Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

Αν και βγαίνουμε off topic... ΟΛΑ αυτά θα είχαν λυθεί και διαλευκανθεί ΕΑΝ το ΤΕΕ είχε απαντήσεις βασισμένες σε ΝΟΜΟΥΣ για το αν, πότε, πόσο, κλπ πληρώνουμε για κάθε δουλειά μας. Δυστυχώς όμως, εάν πάρεις τηλέφωνο στο ΤΕΕ και ρωτήσεις για το αν πρέπει να πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ για πχ απλές συμβουλές μηχανικού για αγορά ενός οικοπέδου, θα σου πει "Βεβαίως και πρέπει να πληρώσεις... ΚΑΙ υπερ ΤΕΕ"!!!!

 

Ακριβώς. Βλέπετε που ο πιο ειδήμων από όλους, το ΤΕΕ, λέει τη "νόμιμη" (δεν είναι φυσικά και η πιο δίκαιη) απάντηση. Τι άλλο θέλετε; Δεν βγαίνει το ΤΕΕ να πει τίποτα, διότι είναι προφανές, για όλες τις εργασίες πρέπει να τα πληρώνεις όλα! ΦΠΑ-ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-χαρ/μο+συμφωνητικό!

Faethon, η υποβολή σχεδίων σε ηλεκτρονικό σύστημα δεν αντικαθιστά άραγε την υποβολή σε υπηρεσία;

Οι ερωτήσεις που κάνουν κάποιοι είναι του στυλ "είναι νόμιμο που σε δρόμο με όριο 100, εγώ έτρεχα με 102; Αφού όλοι τρέχουν με 130, το 100 είναι παράλογα χαμηλο" Ε, λοιπόν η απάντηση είναι ότι αν ο τροχονόμος είναι στραβόξυλο μπορεί να σε γράψει!

Ας σημειωθεί ότι είμαι φανατικός φιλελεύθερος στις αντιλήψεις μου, πιστεύω στην κατάργηση ελάχιστων αμοιβών, φορεών (όπως ΤΕΕ), υποχρεωτικής ασφάλισης κτλ.

Προσωπικά θα συνιστούσα όπου μπορείτε μαύρα.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Βλέπετε που ο πιο ειδήμων από όλους, το ΤΕΕ, λέει τη "νόμιμη" (δεν είναι φυσικά και η πιο δίκαιη) απάντηση. Τι άλλο θέλετε; Δεν βγαίνει το ΤΕΕ να πει τίποτα, διότι είναι προφανές, για όλες τις εργασίες πρέπει να τα πληρώνεις όλα! ΦΠΑ-ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-χαρ/μο+συμφωνητικό!

Δεν νομίζω να έχεις δίκαιο σε αυτό, διότι προσωπικά πιστεύω ότι οι απαντήσεις του ΤΕΕ είναι ότι συμφέρει το ΤΕΕ. Είναι σαν να σε ρωτάει κάποιος: "Για αμοιβή θες τη νόμιμη?" και εάν του πεις εσύ "Ναι" τότε αυτός θα σου δώσει τη νόμιμη. Σε συμφέρει λοιπόν να του πεις "Όχι, μην μου δίνεις τη νόμιμη, δώσ μου λιγότερα" ???

Κάτι τέτοιο, που λέει το ΤΕΕ, ΙΣΩΣ ίσχυε ΕΑΝ όλες οι εργασίες είχαν ελάχιστη. Και ως παράδειγμα αναφέρω: Τι ελάχιστη-νόμιμη μπορεί να έχει μία συμβουλή σε έναν πελάτη για το πιο από τα 3 οικόπεδα που έχει βάλει στο μάτι, είναι το καλύτερο για κάτι που θέλει να κτίσει???

Άσε που εάν για ΟΛΑ είχαμε και να πληρώνουμε, αλλά και όλη αυτή τη γραφειοκρατία, τότε... άστα βράστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα μπορείς να μας πεις τις διατάξεις ή τους νόμους που τα κάνουν όλα αυτά ξεκάθαρα?

Δεν με λένε Ιάσονα αλλά νομίζω πως τα παρακάτω απαντούν.

 

ΠΟΛ.1204/31.5.93 Προκαταβλητέος φόρος αρχιτεκτόνων - μηχανικών.

3. Ύστερα από τα παραπάνω, όπως έχει γίνει δεκτό και από τη διοίκηση (Λ 9914/ΠΟΛ.182/16.6.1971 διαταγή της) σε προκαταβολή φόρου 4% ή 10%, κατά περίπτωση, υπόκεινται μόνο οι αμοιβές των αρχιτεκτόνων και μηχανικών επί μελετών για τις οποίες προβλέπεται θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή τη χορήγηση σχετικής άδειας από την αρμόδια Υπηρεσία. Για τις λοιπές περιπτώσεις που δεν προβλέπεται θεώρηση ή χορήγηση σχετικής άδειας, δεν εφαρμόζονται οι πιο πάνω διατάξεις, της παραγρ. 4 του άρθρου 15, αλλά οι διατάξεις, του άρθρου 48 του ν.δ. 3323/1955, με βάση τις οποίες παρακρατείται φόρος με συντελεστή 15% στο ακαθάριστο ποσό της συμβατικής ή νόμιμης, κατά περίπτωση, αμοιβής του δικαιούχου.

