνο με τοπογραφικό έλεγχο και μερικές φορές και επίπονο λόγω δυσκολίας συλλογής στοιχείων (παλαιά συμβόλαια, συντεταγμένες από οικισμούς, κλπ)...

1.οικία που εφάπτεται σε όμορο κτίριο σε διαφορετικό οικόπεδο, έβαλε ο διπλανός το κτίριο 30 εκ μέσα στο οικόπεδο το πελάτη με αποτέλεσμα και αυτός να χτίσει σε λάθος θέση, το πρόβλημα είναι σε δικαστήρια.

2. Εκτός σχεδίου σε οικόπεδο 5 στρ. Το σπίτι έχει μετακινηθεί κατά 1μ και έχει στρίψει και λίγο, ο ιδιοκτήτης δεν είχε ιδέα

3. εκτός σχεδίου το κτίριο μετακινημένο λίγο αλλά αρκετά για να μπει στα 15μ, ο ιδιοκτήτης είχε ρωτηθεί (!!!!) από τον εργολάβο (όχι τον μηχανικό) για το που θέλει το σπίτι !!!! (το οικόπεδο έχει κλίση μεγάλη)

4. εντός σχεδίου η μάντρα του διπλανού είναι θεόστραβη με αποτέλεσμα όλο το κτίριο να είναι σε λάθος θέση (πάλι μεγάλη κλίση οικοπέδου >40%)

5. Λάθος από μελετητή σχεδίού πόλεως σε συντεταγμένες !!! ο διπλανός έχτισε με οικοδομησιμότητα μέσα στο δικό μας οικόπεδο και ο μελετητής του Σχ.Πόλης δεν την έλαβε υπόψιν του με αποτέλεσμα οι συντεταγμένες του οικοπέδου μας να μπαίνουν στο σπίτι του διπλανού και το οικόπεδο στην πράξη να είναι μικρότερο σε πλάτος.(το άλλο όμορο οικόπεδο είναι αδόμητο)

Θα ήθελα να μου πουν οι συνάδελφοι που θα γίνουν Ε.Δ με ποιό τρόπο θα εντόπιζαν τις παραπάνω περιπτώσεις που είναι πραγματικές χωρίς συμβολή τοπογράφου και έρευνα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτή η φιλοσοφία απέχει πολύ από τη λειτουργία του ΕΔ ως την έχουν φανταστεί στο ΥΠΕΚΑ, βάζε λεφτά στην άκρη για δικηγόρους. Και αν η φόρμα λέει έλεγχο θέσης οικοδομής και το γήπεδο είναι 5-6έξι στρέμματα και η οικοδομή είναι στη μέση.Πως θα εξακριβώσεις τη σωστή θέση, με κορδέλα? Αν δεν είναι οριοθετημένο? Αν είναι οριοθετημένο λάθος αλλά η οικοδομή είναι σωστά τοποθετημένη? Αν η φόρμα λέει έλεγχο ύψους και η οικοδομή έχει στέγη.Πως θα ελέγξεις το ύψος της στέγης, με κορδέλα, με γερανό πως? Αρα δε φτάνει η φόρμα ελέγχων, αλλά χρειάζεται μια επιλογή ποιοτικών ελέγχων ανα περίπτωση και φυσικά να είναι και πραγματοποιήσιμοι. Αν στο ίδιο ερώτημα της φόρμας για έλεγχο ύψους της οικοδομής σε οικισμούς, που τώρα είναι από το φυσικό έδαφος ,αυτός έχει αλλοιώσει όλη το οικόπεδο υψομετρικά, εσύ που θα βρεις το φυσικό έδαφος? Άστα είναι πάλι μια πολύ βιαστική και πολύ πρόχειρη αντιμετώπιση ενός πολύ σοβαρού κομματιού της οικοδομής αυτού του ελέγχου.Πάντως πολύ έξυπνα πετάξανε το μπαλάκι στους ιδιώτες με μηδενικό δικό τους κόστος αλλά με εξευτελιστικές τιμές για τους ελεγκτές.

 

 

manolis gon, συμφωνώ, αλλά εγώ το βλέπω το θέμα και από την ανάποδη.

