Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

Για τις βεβαιώσεις 4014 δεν είναι απαραίτητος ο Α/Α έργου από το σύστημα αμοιβών.

Αρκεί η συμφωνηθείσα αμοιβή, η οποία κατά την προσωπική μου άποψη ΠΟΤΕ δεν πρέπει να είναι μηδέν (ποικίλει από 50 ευρώ έως 250 ευρώ).

 

ΑΠΥ εκδίδεις πάντα στη συμφωνηθείσα αμοιβή και πληρώνεις 23% ΦΠΑ. Όχι ΦΕΜ (προκαταβολή φόρου) δεν χρειάζεται.

Νομίζω συμφωνούμε πλήρως ΙΑΣΩΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ότι ούτε κι εγώ έχω πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ για βεβαιώσεις. Απλά έχω την εντύπωση ότι "κανονικά" θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, που πρέπει να πάω για να ανεβάσω το περσινό ιδιωτικό συμφωνητικό που είχα κάνει με πελάτη σχετικά με νομιμοποίηση αυθαιρέτου ώστε να ενημερωθεί και το ΤΕΕ τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ανοιξι τπτ...και να ανοιγε δε γινεται σε μια μερα να πεσουν ολοι οι ελ.επαγγ.

 

 

αρα παραταση..και ισως και καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι Ιάσονα¨που βασίζεις το ότι δεν χρειάζεται Φ.Ε.Μ. η βεβαίωση μηχανικού?

Στο γεγονός πως την βεβαίωση την εκδίδει ο μηχανικός χωρίς να υπάρχει κάποια ανάγκη θεώρησης από δημόσια υπηρεσία (που και τι να θεωρήσει δηλαδή!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.