Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Κι εγω με τη σειρά μου, συμφωνώ με τον Ηλία, οτι μπορείς να τον θεωρήσεις σαν βοηθητικό χώρο και βάζεις τις καταναλώσεις σαν τέτοιο χώρο!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Άκη, εγώ το βλέπω αλλιώς το θέμα.

Βασικά έχεις ένα ισόγειο με μεγάλο ύψος. Πόσο ύψος έχεις; 5 μέτρα; Και έβαλε ένας ένα πατάρι π.χ. στα 3 μέτρα. Τι΄άλλαξε;

Ποιά η διαφορά του ισογείου με πατάρι και χωρίς πατάρι; (Φυσικά με το ίδιο ύψος.)

Το επιπλέον κλισματιστικά στο πατάρι όταν θερμαίνεται το πάτωμα του ισογείου χρησιμεύει σε κάτι;

Είναι δυνατόν να θερμανθεί το πάτωμα και να μην πάει η ζέστη και στο ταβάνι; (Εσύ έκανες αυτοψία εσύ ξέρεις).

Εγώ πιθανολογώ ότι το κλιματιτικό προσφέρει οικονομία στην θέρμναση του χώρου. Χρησιμεύει μόνο στην περίπτωση που θερμαίνουμε μόνο το πατάρι χωρίς το πάτωμα.

Για δες το κι αλλιώς...

 

Υγ. 1.

Σχετίζεται και με το θέμα που έθεσα προχτές.Στην ουσία το επιπλέον κλιματιστικό απλώς άλλαξε την ισχύ του συστήματος θέρμανσης. Όπως αναλύσαμε... διεξοδικά προηγουμένως η ισχύς του συστήματος θέρμανσης δεν παίζει ρόλο στην ενεργειακή κατάταξη του ακινήτου..

Υγ.2

Μην μου πείτε για τα φωτιστικά. Τριτογενή τομέα δεν έχω κάνει ΠΕΑ. (ακόμα...)

Υγ3

Καλύτερη λύση κάνε δύο μοντέλα και δες τι διαφορές βγάζεις και πιο σενάριο είναι δυσμενέστερο.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, PPW said:

Το επιπλέον κλισματιστικά στο πατάρι όταν θερμαίνεται το πάτωμα του ισογείου χρησιμεύει σε κάτι;

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για τις επισημάνεις σου, όμως επειδή το ΠΕΑ αφορά και καταγραφή συστηματών νομίζω ότι το σωστό είναι καταχωριθούν και αυτά του παταριού. Η αλήθεια είναι η ζέστη στο πατάρι ήταν αρκετά εντονότερη από ότι στο ισόγειο, πράμα που είναι αναμενόμενο.

Θα χαρώ να ανταλλάξουμε απόψεις όταν ασχοληθείς και με το φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, akis73 said:

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για τις επισημάνεις σου, όμως επειδή το ΠΕΑ αφορά και καταγραφή συστηματών νομίζω ότι το σωστό είναι καταχωριθούν και αυτά του παταριού. Η αλήθεια είναι η ζέστη στο πατάρι ήταν αρκετά εντονότερη από ότι στο ισόγειο, πράμα που είναι αναμενόμενο.

Θα χαρώ να ανταλλάξουμε απόψεις όταν ασχοληθείς και με το φωτισμό.

Εγώ δεν πρότεινα να μην καταγραφούν τα συστήματα.

Εγώ δεν βλέπω τον λόγο να καταχωρηθεί το πατάρι ως βοηθητικός χώρος.

Μάλλον δεν το διατύπωσα καλά παραπάνω.

 

Edited by PPW
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

Η επιφάνεια του παταριού σε κατάστημα λαμβάνεται υπόψη κατά τους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης του καταστήματος;

Τα πατάρια των καταστημάτων, εφόσον είναι λειτουργικοί χώροι του καταστήματος, συμπεριλαμβάνονται στην επιφάνεια της θερμικής ζώνης στην οποία ανήκουν. Συνήθως η επιφάνεια των παταριών δηλώνεται και στην οικοδομική άδεια ως λειτουργικό τμήμα των χώρων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, hkamp said:

Από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

Η επιφάνεια του παταριού σε κατάστημα λαμβάνεται υπόψη κατά τους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης του καταστήματος;

Τα πατάρια των καταστημάτων, εφόσον είναι λειτουργικοί χώροι του καταστήματος, συμπεριλαμβάνονται στην επιφάνεια της θερμικής ζώνης στην οποία ανήκουν. Συνήθως η επιφάνεια των παταριών δηλώνεται και στην οικοδομική άδεια ως λειτουργικό τμήμα των χώρων.

Τεκμηριωμένη κι εύστοχη η απάντηση σου.

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, akis73 said:

  Όμως το τμήμα του παταριού που είναι πάνω από το κατ/μα δεν είναι περίκλειστο, δηλ. είναι ουσιαστικά σαν εσωτ. εξώστης αφού ένα τμήμα του είναι με κιγκλίδωμα.

Το πατάρι δεν είναι ο εσωτερικός εξώστης; 

(Μπορεί βέβαια ένας εσωτερικός εξώστης να έχει και περίκλειστο τμήμα.)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @akis73

Ανεβάζω απάντηση σε σχετική ερώτηση προς τον σύλλογο ΗΜ μηχ. Δυτικής Μακεδονίας που ταυτίζεται με τα λεγόμενα των @dib και @hkamp

image.thumb.png.a23c19d9861fa9ec79752c2fd950f39c.png

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.