Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύς και αναθεώρηση Ο.Α με τον Ν.4030


Recommended Posts

Άρθρο 29(άμεση ισχύς) (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλο) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ-όλο)

1. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλο) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ Η ισχύς της διάταξης του τρίτου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 8 του ν. 4030/2011 αρχίζει μετά την έκδοση απόφασης του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, με την οποία διαπιστώνεται η οργάνωση του μητρώου του πρώτου εδαφίου της ίδιας παραγράφου. Εγκρίσεις και άδειες δόμησης, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος της παρούσας, χωρίς τη δήλωση του αριθμού του μηχανικού στο μητρώο της παραπάνω διάταξης θεωρούνται νομίμως εκδοθείσες.

2. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλο) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ Η θητεία των μελών των Συμβουλίων Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων (ΣΥΠΟΘΑ), του Κεντρικού Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής (ΚΕΣΑ) και του Κεντρικού Συμβουλίου Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων (ΚΕΣΥΠΟΘΑ) είναι διετής.

3. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλο) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ Στην παρ. 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011 οι λέξεις ≪κατά τον χρόνο≫ αντικαθίστανται από τις λέξεις ≪ανεξάρτητα από το χρόνο≫.

4. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλο) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ Στην παρ. 12 του άρθρου 7 του ν. 4030/ 2011 η λέξη ≪αμοιβών≫ αντικαθίσταται από τη λέξη ≪εισφορών≫.

5. α. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλο) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη.

Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1.3.2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του ν. 4030/2011 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.

β. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλο) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ Οι διατάξεις του άρθρου 7 του ν. 4030/2011 εφαρμόζονται για τις οικοδομικές άδειες, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την 1.3.2012, εφόσον αρχίσει η εκτέλεση των οικοδομικών εργασιών τους, μετά την παραπάνω ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

 

Προφανώς αναφέρεσαι στο 5α του αρ.29..Γνωρίζεις μήπως την διαδικασία?Σφραγίζουν,απλά, την άδεια για άλλα τρια χρόνια ή ισχύει η συνηθισμένη διαδικασία αναθεώρησης για παράταση ισχύος?

Θα πάω βέβαια πολεοδομία την Δευτέρα, αλλα να έχω μια γενική αποψη.

 

Αν γνωρίζεις κάτι επ' αυτού.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

vivonio η άδειά σου ΔΕΝ εμπίπτει στις διατάξεις της παρ. 5, γιατί η ισχύς της είχε λήξει την 1/3/2012
Link to comment
Share on other sites

tanasi

 

η παραγραφος 5α του αρ 29 δεν λέει κάτι για 1/3/12.Απλά αναφέρει, για το εαν ήταν σε ισχύ η άδεια την 1/3/11,οτι παρατείνεται η ισχύς για 3 έτη.Ψάχνω να βρώ απο που προκείπτει αυτό που μου αναφερεις.

Πήγα στην πολεοδομία σήμερα και το ρώτησα-είδαν και το στέλεχος της αδείας-οτι ελήξε Ιανουάριο του 12,και μου είπε η μηχανικός να κάνω μία αίτηση για να μου βάλουνε πανω στην άδεια ,αλλα τρία χρόνια.

tanasi δεν αμφισβητώ αυτο που μου λες ,αλλα δεν μπορώ να βρώ μεσα στον νόμο,που το αναφέρει (για την 1/3/12 ενοώ.)

 

σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο vivonio, συγνώμη, ισχύει η άδειά σου. Πέρδεψα τις ημερομηνίες με το παρακάτω εδάφιο που αναφέρει την έναρξη εργασιών.

ας διαγραφεί το μήνυμά μου #64 παρακαλώ, για να μη περδέυονται οι συνάδερφοι

Edited by tanasi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω μια άδεια του 2010 και θα ξεκινήσω εργασίες τον Οκτώβρη. Ο ιδιοκτήτης θέλει να αλλάξουμε τη θέση της οικοδομής στο οικόπεδο.

Παλαιότερα αυτό θα ήταν ενημέρωση φακέλου τώρα όμως με το 4030 ο υπάλληλος στην πολεοδομία μου λέει ότι είναι

αναθεώρηση και πρέπει να φτιάξω εξαρτημένο τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης. Δεν ξέρω αν έχει δίκιο, σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποια

νομοθεσία που αγνοώ. Ποια είναι η γνώμη σας?

Edited by pax_areti
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μια άδεια του 2010 και θα ξεκινήσω εργασίες τον Οκτώβρη. Ο ιδιοκτήτης θέλει να αλλάξουμε τη θέση της οικοδομής στο οικόπεδο.

Παλαιότερα αυτό θα ήταν ενημέρωση φακέλου τώρα όμως με το 4030 ο υπάλληλος στην πολεοδομία μου λέει ότι είναι

αναθεώρηση και πρέπει να φτιάξω εξαρτημένο τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης. Δεν ξέρω αν έχει δίκιο, σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποια

νομοθεσία που αγνοώ. Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Αν είναι μικρή η αλλαγή που επέρχεται δες μήπως σε βολεύει και η παρ 9 του άρθρ 6 του Ν-4030 που μιλάει για ενημέρωση και όχι αναθεώρηση, σε συδυασμό με αρθρ 2 παρ 7 του ΦΕΚ-465.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.