Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Είχα παρόμοια περίπτωση και στη δικιά μου ο λέβητας δε δούλεψε για 5 χρόνια και δεν πρόκειται να δουλέψει μελλοντικά. Παρόλα αυτά τον έβαλα κανονικά στο ΠΕΑ γιατί όπως μου είπε και ένας συνάδελφος που δίδασκε στα σεμινάρια, σε περίπτωση ελέγχου πρέπει να είμαι καλυμμένος. Εφόσον υπάρχει λέβητας αποτυπώνουμε ότι υπάρχει

 

 

ναι αλλα με τι ποσοστο αποδοσης?

 

αντε μπηκε ....αφου δεν υπαρχει φυλλο ελεγχου βαζω ενα χαμηλο 65-70% ναμαι σιγουρος?

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι τι είχα βάλει γιατί ούτε εγω είχα φύλλο ελέγχου. Τώρα που το σκέφτομαι είχα βάλει κάποια τιμη μετα από προτροπή του συναδέλφου, νομίζω αυτή που προκύπτει από τους τύπους με τους λογαρίθμους στην τοτεε.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία περίπτωση γωνιακού 6οροφου κτιρίου που από τη μία πλευρά εφάπτεται με οικοδομή παρόμοιου ύψους ενώ από την άλλη με μια μονόροφη οικοδομή, στην έκθεση κτιρίου τί θα βάζατε: εκτεθειμένο ή ενδιάμεσο;

 

Είμαι της άποψης οτι δεν παίζει ρόλο το αν είναι το κτήριο είναι εκτεθειμένο απο την μια πλευρά και απο την άλλη οχι, το θεωρούμε ενδιάμεσο...

 

Οι τρείς επιλογές που υπάρχουν στη καρτέλλα του ΚΕΝΑΚ (προστατευόμενο-ενδιάμεσο-εκτεθειμένο), έχουν σχέση με την πυκνότητα δόμησης της περιοχής, δηλ. αν είναι πυκνοδομημένη ή οχι η περιοχή που βρίσκεται το κτήριο προς εξέταση

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί πολλές φορές.....

Ο τύπος υπολογισμού που υπάρχει στην ΤΟΤΕΕ  ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΕ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟ ΛΕΒΗΤΑ.......

Οποιος σας το είπε είναι τουλάχιστον ανεύθυνος....

Από την στιγμή που αποφασίσετε να "παρουσιάσετε" τον λέβητα τότε οτιδήποτε άλλο πέραν ττου ΦΕ είναι λάθος.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, μια ερώτηση σε ότι αφορά τα σχέδια που προσκομίζει ο πελάτης στον επιθεωρητή. Σε περίπτωση που ο πελάτης έχει σχέδια αλλά όχι με σφραγίδα πολεοδομίας παρά μόνο του μηχανικού, είμαστε υποχρεωμένοι να αναζητήσουμε τα original στην πολεοδομία? Απ' ότι έχω δει και καθόλου σχέδια να μην έχει ο πελάτης για τις απλές περιπτώσεις δεν είναι δύσκολο να γίνει από εμάς ένα σκαρίφημα προκειμένου να προχωρήσει η επιθεώρηση. Γενικά μας υποχρεώνει κάποιος να έχουμε τα σχέδια της άδειας για να προχωρήσουμε στην επιθεώρηση? Βέβαια καλό θα είναι να υπάρχουν για να ξέρει και ο πελάτης τί του γίνεται, η απορία είναι ως προς το υποχρεωτικό του πράγματος.

Edited by CHOUTOS
Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Παρόλο που αν διαβάσει κανείς τον οδηγό των επιθεωρήσεων (τα περί νομίμου δικαιώματος κλπ) μπερδεύεται λίγο, μπορείς κάλιστα να κάνεις σαν επιθεωρητής σκαρίφημα αν δεν υπάρχει σχέδιο από πολεοδομία ή άλλο σφραγισμένο.

Οπως θα έκανες σκαρίφημα αν είχες σχέδιο επίσημο αλλά διαπίστωνες επί τόπου προσθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας,

 

να σας ρωτήσω κάτι : έχω ένα ΠΕΑ για νεόδμητο σπίτι, τώρα τελείωσε η κατασκευή και θέλουμε να κάνουμε  επιθεώρηση.

 

Μου είπε ένας άλλος συνάδελφος πως χρειάζεται πρόγραμμα του εμπορίου για να το κάνω και όχι αυτό του ΤΕΕ, γιατί δεν υπολογίζει τις απώλειες....

 

Στέκει τώρα αυτό; Γνωρίζετε κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία, δε σου χρειάζεται σε τίποτα ο υπολογισμός των απωλειών στο ΠΕΑ.

Και όπως λέει και ο Αριστείδης ΔΕΝ στέκει (με εμβάθυνση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.