Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ότα υπολογίζετε την νέα θερμοπερατότητα λόγω των προτεινόμενων συστάσεων πχ για την θερμοπρόσοψη, προσθέτετε στην τιμή του U που έχει προκύψει από την βιβλιοθήκη του προγράμματος, την τιμή της θερμοπρόσοψης ή ξαναυπολογίζετε το U από την αρχή το U του του τοίχου μαζί με την θερμοπρόσοψη;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Skrats said:

Ότα υπολογίζετε την νέα θερμοπερατότητα λόγω των προτεινόμενων συστάσεων πχ για την θερμοπρόσοψη, προσθέτετε στην τιμή του U που έχει προκύψει από την βιβλιοθήκη του προγράμματος, την τιμή της θερμοπρόσοψης ή ξαναυπολογίζετε το U από την αρχή το U του του τοίχου μαζί με την θερμοπρόσοψη;

Rμετά =Rπριν+ Rθερμοπρόσοψης => 1/Uμετά = 1/Uπριν+1/Uθερμοπρόσοψης => Uμετά = ..... + 0,20 W/(m2.K)(λόγω θερμογεφυρών)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μου ζητήθηκε ΠΕΑ σε ισόγειο κατάστημα κατασκευής 1993 χωρίς ο.α. και χωρίς μελέτη θερμομόνωσης στο οποίο οι εσωτερικοί τοίχοι και η οροφή είναι επενδεδυμένοι με γυψοσανίδα και εσωτερικά έχουν πετροβάμβακα. Ο ιδιοκτήτης μου ανέφερε οτι η εσωτερική αυτή θερμομόνωση έχει γίνει πρόσφατα. Οι τοίχοι και η οροφή του κτιρίου είναι ανεπίχριστοι. Για το υπολογισμό των συντελεστών θερμοπερατότητας των δομικών στοιχείων σκέφτομαι τα παρακάτω:

1) Εφόσον μου αποστείλει φωτογραφίες απο την τοποθέτηση των υλικών και τα δελτία αποστολής τους να προχωρήσω αναλυτικά στον υπολογισμό του U σύμφωνα με τον τύπο 2.1 της ΤΟΤΕΕ 20701-2/2017. 

2) Εφόσον δεν μου τα στείλει να θεωρήσω οτι έχω ανεπαρκή θερμομονωτική προστασία και να πάρω τιμές απο τον Πίνακα 3.5α για επένδυση με γυψοσανίδα και να προσθέσω +0,2 [W/m2.K] στις τιμές αυτές για τις θερμογέφυρες. 

 

Είναι σωστός ο παραπάνω συλλογισμός; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα!

Έχω την περίπτωση διαμερίσματος το οποίο για θέρμανση και ψύξη υπάρχουν 2 νέα κλιματιστικά με τα ίδια χαρακτηριστικά.

Στην παραγωγή έχω καταχωρήσει την συνολική ισχύ, το scopΕΣ πολλαπλασιασμένο με το 0,93 και το seerΕΣ πολλαπλασιασμένο με το 0,6 και στον βαθμό κάλυψης 1 για την θέρμανση και 0,50 για την ψύξη.Στις τερματικές μονάδες με βάσει την βιβλιοθήκη του λογισμικού βγήκε 0,9587 και για θέρμανση και για ψύξη (τοπικές αντλίες θερμότητας, μη ακτινοβολίας, διακοπτόμενης λειτουργίας, εξισορροπημένο σύστημα και σε καλή κατάσταση). Στις βοηθητικές μονάδες το άφησα ως έχει(αρ. 1, ισχύς 0). Δεν βρίσκω τι πρέπει να καταχωρήσω στο δίκτυο διανομής. Μπορεί παρακαλώ κάποιος να δώσει τα φώτα του;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Skrats said:

Καλήσπέρα!

Έχω την περίπτωση διαμερίσματος το οποίο για θέρμανση και ψύξη υπάρχουν 2 νέα κλιματιστικά με τα ίδια χαρακτηριστικά.

....... Μπορεί παρακαλώ κάποιος να δώσει τα φώτα του;

Γειά σου, σωστά τα περιγράφεις, δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι στα βοηθητικά. Πρόσεξε μόνο το SCOP να είναι της μέσης ζώνης, αν χρειάζεσαι να καλύψεις ποσοστό της ζώνης σε Θ/Ψ με θεωρητικό σύστημα καθώς και την κατηγορία αυτοματισμών.

 

On 14/9/2023 at 3:15 ΜΜ, mfragk said:

.....

Είναι σωστός ο παραπάνω συλλογισμός; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

 

Καλησπέρα, προσωπικά βρίσκω σωστό τον συλλογισμό σου.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι της μέσης ζώνης.

Το διαμέρισμα είναι 46τμ, οπότε είναι υπεραρκετά.

Στο δίκτυο διανομής τι καταχωρώ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.