Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Αν έχεις χρήση πλην κατοικίας, έχεις επιλέξει αριθμό ορόφων και αν θέλει ΜΣΕ ή ΔΕΔΟΤΑ τότε η υποβολή αρχείων επιτρέπεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

 

Μου έχει τύχει περίπτωση που πρέπει να προσθέσω 2ο μηχανικό στο 4178/13 για την Η/Μ τεχνική έκθεση,  και μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες ως προς την διαδικασία/φορολογικά, τις οποίες παραθέτω και νομίζω θα βοηθήσουν και πολλούς νέους και μη.

Έχοντας ως δεδομένα τα εξής:

α).Σε καμία περίπτωση στις αμοιβές των αρχιτεκτόνων ή μηχανικών δεν μπορεί να επιβληθεί και ο προβλεπόμενος προκαταβλητέος φόρος 4% ή 10% της παρ.4 του άρθρου 52 του Κ.Φ.Ε.

β). Όταν οι προσφερόμενες από τους μηχανικούς προς εσάς υπηρεσίες δεν υπόκεινται σε θεώρηση ή χορήγηση άδειας από κάποια υπηρεσία του Δημοσίου τότε θα πρέπει να διενεργήσετε παρακράτηση φόρου με συντελεστή 20% στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών των μηχανικών, ενώ όταν οι προσφερόμενες από τους μηχανικούς προς εσάς υπηρεσίες υπόκεινται σε θεώρηση ή χορήγηση άδειας από κάποια υπηρεσία του Δημοσίου τότε  σε αυτή την περίπτωση υπολογίζεται προκαταβλητέος φόρος 4% ή 10% στην αμοιβή των μηχανικών ο οποίος αποδίδεται από τους ίδιους τους μηχανικούς και όχι από εσάς.

 

1). Η αμοιβή στο σύστημα του ΤΕΕ θα είναι ενιαία. π.χ. 100 ευρώ η συμφωνημένη.

Το συμφωνητικό θα υπογραφεί μόνο μεταξύ εμένα(Αναδόχου) και του πελάτη  και θα αναγράφεται η συνολική αμοιβή με την ανάλυση των αμοιβών 1ου και 2ου μηχανικού, ενώ θα δηλωθεί στο 4178 η συνολική αμοιβή (κουτάκι)?

 

2).α)Σε αυτήν την περίπτωση αν πρέπει ο ΗΜ να έχει το 1/3 του "Αναδόχου" στην αμοιβή του, προκύπτει : (Μονάδες ημερών Αναδόχου)+(Μονάδες ημερών Αναδόχου)*1/3=... και με ποσοστά 75 ο Ανάδοχος και 25 ο ΗΜ (στην επεξεργασία των εργασιών στην καρτέλα μηχανικοί και όχι στην καρτέλα κύριας εργασίας ).

β) Από αυτό προκύπτει νομιμη αμοιβή για τον Ανάδοχο και τον 2ο. Αυτο μου δημιουργεί δυο εντολές πληρωμής αφου δηλώθει στον καθένα η συμφωνηθείσα, όχι με ποσοστο 75- 25 αλλα με ποσο συμφωνηθείσας.

 

3). Θα κοπεί απόδειξη παροχής υπηρεσιών από εμένα και από τον 2ο (Η/Μ) μηχανικό προς τον ιδιώτη, η οποία θα αναγράφει την την εκάστοτε αμοιβή?

 

4). Επειδή η αναλογούσα αμοιβή του 2ου μηχανικού (καθώς και του αναδόχου) είναι κάτω από 300 ευρω δεν έχουμε παρακράτηση 20%, αλλα όπως και να έχει επειδή υπόκεινται σε θεώρηση μέσω του 4178 έχουμε το 10% επί της συμφωνηθείσας αμοιβής, και όχι το 20%?

 

5). Θα κοπούν δύο ΦΕΜ μέσω taxisnet ένα για εμένα και ένα από τον 2ο μηχανικό σε ποσοστό 10% επί την αναλογούσα αμοιβή που πέρνει ο καθένας από το σύστημα αμοιβών, και θα πληρωθούν από τον καθένα ξεχωριστά, και θα ανεβούν στο σύστημα 4178?

 

6). Θα κοπούν 2 διαφορετικά ΕΜΠ σε ποσοστό 1% (+20%χαρτόσημο)  επί της νόμιμης αμοιβής έτσι όπως υπολογίζεται για τον κάθε μηχανικό στο σύστημα αμοιβών, και θα πληρωθούν από τον καθένα ξεχωριστά και θα ανέβουν στο 4178?

