Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα:

 

σε ΜΕΑ ανακαινιζόμενου κτιρίου, ξεκίνησα να την γράφω

κοιτάω στο υπόδειγμα, και έχει αναφορά σε:

 

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ

 

καθώς και

 

ΧΩΡΟΘΕΤΗΣΗ ΚΤΗΡΙΟΥ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ

 

είναι προφανές, ειδικά για το δεύτερο σκέλος, ότι τέτοιο πράγμα δεν υφίσταται

 

άρα την παραλείπω εντελώς από την μελέτη μου ;

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι! Προσπαθώ να κάνω μία ενεργειακή επιθεώρηση για εξάσκηση και έχω κολλήσει σε κανα δυο σημεία στα οποία στα οποία θέλω τη βοήθειά σας. 

 

1) Καταρχάς για τον υπολογισμό του συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης. Έχω λέβητα που γράφει στο ταμπελάκι του 35000kcal/h. Κάνοντας τη μετατροπή βρίσκουμε ότι είναι περίπου στα 40kW το οποίο είναι το Pm. Για να βρω το ng1 πρέπει να υπολογίσω και το Pgen, από τον τύπο Pgen=A*Um*ΔΤ*2,5. Στο κτίριο μου έχω Α=1360τμ περίπου (το εμβαδόν όλων των όψεων+οροφή+δάπεδα σε επαφή με εδαφος κλπ), Um=3.5 και ΔΤ=20 στη ζώνη που είμαι. Οπότε βγάζω Pgen=238000W. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση που το πηλίκο Pm/Pgen είναι κατά πολύ μικρότερο της μονάδας (40000/238000);;; Παίρνω συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης 1; Ή έχω κάνει κάποιο λάθος;

 

2) Το πρόγραμμα μου δεν συμπληρώνει αυτόματα τους μήνες θέρμανσης με μονάδα όπως συνέβαινε στα σεμινάρια με το πρόγραμμα. Κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Την τελευταία εκδοση νομίζω ότι έχω, η 1.29 δεν είναι;

 

3) Κάτι που δε θυμάμαι. Την εξωτερική πόρτα την περνάμε στα αδιαφανή στοιχεία έτσι; Σε ότι αφορά το U της το παίρνω από τον πίνακα 3.12 της ΤΟΤΕΕ σελ. 77 κάτω κάτω; Η πόρτα μου είναι ξύλινη και βλέπει προς κλιμακοστάσιο το οποίο δεν έχω ορίσει ως ΜΘΧ. Έκανα την παραδοχή ότι οι τοίχοι μου στο κλιμακοστάσιο είναι σαν να βλέπουν σε εξωτερικό αέρα με U/2 (όπως έκανα στα σεμινάρια). Με την πόρτα τι γίνεται με το U της;

 

4) Και κάτι άλλο για την πόρτα. Επηρεάζει στη διείσδυση εξωτερικού αέρα; Νομίζω πώς όχι ε;

 

Και σε κανα δυο άλλα σημεία έχω κολλήσει αλλά αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι τι ήταν... Ίσως επιστρέψω αν τα θυμηθώ...

 

Θα ήμουν για πολλοστή φορά ευγνώμων αν με βοηθούσατε λίγο...!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) με 1360 τμ εξωτερικη επιφανεια πολυ δυσκολο να εχεις λεβητα 35000 θερμιδες... 

τι κτιριο ειναι ;

μηπως ο λεβητας δε χρησιμοποιειται για ολους ;

2) εμενα μου το κανει σωστα, οποτε δε μπορω να παρω θεση

3) 3.5

4) οταν ειναι σε ΜΘΧ δε βαζεις αερισμο

Link to comment
Share on other sites

2) το πρόγραμμα βάζει 0 στούς μήνες χωρίς θέρμανση. Οχι 1 στούς μήνες θερμανσης

3) και η πόρτα U/2 εφόσον μιλάμε για τμήμα κτιρίου

τα σεμινάρια μην το δένεις και ότι ειπώθηκε.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

2)Αυτό το bug μου το κάνει και εμένα και σε αρκετούς συναδέλφους.Το γιατί άγνωστο,αλλά εγώ κάνω το εξής:Μόλις μπαίνω π.χ στην καρτέλα για θέρμανση και βάλω ένα σύστημα παραγωγής -π.χ λέβητας- πριν συμπληρώσω οτιδήποτε στους μήνες κάνω ένα κλικ από το "δέντρο" σην καρτέλα "κέλυφος" και μετά ξαναπάω στην καρτέλα της θέρμανσης.Ως δια μαγείας τα μηδενικά έχουν συμπληρωθεί... :smile:
3)Για τις πόρτες σε επαφή με ΜΘΧ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ο πίνακας 3.12 σελ 64 της ΤΟΤΕΕ-1,είναι μόνο για επαφή με εξωτερικό αέρα!!!Σύμφωνα με τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ οι τιμές είναι 4W/m2*K για μεταλλικές και 3,7W/m2*K για πλαστικές και ξύλινες,οπότε από αυτές τις τιμές παίρνεις U/2 (δλδ  2W/m2*K ή 1,65W/m2*K αντίστοιχα) και συνεχίζεις...

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TEEKENAK_FAQ/Tab2,Tab5

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.