Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

Εγώ έχω ανεβάσει κι αυτά.

Προφανώς όμως ...πάει δεν πρόκειται να τα ζητήσουν τώρα....

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ όταν λες τα έχεις ανεβάσει, πού τα ανέβασες; Άνοιξε η Γ.Γ.Π.Σ. για να υποβάλουμε τη συγκεντρωτική; Ή απλά εννοείς ότι ανέβασες τα επιμέρους συμφωνητικά ηλεκτρονικά για κάθε περίπτωση αυθαιρέτου ή αδείας;

 

Αν θυμάμαι σωστά, υποτίθεται ότι πρέπει μέχρι τις 20 του μήνα (μέχρι την Τετάρτη δηλαδή) να υποβάλουμε τις συγκεντρωτικές του 2012.

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα, όταν λές ότι πρέπει να ανεβάσουμε όλα του 2012 στο σύστημα του ΤΕΕ, για να είμαστε ακριβείς, αν και offtopic, δεν προκύπτει από πουθενά ότι πρέπει όλα του 2012 να τα ανεβάσουμε. Τουλάχιστον από την ανακοίνωση της 29-11-12 του ΤΕΕ δεν προκύπτει ξεκάθαρα το ΑΠΟ ΠΟΤΕ. Και πώς να προέκυπτε άλλωστε αφού δεν ξέρουν τί να τα κάνουν ούτε αυτά που τους πήγαμε δια χειρός, ούτε τα επόμενα που ανεβάζουμε ηλεκτρονικά. Πάντως για την ΕΤΗΣΙΑ κατάσταση που πρέπει να στείλουμε στη ΓΓΠΣ εμείς άσχετα με το τί θα κάνει το ΤΕΕ, τίποτα δεν υπάρχει ως σήμερα στο site της ΓΓΠΣ. Συμπέρασμα : παράταση και πάλι λογικά??

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη προθεσμία προκύπτει με βάση τα περυσινά δεδομένα.....

Μέχρι 20.2.2012 θα έπρεπε να ανέβουν σε κατάσταση οι έγγραφες συμφωνίες των μηχανικών για το προηγούμενο έτος 2011 (από Υπουργείο Οικονομικών). Ταυτοχρόνως μέχρι αυτή την ημερομηνία θα έπρεπε το ΤΕΕ να στείλει τις δικές του αναλυτικές καταστάσεις για κάθε μηχανικό. Προφανώς πέρσι ...πάπαλα!!!

 

Προβλέπω ότι, ακριβώς το ίδιο θα γίνει και φέτος.

Αλλά επειδή ουδείς το βεβαιώνει με υπευθυνότητα.... "όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά"!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, με την περίπτωση των βεβαιώσεων του Ν. 4014 /11 , τι κάνετε? Έχετε κάνει συμφωνητικά σε περίπτωση χαμηλότερης αμοιβής? είμαστε υποχρεωμένοι να κάταθέσουμε και αυτά???

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς δεν έχω κάνει, ούτε προτίθεμαι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δλδ που έχω καταθέσει ένα συμφωνητικό που είχα κάνει πέρσι αρχές του 2012 στην εφορία (τόσο το συμφωνητικό όσο και την κατάσταση, το Α' τριμ του 2012) και επικοινώνησα και με το ΤΕΕ λέγοντας μου επί λέξη ότι δεν δέχονται τα συμφωνητικά καθαυτά διότι ακόμη δεν είχαν επίσημη ενημέρωση τι άλλη ενέργεια πρέπει να κάνω πρακτικά για να τελειώνουμε επιτέλους με αυτή την ανόητη ιστορία ? Πρακτικά δύο κουβέντες θέλω να ακούσω από κάποιον που γνωρίζει συνάδελφοι διότι κουράστηκα πια με όλο αυτό το παραμύθι. Γνωρίζω και εγώ ότι σε 2 μέρες σύμφωνα με το νόμο λήγει τυπικά η προθεσμία κατάθεσης των ιδιωτικών συμφωνητικών του προηγούμενου έτους προς το ΤΕΕ, φαντάζομαι ηλεκτρονικά μέσω του gsis εάν δε κάνω λάθος, εκτός αν ξεμπερδεύω σκάναροντας το συμφωνητικό και ανεβάζοντας το στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ιάσονα, αλλά εγώ που τα πήγα στο ΤΕΕ δια χειρός και τα πρωτοκόλλησα, δε μου είπε κάποιος επίσημα ότι πρέπει να τα ξαναανεβάσω και ηλεκτρονικά! Για αυτό και το άφησαν φλου στην ανακοίνωση, γιατί δε ξερουν τί να τα κάνουν όλα αυτά που πήγαμε εκεί δια χειρος. Και για αυτό θα ανασταλεί (προσωπική εκτίμηση βέβαια) και φέτος η διαδικασία διασταύρωσης. Από του χρόνου βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.