Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

2 ώρες πριν, hkamp said:

Οκ.

Γενικά μιλώντας πάντως, ένα χώρο τον αντιμετωπίζεις σαν θερμαινόμενο είτε εάν πραγματικά θερμαίνεται (πχ ένα γκαράζ που θα ήταν μθχ αν ο άλλος το χρησιμοποιεί για άλλο λόγο και το θερμαίνει) είτε εάν έπρεπε να θερμαίνεται λόγω χρήσης στην οικ. άδεια, δηλ. προοριζόταν για θερμαινόμενος χώρος (πχ ένα ισόγειο με χρήση καταστήματος που δεν διαθέτει κανένα σύστημα θέρμανσης).

Εννοείται ότι κάνεις αυτοψία μπαίνει σαν χώρος γιατί καταναλώνει , εγώ θέλω να βγάλω εκτός

τα Ζ.Ν.Χ. Το ποιο πιθανό στο μέλλον να πάρει κάποια άδεια για εκπαιδευτήριο όπου είναι το ποιο

οικονομικό ας πούμε σαν ανακαίνιση .

 

Το μόνο που μένει είναι επικοινωνία με το Τ.Ε.Ε αν αυτό που θα κάνω είναι σωστό.

Με συνάδελφο που μίλησα μου είπε για την Θ.Ζ 2 όσο γίνεται ποιο κοντά στην

πραγματική κατάσταση .

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μόνο το ότι οι χρήσεις των θερμικών ζωνών δεν ορίζονται κατά το δοκούν. Αν αυτή την στιγμή δεν χρησιμοποιούνται οι χώροι και δεν ξέρεις σαν τι θα χρησιμοποιηθούν στο άμεσο μέλλον (όπως αν υπήρχε συμβόλαιο ενοικίασης σε εκκρεμότητα για να γίνει πχ εκπαιδευτήριο) και δεν υπάρχει από την οικ. άδεια ορισμένη χρήση (πχ γενικά κατάστημα) τότε προσωπικά εγώ θα το όριζα σαν βοηθητικό χώρο που έχει τις μικρότερες ενεργειακές καταναλώσεις. Αυτό νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα στην παρούσα φάση. Αν από το ισόγειο θέλουν να αποθηκεύσουν κάτι στους πάνω ορόφους θα το πάνε.

Επειδή όμως δεν έχω καμιά εικόνα για την περίπτωση η επικοινωνία με το ΤΕΕ είναι πιστεύω το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, hkamp said:

εγώ θα το όριζα σαν βοηθητικό χώρο που έχει τις μικρότερες ενεργειακές καταναλώσεις. Αυτό νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα στην παρούσα φάση

Έχεις δίκαιο εγώ τα έκανα όλα αχταρμά στο κεφάλι μου για να φαίνεται και η παλιά χρήση  ... με το Τ.Ε.Ε δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω ακόμα .

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, hkamp said:

Στείλε email με το θέμα σου στο helpdesk περιγράφοντάς το όσο μπορείς καλύτερα.

Τηλεφωνικά είναι πιο δύσκολο.

Τους έστειλα για να δουμε

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ελάχιστη κατάταξη για μελέτη ΚΕΝΑΚ που θα κατατεθεί τώρα 9_2023 ποιά είναι (πολυκατοικία); 

 

Είναι Α.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε κτίριο λυόμενο από μεταλλική κατασκευή (μεταλλικός φ.ο. και πλήρωση με λαμαρίνα) κατασκευασμένο το 1973 πάνω σε βάση από μπετόν, στο οποίο αργότερα το 1984 έκλεισαν και δύο ημιυπαίθριους με το εξής υλικό: αυτό που χώριζαν τις αίθουσες διδασκαλίας, που ήταν πέτασμα μέχρι τα μισά του ύψους και από πάνω τζάμι.

Πώς να υπολογίσω το U για τις «τοιχοποιίες» αυτές?

επισυνάπτω φωτογραφίες...

 

IMG_20201125_152848.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά στο συγκεκριμένο σημείο είναι ανοιγόμενο κούφωμα, αλλά σε άλλη προσθήκη στο πίσω μέρος, είναι ακριβώς το ίδιο αλλά μη ανοιγόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.