Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύς και αναθεώρηση Ο.Α με τον Ν.4030


Recommended Posts

Θέλω να εκδώσω άδεια δόμησης προσθήκης κατ' επέκταση. Στο ακίνητο έχει εκδοθεί πρόσφατα άδεια δόμησης νομιμοποίησης (με τις διατάξεις του 4030/11). Βρίσκω διαφορές σε όλες τις πλευρές των οικοδομημάτων από 5-6 μέχρι 25 εκατοστά όπως επίσης και στις συντεταγμένες του οικοπέδου.

Ενημέρωση φακέλου κατά τη γνώμη μου δε μπορώ να κάνω. 

Αν χρησιμοποιήσω τα υφιστάμενα υπογράφω αναληθή διαγράμματα. 

Πόσο θα μου κοστίσει η αναθεώρηση (κρατήσεις κ.τ.λ.);   

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορώ να τα καταλάβω. Νομιμοποίηση χωρίς σωστές διαστάσεις, εμβαδά όταν δεν υπάρχει λόγος;

Μου έχει τύχει και εμένα, όχι με πρόσφατη διαδικασία αλλά με παλαιότερες, και αναγκαστικά τα δήλωσα με τον Ν4014. Δεν είχα άλλη λύση.

Αλλά στην δικιά σου περίπτωση ... Αλήθεια η νομιμοποίηση ποιον νόμο (πλην του 4030) χρησιμοποίησε;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαφορές στο νομιμοποιημένο κτίριο.Αρα θα πρέπει να επανεξεταστεί το υφιστάμενο , σχεδιαστεί σωστά με ότι αυτό συνεπάγεται σε αλλαγες σχεδίων και παράλληλα να γίνει και η προσθήκη, όλα αυτα σε μία νεα άδεια αναθεώρησης και προσθήκης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα στο μυαλό μου αλλά μπορώ να κάνω αναθεώρηση σε άδεια δόμησης που έχει εκδώσει άλλος συνάδελφος; 

 

Faethon μάλλον την παρ. 6 του άρθρου 4 του Ν.Ο.Κ. σε συνδυασμό με το άρθρο 26 του 4014/11 (γίνεται τακτοποίηση και νομιμοποίηση).

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το ρώτησα.

Αν λοιπόν έχουν αλλάξει τα εμβαδά πρέπει να αλλαχθεί και η δήλωση του ν4014. Και μετά να γίνει αναθεώρηση της άδειας....

Φτου από την αρχή δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις έχουν αλλάξει αλλά το εμβαδόν της αποτύπωσης μου στο σύνολο είναι 1-2 τετραγωνικά μικρότερο από αυτό της άδεια νομιμοποίησης.

Την αναθεώρηση μόνο κατά τον παρακάτω τρόπο μπορώ να τη αποφύγω...

 

 

ν 4030/11 άρθρο 6...

 

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, κατά
τον χρόνο ισχύος της άδειας δόμησης, πραγματοποιεί-
ται στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) Αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη.
β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το
διάγραμμα δόμησης και υπό την προϋπόθεση ότι δεν εί-
ναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς.
γ) Μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου ή του οικο-
πέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζο-
νται οι διατάξεις που καθορίζουν την επιτρεπόμενη κά-
λυψη, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή κατ’ ό-
γκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) ή τις υποχρεωτικές αποστά-
σεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλί-
σεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2%
με μέγιστο τα 10 εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα ή με-
γαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 20 εκατοστά όσον α-
φορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου.
 
Δεν ξέρω αν έχει νόμιμα την απόκλιση των 20 cm να την φέρω στο 50% της νομιμότητας με ενημέρωση φακέλου για τα 10 cm :mrgreen: .   

 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

σε αδεια του 1994 ισογειος οικοδομη η οποια εχει <<αναθεωρηθει επ αοριστον>> ληγει τελος  του μηνα  το εργοτασξιακο το οποιο ειχε ανανεωθει τον 4/2011με δηλωση περι μη υπαρξης αυθαιρεσιων αλλου μηχανικου.Τωρα κατοπιν  δικης μου αυτοψιας  διαπιστωσα αρκετα κραυγαλεα πραγματα και ειπα στον ιδιοκτητη οτι για να να συνεχισει να  παιρνει  εργοταξιακο  ρευμα πρεπει να 

1.αλλαξει ο επιβλεπων (ο παλιος  συνταξιοδοτηθηκε )2. να κανει  δηλωση οτι ολα ειναι ενταξει (πραγμα που δεν μπορω να κανω )και αρα θα πρεπει να περιμενει τον νεο νομο περι αυθ. και να δουμε την περιπτωση του 

Μου ειπε οτι το τακτοποιησε  με αλλο τροπο .Ξερει κανεις  αλλο τροπο???!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δώσεις μια Υ.Δ δική σου, στην οποία απλώς θα βεβαίωνες ότι η υπ' αριθμ .../20.. Ο.Α εμπίπτει στο άρθρο 29 παρ 5α του ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια άδεια του 2005 με σφραγίδα αναθεώρησης για 4 χρόνια. Αρα λήγει τον οκτώβριο του 2013.

Αυτό σημαίνει οτι παίρνω αυτόματα και εγώ τα 3 χρόνια.

 

Απλά ο άνθρωπος θέλει να πάρει παροχή εργοταξιακού ρεύματος απο την ΔΕΗ και του ζήτησαν μια άλλη σφραγίδα απο την πολεοδομία...

Τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.