Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Έχει ενημερωθεί η ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ ώστε να δέχεται ηλεκτρονικά τις καταστάσεις έγγραφων συμφωνιών με πελάτες; Τι γίνεται με αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12851

Αναστέλλεται η υποβολή των οριστικών δηλώσεων αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα, εισοδημάτων από εμπορικές επιχειρήσεις καθώς και των αντίστοιχων βεβαιώσεων αποδοχών (έντυπα Ε20, Ε21, Φ01-043 και Φ01-044) και των καταστάσεων έγγραφων συμφωνιών των δικηγόρων και μηχανικών

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδερφοι καλησπέρα,

 

έχω κάνει μια υπαγωγή στο Ν4014 λίγο πριν την εκπνοή της προθεσμίας, ήτοι τέλη Μαϊου.

Το συμφωνητικό (που δε το έχουμε κάνει ακόμα αφού εκκρεμούν πολλά πέραν της προσωρινής υπαγωγής) μπορεί να έχει ημερομηνία μεταγενέστερη της υπαγωγής; 

Και τελικά πέραν της ετήσιας "δήλωσης" των συμφωνητικών τι άλλη υποχρέωση έχω;

Καταθέτω στην εφορία αντίτυπο του συμφωνητικού;

Καταθέτω στην εφορία τρίμηνη κατάσταση;

Καταθέτω στο ΤΕΕ το συμφωνητικό; (ή το ανεβάζω ηλεκτρονικά)

Όλα τα παραπάνω;

 

Υγ: Γιατί τα κάνουν όλα δύσκολα και στριφνά και περίεργα ;!;! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καμία υποχρέωση ακόμα για τα συμφωνητικά Κάντο με ημερομηνία προγενέστερη της δήλωσης αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια τελικα τους τριμηνους πινακες τους καταθετουμε? Καταθετουμε επισης καθε συμφωνητικο στην εφορια μεμονομενο ????δηλαδη καθε 10 μερες να το θεωρουμε στη εφορια???  Στην εφορια δεν ξερουν να μου πουν.... ο λογιστης μου μαυρα μεσανυχτα...... ο οπιος μου λεει πως κατω απο 300 ευρω δεν χρειαζομαι καν συμφ.

Η μια λιστα συγκεντρωτικη στο τελος ειναι το μονο σιγουρο απο οσο εχω καταλαβει .

Edited by cosa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.