Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

3 ώρες πριν, PPW said:

Δεν με ενδιαφέρει το κτίριο αναφοράς.

 

Με ενδιαφέρει η πραγματικότητα.

 

Εγώ μπορώ να εκδώσω ένα ΠΕΑ Α+ με κλιματιστικό 0.01kw.

 

Είναι αυτό λογικό;

Ανάλογα με την ισχύ που έχεις εγκατεστημένη έχεις και ένα βαθμό κάλυψης.... το υπόλοιπο μέχρι το 0,5 που απαιτείται θα το καλύψεις με θεωρητικό σύστημα και SEER 1,7 .... επομένως αν το κτήριο σου έχει ψυκτικά φορτία μεγαλύτερα από το 0,01 KW δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι στην Α+.....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, pggiotas said:

Ανάλογα με την ισχύ που έχεις εγκατεστημένη έχεις και ένα βαθμό κάλυψης....

Ναι ρε παιδιά, αυτήν την αναλογία ψάχνω.

Πώς την υπολογίζω με βάση τις Τοτεε;

Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2024 at 5:42 PM, PPW said:

Δεν νομίζω να είναι θέμα κατανόησης.

Νομίζω είναι θέμα ορισμού.

Που ακριβώς στην ΔΚ-1 ορίζεται αυτό; Βλέπω 44 σελίδες είναι.

Είναι όπως ακριβώς στα λέει ο hkamp

Σελίδες 17-22...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mixmentzos said:

Είναι όπως ακριβώς στα λέει ο hkamp

Σελίδες 17-22...

Δηλαδή εσύ διάβασες το σχόλιο του hkamp και έβγαλες άκρη;

Και αντί να μας φωτίσεις κι εμάς μας παραπέμπεις σε... τρεις τελίτσες;

Πες μας την γνώμη σου. Γιατί η ισχύς των συστημάτων θέρμανσης δεν παίζει ρόλο;

Ο hkamp απάντησε σοφά: Δεν παίζει ρόλο επειδή... δεν λαμβάνεται υπόψη!!!! (Μιλάμε για πραγματική σοφία!)

Πες μας κι εσύ...

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2024 at 4:00 ΜΜ, PPW said:

Δεν με ενδιαφέρει το κτίριο αναφοράς.

 

Με ενδιαφέρει η πραγματικότητα.

 

Εγώ μπορώ να εκδώσω ένα ΠΕΑ Α+ με κλιματιστικό 0.01kw.

 

Είναι αυτό λογικό;

1. Δεν υπάρχει κλιματιστικό 0,01 KW

2. Με ένα κλιματιστικό μόνο για θέρμανση, δεν υπάρχει περίπτωση να βγει το ΠΕΑ Α+.

3. Το κλιματιστικό καλύπτει έστω μια επιφάνεια που αντιστοιχεί π.χ. στο 10% της ωφέλιμης επιφάνειας του κτηρίου. Θα το καταχωρήσεις  με βαθμό μηνιαίας κάλυψης 0,1  συμπληρώνοντας στο πεδίο ισχύος την ισχύ του.

4. Πρέπει όμως σε δεύτερη γραμμή να συμπληρώσεις το υπόλοιπο 0,9 με το θεωρητικό σύστημα (Με τοπικές ηλεκτρικές μονάδες) Στο πεδίο ισχύος του θεωρητικού θα βάλεις μηδέν. (βλέπε βοήθεια του λογισμικού του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ).

5. Το ειρωνικό σου ύφος δεν σε τιμάει, ειδικότερα δε όταν απευθύνεται σε συναδέλφους που έχουν προσφέρει πολλά στο συγκεκριμένο φόρουμ και διαθέτουν πολύτιμοχρόνο για να σου λύσουν τις απορίες.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nick_61 said:

Το ειρωνικό σου ύφος δεν σε τιμάει, ειδικότερα δε όταν απευθύνεται σε συναδέλφους που έχουν προσφέρει πολλά στο συγκεκριμένο φόρουμ και διαθέτουν πολύτιμοχρόνο για να σου λύσουν τις απορίες.

Είμαι έτοιμος να ζητήσω συγγνώμη, αλλά...

Αν μου είχαν λύσει απορίες μάλλον θα ήμουν ευγνώμων και όχι ειρωνικός.

Συγκεκριμένα εγώ άλλο ρώτησα και πήρα "απάντηση" εκτός θέματος. Την πρώτη φορά το πρσπέρασα. Μπορώ να γράψω κι άλλα..

Τέσπα η ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ ερώτηση παραμένει.

Που γράφει στις ΤΟΤΕΕ τον επιμερισμό του συστήματος θέρμανσης με βάση την επιφάνεια του κτιρίου;

 

Edited by PPW
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, PPW said:

Δηλαδή εσύ διάβασες το σχόλιο του hkamp και έβγαλες άκρη;

Και αντί να μας φωτίσεις κι εμάς μας παραπέμπεις σε... τρεις τελίτσες;

Πες μας την γνώμη σου. Γιατί η ισχύς των συστημάτων θέρμανσης δεν παίζει ρόλο;

Ο hkamp απάντησε σοφά: Δεν παίζει ρόλο επειδή... δεν λαμβάνεται υπόψη!!!! (Μιλάμε για πραγματική σοφία!)

Πες μας κι εσύ...

 

Παρόλο που διακρίνω έναν ειρωνικό και απαξιωτικό λόγο

 

Σε παραπέμπω επακριβώς στις σελίδες που πρέπει να διαβάσεις για να κατανοήσεις πως δουλεύει το πρόγραμμα. Οι σελίδες αυτές είναι στο ξαναγράφω είναι 17-22.

 

Παρόλα αυτά το βασικό σκεπτικό είναι ότι η κατανάλωση της ενέργειας προκύπτει απο την ενεργειακή ζήτηση (Qa)  προς τον βαθμό απόδοσης του συστήματος παραγωγής n (αντλία θερμότητας κλπ).  Η ενεργειακή ζήτηση (Qa) ουσιαστικά είναι οι απώλειες του κτιρίου που υπολογίζονται απο το πρόγραμμα με βάση τα στοιχεία που έχεις περάσει για τοίχους, παράθυρα κλπ. Το ποσό αυτό ουσιαστικά θα το καλύψει το σύστημα παραγωγής. Συνεπώς είναι η θερμότητα που παράγει για να καλύψει τις ανάγκες. Η θερμότητα αυτή παράγετε με συγκεκριμένο βαθμό απόδοσης (την συσκευή), οπότε τελικά η απαιτούμενη καταναλισκόμενη ενέργεια θα είναι Qκ=Qa/n

Όπως βλέπεις απο τον τύπο 2.5.1.11

Η ενεργειακή ζήτηση (Απώλειες χώρου) διαιρείται με τον βαθμό απόδοσης της τερματικής μονάδας που χρησιμοποιείς. Διότι για να σου αποδώσει η τερματική αυτό το ποσό πρέπει μέσω του δικτύου διανομής να την τροφοδοτείς με υψηλότερα θερμικά ποσά. Αντίστοιχα το δίκτυο διανομής έχει απώλειες οπότε στην είσοδο του που αποτελεί έξοδο της μονάδας παραγωγής θερμότητας οι απαιτήσεις θερμότητας αυξάνονται.... 

 

ΔΚ1.jpg

Edited by mixmentzos
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, PPW said:

Που γράφει στις ΤΟΤΕΕ τον επιμερισμό του συστήματος θέρμανσης με βάση την επιφάνεια του κτιρίου;

 

Τελευταίο εδάφιο παρ. 5.1.2.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.