έχω την εντύπωση ότι θα αναγκατούν να τα κάνουν να λειτουργήσουν με την φιλοσοφία που περιγράφω (φιλοσοφία φόρμας) γιατι μόνο έστι υπάρχει ανταπόκριση στις αμοιβές που παρέχονται. καμιά αξιόλογη δουλειά δεν γίνεται χωρίς την ανάλογη αμοιβή. δεν ξέρω πως έγραψαν το κείμενο του νόμου...αλλά θα αναγκαστουν να το προσαρμόσουν (εγκυκλιοι, τροποποιήσεις, κτλ.."τα ξέρουμε αυτά καλά".) ώστε να υπάρχουν ξεκάθαρες απαντήσεις στις ερωτήσεις που εσύ και άλλοι συνάδελφοι πολλοί σωστά θέτουν.

 

Π.χ. κατά τη γνώμη μου οι αποστάσεις από τα όρια γηπέδου δεν μπορούν να ελεγχθουν, ειδικά εαν δεν υπάρχουν τα όρια. μόνο με δειγματοληπτικό έγεγχο του υπουργείου με τοπογράφο και ανάλογη αμοιβή για αυτή τη δουλειά από το υπουργείο. οπότε θα μερίμενα τροποποίηση για τη μεταφορά των ευθυνών στον επιβλέποντα και στον ιδιοκτήτη μαζί και ανάλογη δήλωση στη φόρμα ελέγχου ότι τα όρια υποδείχθηκαν στον ΕΔ από τους προηγούμενους.

 

στην περίπτωση πχ του ύψους νομίζω ότι η μέτρησή του μπορεί να γίνει με το λειζερ που θα αναγκαστεί να έχει και να μάθει να χρησιμοποιεί ο ΕΔ. και πάλι σε ειδικές περιπτώσεις να υπάρχει σχετική αναφορά.

 

δεν μπορούν να μας "πετάξουν έτσι το μπαλάκι" γιατί οι μηχανικοί δεν είναι βλάκες. αυτό που παρουσιάζεται στο νόμο εγώ θα το περιέγραφα σαν μια έκθεση αυτοψίας για ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ του υπουργείου και μόνο. έτσι μόνο εγω προσωπικά θα έβαζα την υπογραφή μου. εκτός και αν με πληρώσουν με 5.000€ για να προχωρήσω σε περεταίρω πιστοποιήσεις. μην τρελαθούμε τώρα! πιστεύω ότι εδώ τίθεται στου μηχανικούς σοβαρό ζήτημα ευθύνης και ηθικής.

 

απλά δεν απορρίπτω κάτι απο την αρχή γιατί πιστεύω ότι πρέπει να αναπτυχθεί ένας μηχανισμός ελέγχου που να λειτουργεί σωστά στην Ελλάδα και μάλιστα από ιδιώτες μηχανικούς. γενικά νομίζω ότι θα πρέπει να υπάρξουν προσαρμογες όπου χρειάζεται ως συνέπεια καλύτερης επεξεργασίας των σχέσεων ΑΜΟΙΒΗΣ-ΠΡΑΞΗΣ (όχι θεωρίας)-ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ (feedback)

 

το πρόβλημα πάντως παραμένει για τους πρώτους ΕΔ μέχρι να συνηδητοποιήσουν οι αρμόδιοι τα παραπάνω!

 

μην ξεχνάμε ότι είμαστε στην Ελλάδα και ότι τίποτα ακόμα δεν γίνεται σωστά από την αρχή (πως να γίνει άλλωστε αφού όλοι έχουν μαυρα μεσάνοιχτα από τέτοιους μηχανισμούς και πως αυτοί αναπτύσσονται και εξελίσσονται)! τουλάχιστον σε αυτή τη νέα προσπάθεια ας υπάρχει η διάθεση για εξέλιξη και βελτίωση (και όχι μόνο σε θέματα πολεοδομικά, αμήν)

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

ΓΗΝ ΚΑΙ ΥΔΩΡ ???

