Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

 

Όπως λέγαμε και στο εργοτάξιο, αφεντικό που δεν πληρώνει δεν είναι αφεντικό όσο και να φωνάζει!

 

αυτο το αφεντικο το πληρωνουμε και απο πανω !!

ειναι αυτο που λεμε και κερατας και γδαρμενος

 

 

Ο φοιτητής Οικονόμου αφού έχει παραδόσει λευκή κόλλα πάει στον καθηγητή του και βάζει το εξής στοίχημα:

 

 

- Κύριε καθηγητά, θα σας βάλω ένα πρόβλημα και αν σε 24 ώρες δεν το έχετε λύσει θα με περάσετε με 10 στο μάθημά σας. Ο καθηγητής συμφώνησε και άκουσε το πρόβλημα:

"Τί είναι αυτό που είναι παράλογο και όχι παράνομο;

Τί είναι αυτό που είναι παράνομο αλλά όχι παράλογο;

Τί είναι αυτό που είναι και παράνομο και παράλογο;"

Ο καθηγητής προσπάθησε όλη τη μέρα να βγάλει άκρη και δεν τα κατάφερε. Οπότε όταν εμφανίστηκε στο γραφείο του ο Οικονόμου τράβηξε την κόλλα του και μπροστά του του έβαλε 10. Αφού έφυγε κατευχαριστημένος ο Οικονόμου ο καθηγητής πήγε σκασμένος στο κυλικείο να πιεί έναν καφέ.

Μόλις τον αντίκρυσε χολωμένο ο καφετζής τον ρώτησε τι έχει και μόλις άκουσε την ιστορία του απάντησε:

- Κε καθηγητά, η λύση είναι γνωστή σε όλο το πανεπιστήμιο και είναι η εξής:

Εσείς είστε 60 χρονών και έχετε παντρευτεί μία 22 χρονών. Αυτό είναι παράλογο και όχι παράνομο.

Ο Οικονόμου τα έχει με τη γυναίκα σας. Αυτό είναι παράνομο αλλά όχι παράλογο.

Το γεγονος ότι περάσατε με 10 τον γκόμενο της γυναίκας σας ενώ έδωσε λευκή κόλλα, είναι και παράλογο και παράνομο!

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταθέσει κανείς λίστα συμφωνητικών στην εφορία για το τρίμηνο που πέρασε? Η προθεσμία έληγε 20 Ιανουαρίου...το έκανε κανείς?

Δεν χρειάζεται!!!!

Έτσι πιστεύω και εγώ και δεν έχω καταθέσει τίποτα, αλλά 1-2 συνάδελφοι υποστηρίζουν πως στη ΔΟΥ τους το ανέφεραν και τα κατέθεσαν οριακά στο χρονικό διάστημα που έπρεπε...ο καθένας κλασσικά κάνει ό,τι θέλει...

Ας δούμε λίγο τι ισχύει.

Η κατάθεση της 3μηνιαίας κατάστασης συμφωνητικών απορρέει από την παράγραφο 16, του άρθρου 8 του ν.1882/1990 που λέει:

16. Συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων για οιανδήποτε συναλλαγή θεωρούνται μέσα σε 10 ημέρες από της ημερομηνίας καταρτίσεως και υπογραφής από την αρμδόδια ΔΟΥ, άλλως είναι ανίσχυρα και δεν έχουν κανένα έννομο αποτέλεσμα.

"Κατ' εξαίρεση, δεν θεωρούνται τα συμφωνητικά του προηγούμενου εδαφίου που καταρτίζονται από επιτηδευματίες ή τρίτους με το Δημόσιο, τις τράπεζες, τους οργανισμούς, τις επιχειρήσεις του ευρύτερου δημόσιου τομέα, τους δήμους και τις κοινότητες, τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις, τις επιχειρήσεις που εκδίδουν κάρτες συναλλαγών και τις εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης του ν.1665/1986."

 

Τροποποιήθηκε με την 1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000

που λέει στη 2η παράγραφο:

2. Καθορίζουμε διαφορετικό τρόπο υποβολής των συμφωνητικών που καταρτίζουν οι λοιποί υπόχρεοι, ως ακολούθως:

α) Τα συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων καταχωρούνται σε κατάσταση, η οποία υποβάλλεται από κάθε υπόχρεο επιτηδευματία για θεώρηση στην αρμόδια ΔΟΥ μέχρι την εικοστή (20ή) ημέρα των μηνών Ιανουαρίου, Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου εκάστου έτους, στην οποία (κατάσταση) συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο.

 

Το άρθρο 8 του νόμου 1882/1990 βρίσκεται ακόμα σε ισχύ.