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, απλά οι μέρες για εμπειρία 21+ έτη είναι 3,38 αν θυμάμαι καλά...

 

Το σύστημα δεν δέχεται 2 μηχανικούς με διαφορετικά έτη εμπειρίας γι' αυτό θα βάλεις τον 2ο με το 1/3 των ημερών του 1ου και ποσοστά 75/25, όπως σωστά αναφέρεις. ΤΣΜΕΔΕ θα πληρωθεί επί της νόμιμης αμοιβής.

 

Με βάση τα παραπάνω βγάζω αμοιβή για τον 1ο μηχανικό 2.103,12, για τον 2ο 525,78 και σύνολο ΤΣΜΕΔΕ 64,60.

η τεχνική έκθεση Η/Μ περιλαμβάνεται στις  ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013, έτσι όπως γράφεται στο σύστημα αμοιβων τεε?

Link to comment
Share on other sites

Iσχύει + αυτά που έχεις γράψει εσύ για ΕΜΠ...

 

Ήτοι 6 μέρες αμοιβή μηχ/κού 11-20 έτη εμπειρία, επιμερισμένο σε ποσοστό 75/25, το 25% αμοιβή για την τ.ε. των η/μ...

Link to comment
Share on other sites

Iσχύει + αυτά που έχεις γράψει εσύ για ΕΜΠ...

 

Ήτοι 6 μέρες αμοιβή μηχ/κού 11-20 έτη εμπειρία, επιμερισμένο σε ποσοστό 75/25, το 25% αμοιβή για την τ.ε. των η/μ...

Αν έχουν και οι δύο μηχανικο 0-10 χρόνια εμπειρίας,

βάζουμε μονάδες ημερών 7 και στους δύο,

και 75/25?

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Όχι μάλλον 9 ημερες θα βάλεις και στους 2 και αναλογικά με 75/25 έχεις:

 

0,75 Χ 9 = 6,75 (δηλ. ότι θα βαζες αν ειχες ένα μηχανικό) και 0,25 Χ 9 = 2.25 στον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά σε ανεξάρτητη αποθήκη που έγινε νομιμοποίηση ζητάτε από εμένα (Ηλεκ. Μηχ.) η τεχνική περιγραφή που συζητάμε. Το πρόβλημα είναι ότι η αποθήκη παίρνει ρεύμα και νερό από το κατάστημα δίπλα. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση. Σκέφτηκα να ζητήσω ΥΔΕ για όλη την εγκατάσταση και να περιγράψω στην τεχνική έκθεση τι γίνεται. 

Και άλλο ένα προβληματισμό μου.. πχ αν δεν έχει ρελέ, εγώ γράφω μέσα ότι πρέπει να τοποθετηθεί ή δεν την εκδίδω καθόλου τεχνική έκθεση? Το λέω γιατί δεν το αποκλείω να βρεθεί κάποιος να υπογράψει ΥΔΕ χωρίς να έχουν βάλει ρελέ μέσα..

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είδες ?

Διάβασε το δεν είναι πολλές σελίδες το νήμα.

 

Υ.Γ. Πρέπει στην καρτέλα έργου Συμμετέχοντες μηχανικοί, να δηλωθείς και αρμόδιος μηχανολόγος μηχανικός.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

κατα το λεκτικο του νομου η εκθεση περιοριζεται στις εγκαταστασεις των αυθαιρετων κατασκευων.

τα ευρηματα του ελεγχου μπορει να ειναι αρνητικα, δεν οριζει ο νομος διαδικασια συμμορφωσης με κανονισμους.

η οποια ψευδης υδε αφορα τον εγκαταστατη που την υποβαλλει. 

σε καθε εκθεση βαζω την παρακατω παρατηρηση:

Απαιτείται από τη νομοθεσία, τακτικός επανέλεγχος της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης, έκδοση Υπεύθυνης Δήλωσης Εγκαταστάτη (ΥΔΕ) και υποβολής της στον ΔΕΔΔΗΕ, τήρηση του ΕΛΟΤ 384 και της ΥΑ Φ Α΄50/12081/642/2006 ΦΕΚ 1222Β/2006 περί προστασίας όλων των αναχωρήσεων των εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων από διακόπτες διαρροής ρεύματος 30mA.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είδες ?

Διάβασε το δεν είναι πολλές σελίδες το νήμα.

 

Υ.Γ. Πρέπει στην καρτέλα έργου Συμμετέχοντες μηχανικοί, να δηλωθείς και αρμόδιος μηχανολόγος μηχανικός.

Δεν έχω πρόσβαση.. δεν ξέρω γιατί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.