Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

34 λεπτά πριν, hkamp said:

Και εννοείται ότι για να δουλέψει ο λέβητας σε μερικά φορτία είναι προϋπόθεση η ύπαρξη συστήματος αντιστάθμισης (πχ αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας).

Όχι απαραίτητα, κατά την αρχική λειτουργία υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης του μέγιστου φορτίου π.χ. 8 ή 12 kW. Μετά ναι για ακόμα μικρότερα φορτία χρειάζεται αντιστάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dib said:

Ίσως θα πρέπει να ψάξεις περισσότερο για το εγχειρίδιο του λέβητα.

Αφου είναι κατηγορία Α, θεωρώ οτι είναι λέβητας συμπύκνωσης (nsΑΘ = 1,03 - 1,08)

=> ngen = nsΚΘ * ng1 * ng2 =  ~ 1,08 - 1,10

 

Μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει λέβητας συμπύκνωσης, μόνο συμβατικοί.

Αλλά γιατί να μην παίρνει τιμή > 1?

Δοκίμασες στο xml και την απέρριψε?

Είχες δίκιο, στο manual αυτός ο κατασκευαστής τον δίνει τον βαθμό, 92%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alej said:

Είχες δίκιο, στο manual αυτός ο κατασκευαστής τον δίνει τον βαθμό, 92%

Με τέτοιο εσωτερικό βαθμό, σίγουρα δεν είναι συμπύκνωσης!

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, dib said:

Με τέτοιο εσωτερικό βαθμό, σίγουρα δεν είναι συμπύκνωσης!

nsΑΘ (Ενεργειακή απόδοση εποχιακής θέρμανσης χώρου) = 92%, αυτό έψαχνα. Συμπύκνωσης είναι.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, hkamp said:

Και εννοείται ότι για να δουλέψει ο λέβητας σε μερικά φορτία είναι προϋπόθεση η ύπαρξη συστήματος αντιστάθμισης (πχ αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας).

Η αντισθαθμιση αφορα στη ρυθμιση της θερμοκρασιας του νερου προσαγωγης

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία, γιατί η ΤΟΤΕΕ αναφέρει στο ρολό συντελεστή Urb ενώ οι κατασκευαστές δίνουν Usb;

Είναι διαφορετικοί συντελεστές; 

Νομίζω πως το Usb των κατασκευαστών αφορά το κουτί το ίδιο ενώ το Urb αφορά στα φύλλα που κατεβαίνουν.

Σωστά;

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Στη ΤΟΤΕΕ 1 δεν υπαρχει αυτός ο συντελεστής Usb.

Ίσως είναι ο αντίστοιχος Urb στη χώρα που γίνονται οι μετρήσεις, με άλλο συμβολισμό.

Σε δική μου περίπτωση διαμερίσματος, στα κουφώματα αυτός ο συντελεστής είναι 1,400 για ρολό με φύλλα πολουρεθάνης, ανεξαρτήτως διαστάσεων, δεν ξέρω αν στα δικά σου δίνει κάποια τιμή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Πόσο πρέπει να είναι το ύψος της πλευρικής προεξοχής σε σχέση με το ύψος του κτιριου ώστε να εμπίπτει στους υπολογισμούς;

Όταν για την ίδια μεριά υπάρχει πλευρική προεξοχη η οποία δεν είναι ευθεία αλλά έχει πολλές γωνίες πως μπορεί να γίνει η σταθμιση;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση γιατί κόλλησε το μυαλό μου, στο συντελεστή U των διαφανών στο ΤΕΕΚΕΝΑΚ εισάγουμε τον διορθωμένο συντελεστή λόγω ρολων ή αυτόν που αντιστοιχεί στο άνοιγμα από μόνο του; 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εισάγουμε τον διορθωμένο αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.