Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

Architect_Duth,

 

Και να θέλουμε δεν μπορούμε να καταθέσουμε τρίμηνο, αφου δεν τα δέχονται οι Εφορίες.

Προς το παρόν ισχύει η προθεσμία του Σεπτεμβρίου.

 

Αν αλλαξει κάτι, θα ενημερώσουμε...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ρε συνάδερφοι... διάβαζα χθες μέσα στο φόρουμ του ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ για τα αυθαίρετα κάτι αντίστοιχο και κατάλαβα ότι πρέπει να κάνουμε τρίμηνα. Α, και σε περίπτωση καθυστέρησης έχει 60€ πρόστιμο!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο άγχος είχα, μην μου φύγει η προθεσμία του τριμήνου!

Από την εφορία μου πάντως ήταν απόλυτοι, δεν ξέρουν τίποτα σχετικό...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Τα συμφωνητικά για τις εφορίες κάθε τρίμηνο αφορούν εταιρείες και διαφορετικές συμφωνίες και όχι τα συμφωνητικά των αμοιβών μέσω του ΤΕΕ.

Επομένως μία λίστα συγκεντρωτική στο σύστημα gsis.

Link to comment
Share on other sites

Η Πέρρου, Thodoris4, ήταν υπερβολικά απόλυτη σε αυτό το θέμα, ότι κάθε συμφωνητικό (εταιρείας ή φυσικού προσώπου) κατατίθεται στην εφορία κάθε τριμηνο.

Κάτι τέτοιο δεν έχει επαληθευτεί, αλλά διακινείται συνέχεια ως είδηση.

Το θέμα είναι με κάθε βεβαιότητα, ότι η εφορία δεν τα δέχεται.

Αν αλλάξει κάτι θα το μάθουμε.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορά τα συμφωνητικά και ίσχυε και παλιότερα και όχι από την αρχή του 3919/2011.

Τα συμφωνητικά του 3919/2011 αφορούν τις αμοιβές και γνωρίζω ότι δεν έχει ενημέρωσει η κάθε ΔΟΥ ΑΚΟΜΑ για αυτά.

Ωστόσο τα συμφωνητικά του 3919 έχουν την ιδιαιτερότητα ότι κατατίθονται μέσω τις gsis και επομένως δεν ασχολείται η κάθε ΔΟΥ με αυτά.

Ο καθένας μπορεί να τα καταθέτει βέβαια και στη ΔΟΥ αλλά είναι κάτι που δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορά τα συμφωνητικά και ίσχυε και παλιότερα και όχι από την αρχή του 3919/2011.

Τα συμφωνητικά του 3919/2011 αφορούν τις αμοιβές και γνωρίζω ότι δεν έχει ενημέρωσει η κάθε ΔΟΥ ΑΚΟΜΑ για αυτά.

Ωστόσο τα συμφωνητικά του 3919 έχουν την ιδιαιτερότητα ότι κατατίθονται μέσω τις gsis και επομένως δεν ασχολείται η κάθε ΔΟΥ με αυτά.

Ο καθένας μπορεί να τα καταθέτει βέβαια και στη ΔΟΥ αλλά είναι κάτι που δεν χρειάζεται.

 

Δεν μιλάμε για αυτό.

Το να καταθέσεις ή όχι το ίδίο το συμφωνητικό στην Εφορία γινόταν μέχρι πρόσφατα (όπως π.χ. κάνουν με μισθωτήρια) και οι Εφορίες το δέχονταν (τώρα οι περισσότερες ούτε καν τα δέχονται ια συμφωνητικά αμοιβών μηχανικών).

Αυτό που μας έβαλε φυτιλιές η Περρου, φοροτεχνικος εκ μέρους του ΤΕΕ, είναι για την υποχρεωτική καταβολή λίστας των συμφωνητικών κάθε τρίμηνο με φυσικό τρόπο στην ΔΟΥ, πέρα από την ετήσια υποχρεωση κατάθεσης λίστας συμφωνητικών που αφορά το ΓΓΠΣ και thn gsis.

Η τρίμηνη υποχρεωση λίστας για χρήση της ΔΟΥ είναι κάτι που δεν το είχαμε ξανακούσει και ακόμα οι ΔΟΥ ΔΕΝ δέχονται.

Άρα λίστα συμφωνητικών ηλεκτρονικά (τον Σεπτέβρη ειδικα για το 2011) μέσω gsis όπως έγραψε ο ΙΑΣΟΝΑΣ, και αν αλλάξει κάτι για το τρίμηνο θα το μάθουμε.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Η κα Πέρρου ή καλύτερα το ΤΕΕ, πρέπει να βγάλει (ή μάλλον έπρεπε) ανακοίνωση που να λέει τι πρέπει να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως , σε διαφωνία μεταξύ Πέρρου - Εφορίας προφανώς υπερισχύει η γνώμη της εφορίας.

Αρα αφού οι εφορίες λένε ΟΧΙ τι το ζορίζετε ρε συνάδελφοι ? Θα πιέζουμε δηλαδή τις ΔΟΥ να αποφασίσουν να δέχονται 3μηνες ?

Δεν μας φτάνουν όλα τα άλλα να έχουμε να υποβάλλουμε χωρίς λόγο και 3μηνες ?

Ούτε εγώ έχω υποβάλει 3μηνη. Κατευθείαν τον Σεπτέμβρη θα στείλω.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν υπάρχουν ελάχιστες κοστολογημένες εργασίες, εφαρμόζονται πλέον όλες οι απαιτήσεις για ιδιωτικά έργα.

Ο νόμος ισχύει (αφού δεν καταργήθηκε) και αφορά όλες τις εργασίες μηχανικών. ΑΝ η εφορία θέλει μπορεί να ρίξει πρόστιμο και για τα τρίμηνα και για τις ετήσιες καταστάσεις κλπ. Ούτε κι εγώ κάνω τριμηνιαίες καταστάσεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτε. Επανήλθαμε στο παλαιό σύστημα της αμφισβήτησης από την εφορία της αμοιβής μηχανικού.

Τι καλά που είμαστε τώρα! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.