 

Σύμφωνα με το παρακάτω δημοσίευμα θα έπρεπε να πετάμε στα σύννεφα οι μηχανικοί. Λέτε να προκύψουν κι άλλες αρμοδιότητες για ΕΔ και να πεφτουν τα 300άρια βροχή?? :smile:

 

“Ράμπο δόμησης” ελέγχουν τα πάντα

Τα δίνει όλα στους μηχανικούς το ΥΠΕΚΑ

Γην και ύδωρ στους μηχανικούς προσφέρουν τα νέα πολεοδομικά και χωροταξικά εργαλεία του υπουργείου Περιβάλλοντος, βάζοντας τον κλάδο στην πρώτη γραμμή των μέτρων που έχει θεσπίσει για την πάταξη της διαφθοράς στις πολεοδομίες αλλά και για τη «νομιμοποίηση» των αυθαιρέτων.

C7DC2F4C921A175F3255BF6062282222.jpg

Μοναδική παραφωνία αποτελεί το γεγονός ότι οι νέοι ρόλοι δεν δίνονται ανέξοδα και επιβαρύνουν με νέα καπέλα τους πολίτες…

Την ώρα που συμβολαιογράφοι, ταξιτζήδες, φορτηγά και δικηγόροι εναντιώνονται στα μέτρα της πολιτείας, αντιδρώντας στην κατάργηση κεκτημένων ετών, οι μηχανικοί έχουν κάθε λόγο να χαμογελούν από τον μεγάλο όγκο δουλειάς που τους ανοίγει το ΥΠΕΚΑ, τη στιγμή μάλιστα που η οικοδομή έχει καταρρεύσει.

Με τις πολεοδομίες να βγαίνουν σε «εφεδρεία», οι μηχανικοί παίρνουν το πάνω χέρι στην έκδοση και τον έλεγχο των οικοδομικών αδειών. Το σχέδιο νόμου που βρίσκεται προς ψήφιση στη Βουλή έχοντας τη σφραγίδα του αναπληρωτή υπουργού κ. Νίκου Σηφουνάκη προβλέπει τη σύσταση «ράμπο» δόμησης (σ.σ.: σώμα ελεγκτών δόμησης θα ονομάζεται) που θα έχει την αρμοδιότητα των ελέγχων σε τρία στάδια της οικοδομής.

Η επιλογή τους θα γίνεται με κλήρωση ώστε ο ελεγκτής-μηχανικός να είναι διαφορετικός σε κάθε στάδιο της οικοδομής. Μηχανικοί θα έχουν και όλη την ευθύνη της έγκρισης των μελετών (αρχιτεκτονικής, στατικής κ.ά.) και της κατασκευής του κτιρίου, αρμοδιότητα που είχαν έως σήμερα οι πολεοδομίες, οι οποίες μετονομάζονται σε υπηρεσίες δόμησης και θα περιοριστούν στον έλεγχο νομιμότητας και στην ψηφιοποίηση των αδειών.

Ολοκληρωτικά πάνω τους παίρνουν οι μηχανικοί και τον νέο νόμο για την αυθαίρετα. Καθίσταται ο πολύτιμος σύμβουλος του πολίτη από την αρχή έως το τέλος διεκπεραιώνοντας όλη τη διαδικασία ηλεκτρονικά. Ακόμη και η ιστοσελίδα του υπουργείου στην οποία φιλοξενούνται οι δηλώσεις κατασκευάστηκε και διαχειρίζεται από το Τεχνικό Επιμελητήριο αντί αμοιβής που, σύμφωνα με τον νόμο, προβλέπεται να προέλθει από το πράσινο ταμείο.

Τα «οφίτσια» των μηχανικών πολλαπλασιάζονται από τη στιγμή που καθίσταται άκυρη κάθε μεταβίβαση ακινήτου, οικοπέδου, κατοικίας με ημιυπαίθριο, χωρίς τη βεβαίωση του μηχανικού που να πιστοποιεί ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Τα νέα μέτρα δίνουν δουλειά σε εκατοντάδες μηχανικούς και με το αζημίωτο καθώς η κάθε αυτοψία θα ξεκινά από 300 ευρώ.

