Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τηλεμετρία σε Solaredge


barongr

Recommended Posts

Δεν χρησιμοποίησα τυποποιημένο χρωματικό κώδικα. Απλώς αντιστοίχησα το καλωδιάκι στη θέση 1 του clip με τη θέση 1 της κλέμας του inverter κτλ.

 

καλύτερα είναι να ακολουθείς ένα από τα δύο πρότυπα για κατασκευή καλωδίου δικτύου, γιατί παίζει ρόλο η συστροφή των καλωδίων στο να αντέχει το σήμα όσο μεγαλώνει η απόσταση. τα 4 καλώδια που χρησιμοποιεί το πρότυπο είναι σε 2 συστρεφόμενα ζεύγη καλωδίων...

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο βρε παιδια: Στην περιοχη που εχω το συστημα μου, κλαπηκε ενας μετασχηματιστης και δεν εχει ηλεκτροδοτηση ολη η περιοχη. Μου ειπαν πως θα παρει 2 βδομαδες η νεα τοποθετηση.

Σε αυτο το διαστημα εγω πουλαω ρευμα στο δικτυο?

Το ρολοι καταμετρησης της ΔΕΗ δεν δειχνει καμια ενδειξη και η τηλεμετρια εχει σταματησει (λογω ελλειψης ρευματος για το ρουτερακι)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν γίνεται σε inverter solaredge με κάποιο τρόπο (καινούριο firmware πχ) να ανέβουν στο site τα στοιχεία για την ολική παραγωγή που έχουν χαθεί επειδή ο inverter ήταν εκτός σύνδεσης internet;

Είναι λίγο περίεργο ο inverter στο lcd του να δείχνει την ολική παραγωγή του έως σήμερα και στο internet να δείχνει μόνο για όσες μέρες είχε κρατήσει και στείλει αναλυτικά δεδομένα!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με τη Solar Edge, μου έστειλαν συγκεκριμένη συνδεσμολογία και δούλεψε. Όπως έγραψε και ο ngalfas παραπάνω, ο τυποποιημένος χρωματικός κώδικας, δείχνει να βοηθάει το σήμα να πάει μακρύτερα.

Εάν μπορεί κάποιος ας μου πει πώς μπορώ να επισυνάψω το αρχείο (είναι .docx) με τη συνδεσμολογία γιατί μπορεί να ενδιαφέρει.

Edited by Ανδρέας72
Link to comment
Share on other sites

  • pdf.gif SE.pdf 24,23K 10 μεταφορτώσεις

Στο αρχείο pdf αναφέρει..... στο Rj 45 στο 4 μπαίνει το blue ενώ στο terminal block στο 4 το blue / white blue ... Υπάρχει κάποιο λάθος;;;;;

Στο RJ 45 το blue / white αναγράφεται στο 5...

Ποιό είναι το σωστό;

Edited by ilibath
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τη συνδεσμολογία όπως ακριβώς υποδεικνύεται και δούλεψε. Μάλιστα, μου είπαν από το τηλέφωνο ότι αυτή τη συνδεσμολογία μου την πρότειναν για να ενισχυθεί το σήμα και να μην έχω πρόβλημα με το μακρύ καλώδιο που χρησιμοποιώ για το internet.

Edited by Ανδρέας72
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τα τέλη Αυγούστου που συνδέθηκε η στέγη μας με τη ΔΕΗ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έχω monitoring!!!

 

Στην αρχή αργούσε να έρθει το GSM modem.

Μετά ήταν χαλασμένο απ' τη μάνα του.

Μετά μας το άλλαξαν.

 

ΚΑΙ εδώ πάμε στο ζουμί που γράφω αυτό το μήνυμα προς βοήθεια σε όποιον αντιμετωπίσει το παρακάτω πρόβλημα:

 

Συνδέω το router με τον inverter, δοκιμάζω να έχει 3G με ένα λάπτοπ που σύνδεσα παράλληλα και επιβεβαιώνω στην οθόνη του inverter το αγαπημένο: <S_OK>

 

ΣΚΑΤΑ ΟΚ !!! :razz:

 

Ενώ λοιπόν είχε <S_OK>, ο inverter δεν έστελνε ΤΙΠΟΤΑ και εννοείται ότι εγώ δεν έβλεπα ΤΙΠΟΤΑ.

 

Η ΛΥΣΗ (που ήρθε από τη μαμά solaredge):

 

1) Κλείνουμε το DC - κοινώς τον διακόπτη του inverter

2) Κλείνουμε το AC - κοινώς κατέβασα όλες τις ασφάλειες κτλ

3) ΒΓΑΖΟΥΜΕ την πλακέ μπαταρία που βρίσκεται πάνω (αριστερά) από την οθόνη του inverter - εννοείται ότι τον έχουμε ανοίξει πιο πριν

4) Περιμένουμε >5 λεπτά

5) Αντίστροφη διαδικασία

6) Done!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.