Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Έχω μία περίπτωση ισόγειου καταστήματος μη ηλεκτροδοτούμενο. Σε αυτή την περίπτωση εκδίδουμε ΠΕΑ ή μόνο στην περίπτωση που ηλεκτροδοτηθεί; Περιμένω απάντηση πώς δηλώνεται στην εφορία (ηλεκτροδοτούμενο ή μη).

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, δεν έχει σχέση η έκδοση ΠΕΑ με το αν το ακίνητο ηλεκτροδοτείται ή όχι. Υποθέτω ότι για να θες να βγάλεις ΠΕΑ θα γίνει μίσθωση άρα προφανώς θα πρέπει το ακίνητο να δηλώνεται ως ηλεκτροδοτούμενο στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tetris said:

Το εξετάζεις μόνο ως προς τη χρήση. Η ηλεκτροδότηση ή μη, δεν παίζει ρόλο

 

1 hour ago, akis73 said:

Γειά σου, δεν έχει σχέση η έκδοση ΠΕΑ με το αν το ακίνητο ηλεκτροδοτείται ή όχι. Υποθέτω ότι για να θες να βγάλεις ΠΕΑ θα γίνει μίσθωση άρα προφανώς θα πρέπει το ακίνητο να δηλώνεται ως ηλεκτροδοτούμενο στην εφορία.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

Το ΠΕΑ το θέλουν για την έκδοση Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτηρίου στην 1η φάση. 

Να προχωρήσω και στην έκδοση ΠΕΑ;

Edited by DimosVerg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω μια περίπτωση που ήταν κατάστημα, έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία και μου ζήτησαν ενεργειακο. Θέλουν ταυτότητα κτηρίου. Η σκέψη μου είναι ότι δεν έχει κανένα σύστημα θέρμανσης ψύξης και καθόλου ζνχ και ντουζιέρα ή κάτι τέτοιο για μπάνιο. Τα βάζω όλα θεωρητικά και προχωράω κανονικά στην έκδοση του ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DimosVerg said:

Τα βάζω όλα θεωρητικά και προχωράω κανονικά στην έκδοση του ΠΕΑ;

Καλησπέρα, εφόσον δεν υπάρχει τίποτα όπως τα περιγράφεις τότε ναι, θα βάλεις τα θεωρητικά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, akis73 said:

Καλησπέρα, εφόσον δεν υπάρχει τίποτα όπως τα περιγράφεις τότε ναι, θα βάλεις τα θεωρητικά συστήματα.

Δεν υπάρχει πρόβλημα που έχει μόνο WC κι καθόλου μπάνιο (ντουζιέρα ή μπανιέρα); Εκδίδω κανονικά το ΠΕΑ με χρήση κατοικία, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Επιθεωρείς ότι βλέπεις άρα αν δεν έχει ζεστό νερό τότε δεν το βάζεις. Το θέμα είναι ότι με την ίδια λογική η χρήση έχει αλλάξει μόνο στα χαρτιά και πρακτικά δεν έχει εγκατασταθεί η νέα χρήση ακόμα. Αν σκοπεύουν σε λίγο καιρό να βάλουν ζνχ, τότε πες τους να σε φωνάξουν όταν το εγκαταστήσουν.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, akis73 said:

Επιθεωρείς ότι βλέπεις άρα αν δεν έχει ζεστό νερό τότε δεν το βάζεις. Το θέμα είναι ότι με την ίδια λογική η χρήση έχει αλλάξει μόνο στα χαρτιά και πρακτικά δεν έχει εγκατασταθεί η νέα χρήση ακόμα. Αν σκοπεύουν σε λίγο καιρό να βάλουν ζνχ, τότε πες τους να σε φωνάξουν όταν το εγκαταστήσουν.

Ακριβώς αυτή είναι η σκέψη μου αλλά θέλουν το ΠΕΑ για ηλεκτρονική ταυτότητα άμεσα και δεν γνωρίζω πότε κι αν θα κάνουν ανακαίνιση. Σε κάθε περίπτωση αν κάνω με την υπάρχουσα κατάσταση το ΠΕΑ θα ορίσω τα θεωρητικά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ο πελάτης μου είναι ιδιοκτήτης 8 οριζόντιων ιδιοκτησιών (γραφεία Β' ορόφου) τα οποία θέλει να μισθώσει. Ο όροφος αποτελείται αποκλειστικά από αυτά τα 8 γραφεία και κοινόχρηστους χώρους. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να εκδώσω 1 ΠΕΑ για όλα τα γραφεία του Β' ορόφου; ή πρέπει να κάνω 8 ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.