Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύς και αναθεώρηση Ο.Α με τον Ν.4030


Recommended Posts

Παρατείνεται η ισχύ της για άλλα τρία χρόνια αλλά για να πάρει εργοταξιακό πρέπει να έχει σφραγίδα από πολεοδομία για εργοταξιακό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστά αν δεν είχε ε.π

αν όμως είχε ήδη ε.π δεν χρειάζεται θεώρηση από Υ.ΔΟΜ αλλά βεβαίωση σε Υ.Δ του επιβλέποντα ότι η ο.α υπ' αριθμ ... υπάγεται στο άρθρο 29 παρ 5.. του Ν 4067

 

 

αυτό του άρθρου 50 του προσχεδίου το είδατε;

 

«2. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της

ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν ελέγχου που

διενεργείται από Ελεγκτή Δόμησης:».

 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ η αυτοψία από την πολεοδομία μεταβιβάζεται στους ελεγκτές όπως και όλες οι μελλοντικές καταγγελίες για αυθαίρετα.(αυτό θα το τακτοποιήσουν αργότερα)

Link to comment
Share on other sites

Aδεια του 04 που δεν αναθεωρηθηκε στα 4 χρονια (δεν ισχυει πια ?),εχει υλοποιηθει το κτιριο(+ αυθαιρεσιες= αλλαγη θεσης + 8τμ ΚΧ+παραβαση+17 τμ στο Δ  ) εχει πληρωθει και το ΙΚΑ μπορει να παει στην ΔΕΗ μονο με την βεβαιωση ν4014  να παρει ρευμα????

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

όχι

Μόνο αν είναι όλο αυθαίρετο θα μπορούσε να πάρει ρεύμα με αυτό τον τρόπο που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχω μια οικοδομικη αδεια του 2009 με αυτοματη παραταση μεχρι το 2016 της πρωτης τετραετιας λογω αρθρου 29 ΝΟΚ.Εχω τελειωσει τον σκελετο (μετα τον ιουλιο του 11) και τουβλα αλλα τωρα ο ιδιοκτητης θελει να αλλαξει τα στηθαια στα μπαλκονια.Τα ερωτηματα ειναι:

 

1.Χρειαζομαι αναθεωρηση για τις οψεις η απλα ενημερωση φακελου εκμεταλευομενος την παραγραφο 9 του αρθρου 6 του 4030 καθως δεν εχω μεταβολη σε πολεοδομικα μεγεθη?

 

2.Εφοσον χρειαζεται αναθεωρηση της αδειας και αυτη εχει εκδοθει με ΓΟΚ και χωρις ΚΕΝΑΚ μηπως μπλεξω με ΝΟΚ και ΚΕΝΑΚ κτλ η παω με τα παλια?Η υπαλληλος μου ειπε οτι παω με ΝΟΚ ισχυει κατι τετοιο ? και αν ναι πως τεκμηριωνεται με τον νομο?

 

3.Μπορει καποιος συναδελφος να μου εξηγησει τι εννοει το αρθρο 34 του ΝΟΚ ?

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια σου βρίσκεται σε ισχύ (αφού δεν αφορά τροπ/ση των εγκεκριμένων μεγεθών σ.κ σ.δ κλπ αλλά μόνο στηθαίων δεν απαιτείται αναθεώρηση της αλλά απλή ενημέρωση-δες το άρθρο 6 του Ν 4030)

 

Όσο για την αναθεώρηση δες http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=UqdsjEYJ314%3D&tabid=777&language=el-GR

που εκδόθηκε μετά τον ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Με την εγκυκλιο 18 στο χερι πηγα στην αρμοδια υπαλληλο της ΥΔΟΜ η οποια μου ανεφερε οτι :

(τονιζω οτι εχω εναρξη εργασιων προ 1/3/2012 και εχω περαιωσει σκελετο και τουβλα)

1.Αν κανω για οποιοδηποτε λογο αναθεωρηση πχ για οψεις (οχι προσθηκη) Πηγαινω με τον ΝΟΚ και οχι με ΓΟΚ (με τον οποιο βγηκε η αδεια).

Που το αναφερει αυτο ο νομος και μου εχει ξεφυγει????????????????

2.Τελικα Τι εννοει ο ΝΟΚ στο αρθρο 34 στις μεταβατικες διαταξεις????

 

παραθετω και την παραγραφο Γ του της 18

 

Ισχύουσες Οικοδοµικές άδειες οι οποίες εκδόθηκαν µε βάση το από13.07.1993 Π.∆/γµα

(ΦΕΚ795/∆/1993) και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών πριν την 01.03.2012

αναθεωρούνται σύµφωνα µε τις διατάξεις του από13.07.1993 Π.∆/τος(ΦΕΚ795/∆/1993). Αν

ωστόσο η αναθεώρηση αφορά προσθήκη εφαρµόζεται το άρθρο6 του ν. 4030/2011.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οικοδομική Άδεια του 96 με αποπερατωμένο σκελετό και όψεις, μπορεί να πάρει παράταση για την κατασκευή στέγης, με βάση την παρ.6 του άρθρου 29 του ΝΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.