Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές Ελεγκτών Δόμησης: "Μπούρδα" ή αξιοπρεπείς;


Αμοιβές Ελεγκτών Δόμησης:  

141 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θεωρείτε τις αμοιβές των ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ελεγκτών δόμησης:

    • "Μπούρδες"
      119
    • Αξιοπρεπείς
      22


Recommended Posts

Η πρώτη φουρνιά δεν θα τραβήξει τίποτα για τον απλό λόγο ότι μέχρι να λήξει η άδειά τους το πιθανότερο είναι να μην έχουν κάνει κανέναν έλεγχο.

 

Ο έλεγχος γίνεται μόνο εάν η άδεια έχει βγει με τον 4030.

Απ'ότι ξέρω στην πολεοδομία της περιοχής, μέχρι πρόσφατα δεν είχε βγει καμία νέα Α.Δ. για κτίριο, παρά μόνο για μικροδουλειές.

Αν δεν βγει Α.Δ. και δεν πέσει χρήμα στην αγορά, ποιος θα σηκώσει κτίριο για να πάμε οι ελεγκτές;

Ιδιαίτερα εγώ που είμαι μηχανολόγος, θα περιμένω καιρό...

Link to comment
Share on other sites

1. Οι ελεγχοι γινονται σε ΟΑ, των οποιων οι εργασιες ξεκινησαν μετα τις 1/3/2012. Ακομα και το 2008 για παραδειγμα να εχει εκδοθει η ΟΑ.

2. Απο το τοπικο ΤΕΕ και απο την ΕΥΕΔ, μου ειπαν τηλεφωνικα οτι ακομα και ΜΜ ή ΗΜ μπορει να κανουν οποιοδηποτε ελεγχο και οχι μονο τον ελεγχο ΗΜ (οπου αυτος απαιτειται)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

δηλ θα μας καλεσουν να ελεγξουμε αν ο οπλισμος εχει τοποθετηθει σωστα, αν εχει γινει σωστη σκυροδετηση και αλλα συναφη εχουν κατασκευαστει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα οτι αυτην την απαντηση πηρα τηλεφωνικα.

Δεν εχει καμια δουλεια ο ΕΔ με οπλισμο και σωστη σκυροδετηση, ξαναδιαβασε τη νομοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερες άδειες (2010), οι οποίες πρίν φτάσουν στο στάδιο να πάρουν ρεύμα (2013) θα χρειαστούν κάποια αναθεώρηση, θα χρειαστεί ΕΔ? ή πάει με το παλιό καθεστός και η αναθεώρηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συναδελφοι καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω αν εχει τυχει σε καποιον απο εσας να ερθει ελεγκτης δομησης και να βγαλει αρνητικο πορισμα.τι γινεται σε αυτη την περιπτωση.σκεφτομαι να προχωρησω σε ενημερωση του φακελου γιατι εχω μικρο παραβασεις.θα εχω κυρωσεις?οι εργασιες παυουν μεχρι να γινει η ενη,ερωση?ευχαριστω για τις απαντησεις εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχει κάνει κάποιος έλεγχο δόμησης;

 

Ποια είναι η διαδικασία της αμοιβής;

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα τι γίνεται με την απόδειξη. Την κόβετε επί τόπου κατά την αυτοψία ή μετά την επιβεβαίωση της κατάθεσής της αμοιβής;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πάρεις τα χρήματα. Και μόνο τότε στέλνεις το πόρισμα στην Υ.ΔΟΜ. Μάλιστα, η υπουργική απόφαση αναφέρει ότι ο κύριος του έργου έχει την υποχρέωση να την καταθέσει εντός 24 ωρών απ' την αυτοψία, διαφορετικά δεν στέλνεις το πόρισμα, ενημερώνεις για τη μη κατάθεση της αμοιβής και η Υ.ΔΟΜ. προχωράει σε διακοπή εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο έλεγχος περιλαμβάνει περισσότερα από ένα κτήρια πως υπολογίζετε την αμοιβή;

 

Π.χ. για δύο κτήρια στην ίδια άδεια, η αμοιβή είναι 2*150€=300€ ή είναι 150€ ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.