Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Συνάδελφοι μια στιγμή να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

Αν κατάλαβα καλά, σε κτίριο με ΟΑ του 2000 που "η εφαρμογή της μελέτης δεν τίθεται εμφανώς υπό αμφισβήτηση, ο ενεργειακός επιθεωρητής είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τη μελέτη και να λάβει ως δεδομένες τις τιμές των συντελεστών θερμοπερατότητας U (ή k του ΚΘΚ) της μελέτης" (σελ. ΤΕΕ 57 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010).

Το να κάνω όμως την αίτηση και να πάρω τη μέλετη μπορεί να πάρει και μια εβδομάδα.

Στην πράξη τι γίνεται εδώ όταν θέλει το ΠΕΑ άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

ο ελληνας ολα τα θελει αμεσα! κατ εμενα πρεπει να μαθει να κανει υπομονη. να παρεις συναδερφε την εγκεκριμενη μελετη και μετα να συζητησετε μαζι με τον ιδιοκτητη. η βιασυνη μας εφαγε!αυτα τα αναφερω για να εισαι εσυ σωστος ως προς τον εαυτο σου χωρις παρεξηγηση

Edited by pantsel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είσαι υποχρεωμένος να βρείς εσύ την μελέτη, τον βάζεις να υπογράψει ότι εσύ την ζήτησες και αυτός δεν την παρείχε και βάζεις τα μέγιστα του πίνακα 3.5

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να απαντήσετε σε κάποια από τις ερωτήσεις;

1) Τι γίνεται στην περίπτωση που ένα διαμέρισμα θερμαίνεται με λέβητα πετρελαίου και δεν έχουμε στοιχεία απόδοσης; Τι βάζουμε; 

2) Ο τύπος υπολογιζόμενης ισχύος της μονάδας θέρμανσης Pgen=A*Um*ΔΤ*1,8 μήπως έχει αναθεωρηθεί;

Δηλαδή το 1,8 είναι 2,5 και το Um είναι 3,5 για ΟΑ προ 1979;

3) Οι πίνακες 3.8 της σελ. ΤΕΕ67 που δίνουν το U δομικού στοιχείου σε επαφή με το έδαφος σε τι διαφέρουν μεταξύ τους;

Έχει τρεις ολόιδιους πίνακες σε ό,τι αφορά τα inputs αλλά με διαφορετικά outputs. Μήπως θέλω οφθαλμίατρο;

Link to comment
Share on other sites

1. Χρειάζεσαι Φύλλο Ελέγχου του λέβητα-καυστήρα.

2. Ναι.

3. Ένας πίνακας είναι που η πρώτη του στήλη UFB αλλάζει.

 

Υ.Γ. Μάλλον πρέπει να κατεβάσεις την δεύτερη έκδοση των ΤΟΤΕΕ : http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1) Σε ισόγεια μονοκατοικία με πλάκα ΟΣ και από πάνω θερμομονωμένη στέγη, περιγράφω σαν επιφάνεια μόνο τη στέγη με τα m2 της, γωνία β την κλίση και U που προκύπτει απ τις στρώσεις της στέγης + ενδιάμεσο στρώμα αέρα + πλάκα ΟΣ; Ή μόνο τη στέγη;'Η μόνο την πλάκα ΟΣ προς ΜΘΧ;

 

2) Όταν για ΖΝΧ υπάρχει μόνο ηλιακός, στα συστήματα θα βάλω του ΚΑ (δηλ λέβητα κτλ με κάλυψη 100%) και στα χαρακτηριστικά του ηλιακού συλλέκτη θα βάλω και ΖΝΧ;

Link to comment
Share on other sites

1) Κοίτα 2.1.5 της ΤΟΤΕΕ 2. Εξετάζεις U που προκύπτει από στρώσεις θερμομονωμένης στέγης, κλίση <30 => ως οριζόντια επιφάνεια και κλίση >30 ως κατακόρυφη επιφάνεια

 

2) Λογικά ο ηλιακός θα έχει και ηλεκτρική αντίσταση για το χειμώνα, οπότε βάζεις ως κύριο σύστημα ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και τον ηλιακο συλλέκτη στα αντίστοιχα πεδία. Αν δεν έχει, όπως τα έγραψες

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδερφοι σε μονοκατοικία και στην δυτική του πλευρά για σκίαση απο ορίζοντα εχω στα 2 μέτρα απόσταση και οσο ειναι η πλευρα μου τοιχο και παλια μονοκατοικια οσο το υψος της μονοκατοικιας μου.Σαν σκιαση θα βαλω 0,90 επειδη στην μονοκατοικια εχω u<6?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

θέλω τη γνώμη σας-συμβουλή σας για το εξής :

 

Σε ΜΘΧ, το ένα άνοιγμα έχει παραμείνει ανοιχτό, έχει μπει το πλαίσιο αλλά όχι ο υαλοπίνακας, οπότε είναι μία "τρύπα" ας πούμε... πως θα το δηλώσω αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.