Δυσκίνητη εμφανίζεται η πολιτεία μόνο στην εκπόνηση των Προεδρικών Διαταγμάτων και των υπουργικών αποφάσεων που θα διαμορφώσουν τους νέους κανόνες αμοιβών των μηχανικών στο πλαίσιο της απελευθέρωσης του επαγγέλματος που ισχύει από τις 2 Ιουλίου.

Είναι από τα λίγα σημεία που οι δύο πλευρές έχουν κοντραριστεί αλλά σε ήπιους τόνους. Το ΤΕΕ κάνει λόγο για στρέβλωση της αγοράς και εκτίναξη του κόστους έκδοσης των οικοδομικών αδειών εξαιτίας του δεκαπλασιασμού των κρατήσεων και των εισφορών που επιβαρύνουν τις άδειες.

Συνεπεία τούτου είναι να έχει παγώσει η αγορά και είτε να μην βγαίνουν καινούριες άδειες είτε να βγαίνουν με κίνδυνο ο κόσμος να κληθεί να ξαναπληρώσει.

ΠΗΓΗ: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ, 11/10/2011

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Καλά... το "ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ" δεν τα βάζει με τους μηχανικούς, αλλά με το ΥΠΕΚΑ και συγκεκριμένα τον αγαπημένο του υπουργό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάθε φορά που νομοθετούν στο...γόνατο κάποιος πληρώνει τη νύφη.Έχω ακούσει να μας λένε λουλούδες του σαλονιού (κατά τα κανίς) γιατί δεν αντιδράμε όσο πρέπει και δεχόμαστε τα πάντα.Το ΤΕΕ ...σςςςς μην ξυπνήσει.Ολοι θέλουν με την απελευθέρωση του επαγγελματος να κάνεις μελέτη και καθημερινή επίβλεψη με 5,000Ε.Τωρα μετατοπίζουν τις ευθύνες μια χαρά και χαρας ευαγγέλια ακούω συχνα ότι μας προστατεύουν...το επάγγελμα.¨Εκανα αίτηση στις 12.03 και πηρα Α/Α 4878.Δεν νομίζω ότι θα πάω όμως γιατί με τέτοιες αμοιβές προτιμώ να φτιάχνω μαρμελάδες παρα να έχω τόση ευθύνη και να πληρώνω βενζίνες, διόδια κλπ από την τσέπη μου.Εδω δικές μας μελέτες τις αλλάζανε τα φώτα μόλις φεύγαμε απο την οικοδομή οι ιδιοκτήτες και οι εργολάβοι και σου ερχόταν τρέλλλλλα.

Νομίζω οτι θα γίνει σαν τις βεβαιώσεις νομιμότητας.Συμβολαιογράφοι και δικηγόροι λένε..."εχω κάποιον μηχανικό με 150Ε αλλά άν έχεις εσύ κάποιον της εμπιστοσύνης σου να πας" άντε να ζητήσης εσύ παραπάνω που ψάχνεις άδειες τοπογραφικα κλπ.Ετσι εμέσως πλην σαφώς αυτοί οι κλάδοι καθορίζουν τις αμοιβές μας.Μας ευτελίζουν ενώ τώρα πια το σημαντικότερο είναι η αποτύπωση.Θλίβομαι και δεν βλέπω φώς στο τούνελ διότι οι πολιτικοί είναι αυτοί που είναι και μας αφτασαν ωσ εδω.Ευχαριστω για την ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη του μετρου αυτου δεν ειναι λαθος.

Αν λειτουργησει και δεν γινει πηγη λαδωματος θα ειναι μια χαρα.

Οι αμοιβες αστειες μεν, αλλα αναλογα με την περιπρωση μπορει να ειναι και υψηλες.

 

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να αλλαξει η νοοτροπια των μηχανικων που κανουν μελετη και αυτων που αναλαμβανουν επιβλεψη.

Βεβαια, για ποιες μελετες και επιβλεψεις να μιλαμε πλεον?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη διαδικασία είναι μια "μεγαλοπρεπέστατη μπούρδα", η οποία έχει δύο στόχους. Πρώτον να ρίξει "στάχτη" στα μάτια κάποιων και δεύτερον να δώσει το δικαίωμα περικοπών (κάθε είδους και μορφής) στο κράτος!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.