 

Το άρθρο 48 του 3323/55 κάνει αναφορά στην παρακράτηση φόρου που γίνεται από εταιρίες κλπ.

Άρα συμπερασματικά για εργασίες μηχανικού που δεν θεωρούνται σχέδια ή μελέτες, δεν έχουμε προκαταβολή φόρου. (Το 15% έχει γίνει το γνωστό 20%)

 

 

Ακριβώς. Βλέπετε που ο πιο ειδήμων από όλους, το ΤΕΕ, λέει τη "νόμιμη" (δεν είναι φυσικά και η πιο δίκαιη) απάντηση. Τι άλλο θέλετε; Δεν βγαίνει το ΤΕΕ να πει τίποτα, διότι είναι προφανές, για όλες τις εργασίες πρέπει να τα πληρώνεις όλα! ΦΠΑ-ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-χαρ/μο+συμφωνητικό!

Faethon, η υποβολή σχεδίων σε ηλεκτρονικό σύστημα δεν αντικαθιστά άραγε την υποβολή σε υπηρεσία;

Οι ερωτήσεις που κάνουν κάποιοι είναι του στυλ "είναι νόμιμο που σε δρόμο με όριο 100, εγώ έτρεχα με 102; Αφού όλοι τρέχουν με 130, το 100 είναι παράλογα χαμηλο" Ε, λοιπόν η απάντηση είναι ότι αν ο τροχονόμος είναι στραβόξυλο μπορεί να σε γράψει!

Ας σημειωθεί ότι είμαι φανατικός φιλελεύθερος στις αντιλήψεις μου, πιστεύω στην κατάργηση ελάχιστων αμοιβών, φορεών (όπως ΤΕΕ), υποχρεωτικής ασφάλισης κτλ.

Προσωπικά θα συνιστούσα όπου μπορείτε μαύρα.

Για ποια υποβολή σχεδίων μιλάς;

Από ότι βλέπω ξεκίνησες λέγοντας "Εγώ πάλι πιστεύω ότι προκαταβλητέο φόρο (εις την λαϊκήν, "ΦΕΜ") κόβεις οπουδήποτε μηχανικός κόβει απόδειξη. Διάβασε και το άρθρο 52 του Ν.2238/1994 (ΦΕΚ 151Α/1994)."

Αλλά στο συγκεκριμένο.

Θεώρηση μελέτης ή σχεδίων σημαίνει πως υπάρχει εγκεκριμένο σχέδιο ή μελέτη. Όχι απλά κατάθεση ενός σχεδίου σε μια υπηρεσία προς ενημέρωσή της (ας πούμε Υποθηκοφυλάκιο).

Όπου λοιπόν υπάρχει τέτοια θεώρηση και έγκριση, ναι υπάρχει απαίτηση καταβολής ΦΕΜ.

 

Επίσης δεν κατάλαβες το σχόλιο του architect_duth. Θα σου πούνε να πληρώσεις εισφορές υπέρ ΤΕΕ, παρότι έχει καταργηθεί με νόμο. Αυτό δεν δείχνει ότι δεν είναι ο πιο ειδήμων;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Εν δυνάμει όλες οι εργασίες μπορούν να περαστούν από το σύστημα αμοιβών. Μπορείς να βάλεις ωριαία ή ημερήσια εργασία όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ. Επομένως και για τη συμβουλή ποιο οικόπεδο θα αγοράσει ο πελάτης μπορείς να πεις ασχολήθηκα 1 ώρα ή και 30 ημέρες. Πάντως μπορείς να δηλώσεις την εργασία σου.

 

""Άσε που εάν για ΟΛΑ είχαμε και να πληρώνουμε, αλλά και όλη αυτή τη γραφειοκρατία, τότε... άστα βράστα!!!""

 

Αυτό συγγνώμη αλλά δεν έχει καμία σχέση με το τι είναι νόμιμο και τι όχι!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχεις δίκιο ότι όλες οι εργασίες μπορούν να περαστούν από το σύστημα αμοιβών.

Το θέμα είναι για ποιες έχουμε υποχρέωση να το πράξουμε. Υποχρέωση λοιπόν έχουμε για τις εργασίες που είμαστε υποχρεωμένοι να καταθέσουμε στο ΤΕΕ την σύμβαση με τον πελάτη, με βάση την σχετική νομοθεσία.

 

Αλλά ποιος είναι αυτός που θα καθορίσει αν η εργασία απαιτεί 5 λεπτά ή κάτι άλλο; Προφανώς ο μηχανικός.

 

Ποιο είναι το θέμα μας όμως;;;; Έχουμε χάσει την μπάλα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Faethon11 +1 για τις σαφέστατες κι ορθότατες απαντήσεις σου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.