Υπάρχει μετά η ΠΟΛ 1193/2011 που λέει:

1. Οι μηχανικοί ελεύθεροι επαγγελματίες, υποβάλλουν μέχρι την 20η ημέρα του μηνός Φεβρουαρίου κάθε έτους, καταστάσεις με τις έγγραφες συμφωνίες που έχουν συνάψει με τους αντισυμβαλλομένους τους μέσα στην προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, υπό μορφή ΠΙΝΑΚΑ υπόδειγμα του οποίου επισυνάπτεται στην παρούσα απόφαση.

2. Ειδικότερα, κατά την πρώτη εφαρμογή, οι μηχανικοί ελεύθεροι επαγγελματίες θα συμπεριλάβουν στις καταστάσεις που θα υποβάλλουν μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου 2012, μόνο τις έγγραφες συμφωνίες που έχουν συνάψει με τους αντισυμβαλλομένους τους από 1.7.2011 μέχρι και 31.12.2011.

3. Οι καταστάσεις υποβάλλονται με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας στο δικτυακό τόπο της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.).

 

Παράλογο ή όχι, εγώ δεν έχω βρει κάτι που να λέει είτε ότι καταργείται ο νόμος 1882/1990 ούτε άμεσα (με σαφή αναφορά) είτε έμμεσα (του στυλ: όποιος νόμος αντιβαίνει στις διατάξεις π.χ. της ΠΟΛ 1193 παύει να ισχύει κτλ).

Από τη δική μου εφορία, αρχκά μου δέχτηκαν κατάσταση με συμφωνητικά μεταξύ ιδιωτών και επιτηδευματιών. μετά μου είπαν ότι τα συμφωνητικά με ιδιώτες δεν μπαίνουν στην κατάσταση, μετά δε μου δέχτηκαν κατάσταση ούτε με συμφωνητικά μεταξύ επιτηδευματιών, τον Ιανουάριο μου τη δέχτηκαν...

 

Εγώ προσωπικά φτιάχνω κατάσταση με τα συμφωνητικά μεταξύ επιτηδευματιών και την πηγαίνω.

 

απο εκπροσωπο του ΤΕΕ εμαθα οτι εχουν ξεκινησει στο πειθαρχικο να καλουν για ΧΑΜΗΛΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ !!!

Τραγικοί νοσταλγοί του παρελθόντος...

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι ειναι κυνηγι μαγισσων.....

 

στην τελικη αν ελεγε το τεε 5000 ευρω η καθε τακτοποιηση με 4014 θαμασταν πιο ακριβοι ως μηχανικοι απο το 85% των προστιμων

των αντιστοιχων περιπτωσεων

 

κατι σαν τους γυναικολογους....ποσο ειναι η αμοιβη σας?

αν πας στο 3κλινο 1500

α πας 2κλινο 3000

αν πας μονοκλινο 5000

και σουιτα 10000

 

 

υγ δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο που λεω αλλα αποσο θυμαμαι οι περισσοτεροι του πειθαρχικου κανουν ΔΗΜΟΣΙΑ εργα....επομενως τους φαινονται φραγκοδιφραγκα οι αμοιβες μας

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

ας με καλεσουν να γελασουμε....

εχω αρχισει να βαριεμαι

εχουν αρχισει οι προσκλησεις...

Το πρόβλημα θα είναι ότι δεν θα μπορούμε να γελάμε την ώρα της συζήτησης... δεν είναι σωστό βρε αδερφέ.

Πάντως θα είχε ενδιαφέρον.

Η πρόσκληση είναι πρωινές ώρες ή απόγευμα? Πρωί δεν μπορώ... Κάνω τακτοποιήσεις με 500€ !!! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έκανα δήλωση 4014 του αδελφού μου με 400 ευρώ.....

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία χαζομάρα του ΤΕΕ που δε θα οδηγήσει πουθενά.

Ο κάθε ένας είναι ελεύθερος να ορίσει την τιμή που νομίζει. Εκ του νόμου. Η δυνατότητα του ΤΕΕ να καλέσει για εξηγήσεις καταργήθηκε.

Άρα... μηδέν εις το πηλίκον.

 

Τι μπορεί να κάνει το ΤΕΕ;

Να πάει π.χ. στην ΕΥΠΕΝ ή πως τη λένε και να πει:

Απαιτώ ελέγχους.

Να δεις πως θα έσκαγαν τα ΠΕΑ των 50€.

 

Να πάει στο Υπ.ΟΙκ και να πει:

Απαιτώ διασταύρωση των ΠΕΑ στις εφορίες.

Να δεις πως θα έσκαγαν τα ΠΕΑ με photoshop λες και είναι η Βανδή.

 

Να πάει στο ΥΠΕΚΑ και να πει:

Απαιτώ ελέγχους στις δηλώσεις αυθαιρέτων.

Να δεις πως θα έσκαγαν οι δηλώσεις των 300€ με απ'όλα.

 

Αλλά τι κάνει;

Κάτι που δεν δικαιούται να κάνει και θα τελειώσει πριν καν αρχίσει... (αν ποτέ αρχίσει...)

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.