Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκές ομορφιές


silver_bullet

Recommended Posts

kostas_super_3 & maneni μου θυμίζετε που αναφέρεται αυτό γιατί δεν μπορώ να το βρω....?

 

 

Υ.Γ. όσο για το "κοκό" "δεν φταίει αυτός που το ζητάει", αλλά αυτός που το δίνει.... ;) , ειδικά όταν δεν ξέρει γιατί το δίνει......

 

 

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

Σας στέλνω τα link με τo extension σκεπής της διαφημιζόμενης εταιρίας του φόρουμ που σας είχα πεί

 

http://www.q-pv.gr/1000kw-axarnes

http://www.q-pv.gr/images/works/stegesqpv/4axarnes/Axarnes_10.00_2.8.12_1.jpg

http://www.q-pv.gr/images/works/stegesqpv/4axarnes/Axarnes_10.00_2.8.12_3.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα....δεν ξερω κατα ποσο νομιμα ειναι ολα αυτά αλλα ειναι προκλητικός ο τυπος ή εχει άγνοια κινδύνου. Αν , λεω, αν, καποιος το καταγγειλει , ελεγχθει και βρεθει παράνομο και παει αλυσιδωτα και καταγγελθει και η συμβαση στη ΔΕΗ τι θα γινει κυριε q-pv , αποκτα τεραστιο προβλημα ο πελατης και γινεσε ρομπα ξεκουμπωτη ή οχι????

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι το τραβηγμένο στις συγκεκριμένες φωτό...έχουν δει πολύ χειρότερα τα ματάκια μου.

Οπτικά μόνη παραφωνία ότι τα 9 πανέλα που είναι στηριγμένα στο δώμα συνεχίζουν και προς την σκεπή αλλά τίποτα το τραγικό, μιλάμε για 3 σειρές panel σε landscape που με την κλίση δεν ξεπερνούν το 1.5 m ύψος.

Νομίζω ότι είναι νομιμότατο.

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς είναι εμφανέστατο ότι αποτελεί προέκταση της σκεπής καθώς τα πάνελ ξεκινάνε από τη σκεπή και δεν αποτελεί ξεχωριστή βάση δώματος.

 

Αν θεωρήσουμε ότι είναι βάση δώματος, τότε θα έπρεπε να έχει τηρήσει τις ελάχιστες αποστάσεις από το στηθαίο. Φαντάσου το σαν να μην υπήρχε η σκεπή. Απλά τα πάνελ θα κρεμόντουσαν στον αέρα έξω από το κτίριο...

 

Σίγουρα δεν είναι το ποιο ακραίο αλλά όπως είχα πει και πιο παλιά έχει να κάνει και με το φόρουμ. Προς θεού δεν λέω να σταματήσει η διαφήμηση, αλλά είναι λίγο τραγελαφικό να συζητάμε για παρανομίες και η εν λόγω εταιρία να τις έχει φάτσα κάρτα. Εξάλλου κάποτε που κάναμε μια ψιλο-έρευνα με κάποια άλλα παιδιά από το ΚΑΠΕ απλά κοιτούσαμε site κατασκευαστών όπου προβάλανε κακο-κατασκευές και παρανομίες σαν έργα επίδειξης και διαφήμισης

 

Απλά μια επισήμανση, αν θέλουμε να είμαστε με το γράμμα του νόμου στα δώματα όταν δεν υπάρχει θα πρέπει να χτίζεται στηθαίο 60εκ, αν και το θεωρώ αμελητέο μπροστά στα εκτρώματα που βλέπουμε

Edited by dchasapis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν γνωρίζω να σου απαντήσω με ακρίβεια καθότι δεν είμαι πολεοδόμος, αλλά από την στιγμή που υπάρχει η κεραμοσκεπή και είναι νομίμως υφιστάμενη δεν το βλέπω παράνομο αρκεί να έχει δειχθεί και να έχει πάρει έγκριση κατά την έκδοση της άδειας εκτέλεσης εργασιών Μ.Κ.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ... και έχω να παρατηρήσω ότι τα μάτια μου έχουν δει οπτικά εκτρώματα που είναι νομιμότατα κατά τα άλλα... Αν περάσω από κάποια που έχω υπόψη μου, θα σταματήσω να φωτογραφίσω να γεμίσει το forum νομιμότατες "ομορφιές"!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ειδικές διατάξεις για τα φ/β. Το παραπάνω είναι παράνομο γιατί δεν τηρεί τις αποστάσεις από το στηθαίο. Και δεν μιλάμε να κλέψει 5-10 cm. Ο τύπος πήγε και τα έβαλε πάνω στο στηθαίο ακριβώς...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.